„(...) Okazuje się, że Niemcy, winni najokrutniejszych zbrodni w czasie II wojny światowej, fałszują historię i po raz kolejny krzywdzą już raz skrzywdzonego – Pana Karola Tenderę” – czytamy w treści listu, stworzonego przez uczniów i nauczycieli II Liceum Ogólnokształcącego im. Polonii i Polaków w Świecie z Augustowa. Autorzy apelu chcą, aby do akcji włączyli się uczniowie z całej Polski.
Chodzi o sprawę byłego więźnia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau, krakowianina Karola Tendery. Żąda on od TV ZDF przeprosin za użycie na stronie internetowej określenia „polskie obozy” wobec miejsca, w którym go więziono, i Majdanka.
Wyrok nakazujący przeprosiny wydał w grudniu 2016 r. Sąd Apelacyjny w Krakowie. Jednak ZDF uchyla się od jego wykonania, a po jej stronie latem br. stanął niemiecki Federalny Trybunał Sprawiedliwość.
Skarga jest już w Federalnym Trybunale Konstytucyjnym. Przygotował ją pełnomocnik Karola Tendery, mec. Piotr Duber z Berlina. Prawnik udowadnia, że skład sędziowski, odmawiając wykonania na terenie Niemiec polskiego wyroku, nie zapewnił byłemu więźniowi należytej ochrony praw wynikających z niemieckiej ustawy zasadniczej i Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.
Wniesienie przez Karola Tenderę skargi konstytucyjnej było niezbędne, aby mógł on w przyszłości wnieść skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.
– Akcja wsparcia polegać będzie na redagowaniu listów w obronie prawdy, której Niemcy nie powinni kwestionować, a wzorowana będzie na maratonie Amnesty International. Ten apel o prawdę będzie miał wymiar bliski wszystkim nam – tłumaczy mec. Lech Obara, pełnomocnik Karola Tendery, prezes Stowarzyszenia Patria Nostra. Stowarzyszenie objęło honorowym patronatem akcję społeczności II LO w Augustowie.
Listy do Andreasa Voßkuhlea mogą napisać uczniowie szkół średnich, gimnazjalnych i ostatnich klas szkół podstawowych. Inicjatorzy akcji podkreślają, że nie zgadzają się z niemieckimi wyrokami dotyczącymi Karola Tendery – bo świadczą one o przypisywaniu Polsce i Polakom kłamliwej wersji historii.
Chcą też, aby prezydent Federalnego Trybunału Konstytucyjnego zainteresował się tematem. „Żądamy wydania wyroku sprawiedliwego, który będzie odzwierciedlał prawdę historyczną. Niemcy są winni tragedii II wojny światowej i wielu okrucieństw – więc Niemcy nie powinni używać wyrażenia »polskie obozy śmierci«” – czytamy w liście uczniów i nauczycieli II LO w Augustowie.
Listy mają być pisane pomiędzy 26 a 30 listopada.
KONIECZNIE SPRAWDŹ:
WIDEO: Poważny program
Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto