Od 1 lipca będzie można składać wnioski o wydanie Karty Krakowskiej. Ubiegać się o nią mogą osoby w Krakowie zameldowane lub płacące tu podatki. Na początek zapewni ona 20 proc. zniżki na bilety okresowy komunikacji miejskiej oraz na wstęp do wybranych placówek kulturowych.

Decyzję o wprowadzeniu Karty Krakowskiej podjęli radni w lutym. Program był przygotowywany od wielu lat. Podobne funkcjonują już w innych miastach. Kraków musiał czekać, ale w końcu jest.

Karta ma być formą wsparcia dla mieszkańców dającą im realne korzyści. Żeby ją otrzymać, trzeba spełnić dwa warunki – być zameldowanym ba pobyt stały w Krakowie lub płacić tu podatki.

Na początek krakowianie otrzymają dwie zniżki – komunikacyjną i kulturową.

W pierwszym przypadku Karta pozwoli nam kupić tańsze o 20 proc. bilety sieciowe na komunikację miejską. I tak bilet miesięczny normalny na jedną linię będzie kosztował 37 zł zamiast 46 zł, bilet ulgowy na jedną linię 18,5 zł zamiast 23 zł, a normalny bilet sieciowy na wszystkie linie 72 zł zamiast 89 zł. Nowe taryfy zaczną obowiązywać od 1 sierpnia, kiedy będą już wydane pierwsze, ważne Katy Krakowskie.

Karta umożliwi także 20-procentowe zniżki na korzystanie z miejskich jednostek kultury, takich jak Muzeum Historyczne Miasta Krakowa i jego filie, Muzeum Inżynierii Miejskiej, Muzeum Historii Fotografii, Strzelnica na Woli Justowskiej, Muzeum Armii Krajowej, Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK i Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki.

- Przez kilka ostatnich lat zmieniały się priorytety naszego miasta. Najpierw były to inwestycje metropolitalne - oczyszczalnia ścieków, zakład utylizacji odpadów, centrum kongresowe, hala Tauron Arena Kraków. Potem zeszliśmy niżej i zajęliśmy się inwestycjami o charakterze dzielnicowym, lokalnym, jak parki, drogi wewnętrzne, boiska, baseny. Teraz nadszedł trzeci etap, czyli zajęcie każdym mieszkańcem – powiedział prezydent Jacek Majchrowski.

Jak zaznaczył prezydent, tego typu działania są podejmowane już od jakiegoś czasu. Działa już Karta Krakowskiej Rodziny 3+, Karta Krakowskiej Rodziny z niepełnosprawnym dzieckiem i inne podobne formy wsparcia. - Ukoronowaniem tych wszystkich działań będzie Karta Krakowska. To docenienie tych osób, które mieszkają w Krakowie na co dzień, a płacąc tu podatki przyczyniają się do jego rozwoju. Liczę, że karta zachęci tych, którzy nie płacą tu podatków, aby przenieśli swój PIT do Krakowa. Dzięki temu nawiążemy bliższe relacje z mieszkańcami – dodał prezydent.

Najprostszą drogą wystąpienia o Kartę Krakowską jest droga elektroniczna, poprzez stronę www.kk.krakow.pl. Tam też znajduje się lista stacjonarnych punktów, gdzie można złożyć wniosek o Kartę. Tych jest w sumie 30. To m.in. punkty sprzedaży biletów (PSB), biblioteki czy punkty obsługi mieszkańców w centrach handlowych. Jeśli nie jesteśmy zameldowani, to do wniosku o wydanie Karty potrzebne będzie jeden z trzech dokumentów: pierwsza strona z naszego PIT, pierwsza strona PIT wraz z Urzędowym Poświadczeniem Odbioru PIT (w przypadku deklaracji składanych drogą elektroniczną) lub zaświadczenie z Urzędu Skarbowego.

Wnioski o wydanie Karty będzie można składać od 1 lipca. Na odbiór plastikowej karty będzie 30 dni od momentu otrzymania informacji o jej wydaniu. Kartę możemy odebrać w jednym z 30 punktów albo kurier urzędowy doręczy je nam na wskazany krakowski adres do korespondencji.

Na dotychczasowej Krakowskiej Karcie Miejskiej będzie można zapisać Kartę Krakowską. Jeśli mamy jednak starą KKM (bez zdjęcia), to trzeba wyrobić nową KKM lub Kartę Krakowską gdzie zapiszemy KKM. Także na Karcie Krakowskiej Rodziny będzie można zapisać Kartę Krakowską. Można też zdecydować się na wersję mobilną, czyli tylko w postaci aplikacji na smartfonie.

Władze Krakowa zakładają, że wydadzą ok. 350 tys. kart. Koszt programu na razie trudno obliczyć dokładnie. Na chwilę obecną szacuje się że będzie to ok. 3 mln zł.

ZOBACZ KONIECZNIE:

WIDEO: Poważny program - odc. 23: Doskonały pomysł krakowskiego urzędnika

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto