Inspiracją do wyboru tak dostojnego miejsca były wydarzenia z 1930 roku, kiedy w Katedrze Wawelskiej poświęcony został pierwszy sztandar dla krakowskiego oddziału PCK. Uroczystość była symbolicznym wprowadzeniem Stowarzyszenia w nowe 100-lecie, rozpoczęła się od złożenia kwiatów na grobie Marszałka Józefa Piłsudskiego. Sztandar poświęcił arcybiskup metropolita krakowski Marek Jędraszewski, który w homilii przypomniał fakty, jakie doprowadziły do utworzenia Polskiego Czerwonego Krzyża.
O historii Polskiego Czerwonego Krzyża i jego współczesnych zadaniach można było przeczytać także w okolicznościowej Jednodniówce rozdawanej tego dnia na Wawelskim Wzgórzu.
Sztandar uzewnętrznia jedność i współdziałanie społeczności organizacji, będzie towarzyszył szczególnie ważnym dla MOO PCK uroczystościom, zarówno czerwonokrzyskim, jak i kościelnym, państwowym oraz samorządowym. Ceremonia wręczenia Sztandaru odbyła się podczas apelu na placu przed Katedrą. Wzniosłego charakteru nadała jej obecność ponad dwudziestu pocztów sztandarowych. Poczty wystawiły m.in. Karpacki Oddział Straży Granicznej w Nowym Sączu, Komenda Wojewódzka Policji w Krakowie, Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Krakowie, Komendy Miejskiej Policji w Krakowie i Tarnowie, Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie, Nowym Sączu i Tarnowie, OSP Biesna, Odziały Rejonowe PCK i Kluby HDK PCK, Hallerczycy z Radziszowa, Harcerze RP, X LO w Krakowie i LO im. Marii Skłodowskiej-Curie w Skawinie. Gości przywitał prezes Małopolskiego Oddziału Okręgowego PCK płk Mieczysław Kurek. Swą obecnością uroczystość zaszczycili m.in. dyrektor generalny Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego Szymon Strzelichowski, wicemarszałek Województwa Małopolskiego Tomasz Urynowicz, sekretarz miasta Antoni Fryczek, komendant Karpackiego Oddziału Straży Granicznej płk Stanisław Laciuga. Zarząd Główny Polskiego Czerwonego Krzyża reprezentowali Prezes PCK Stanisław Kracik oraz członkowie Jerzy Bisek, Jerzy Kotowicz i Antoni Olak. W czasie uroczystości fundatorzy poproszeni zostali o przybicie imiennego „gwoździa fundacyjnego” do drzewca sztandaru. Apel zakończył się pokazem musztry paradnej w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej.
Jubileuszową uroczystość, będącą kulminacją szeregu wydarzeń upamiętniających i honorujących najdłużej działającą w Polsce oraz na świecie organizację humanitarną, przygotował MOO PCK wraz z dyrektor Małgorzatą Pyką.
