WISŁA KRAKÓW. Najbogatszy serwis w Polsce o piłkarskiej drużynie "Białej Gwiazdy"
Przypomnijmy, że Hofman był cenionym artystą malarzem. Urodził się w Czechach, ale przez wiele dziesięcioleci był mocno związany z Krakowem. Ten przedstawiciel symbolizmu uczył się Szkole Sztuk Pięknych. Nie tylko malarstwem żył Hofman. Był bowiem również zapalonym kibicem Wisły. I to takim, który jeździł za nią nawet na wyjazdy. Przywiązanie do ukochanego klubu wyrażał też w swoich obrazach. Ten najbardziej znany, to drużyna Wisły z boginią zwycięstwa. Obraz powstał, bo Hofman obiecał wiślakom, że go namaluje, jeśli zdobędą Puchar Polski. W 1926 roku stało się to faktem. Dzisiaj dzieło jest w posiadaniu Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie.
Hofman namalował też portrety wszystkich piłkarzy Wisły. Kilka takich dzieł jest w posiadaniu klubu, ale pokaźna część znajduje się w prywatnych kolekcjach. Obraz Antoniego Łyki, który został kupiony prze Socios przedstawia lewoskrzydłowego Wisły. Grał on w jej barwach w latach 1930-1938. Dwa razy wystąpił w reprezentacji Polski. Był w szerokiej kadrze na mistrzostwa świata w 1938 roku. Łyko jest pamiętany m.in. ze zdobycia jedynej bramki w meczu z Chelsea Londyn, rozegranego z okazji jubileuszu 30-lecia Wisły. Na płótnie, które kupili Socios Łyko namalowany jest w koszulce z białą gwiazdą, a w tle widać bramkę i parkan przedwojennego stadionu Wisły, który mieścił się wzdłuż dzisiejszej Al. 3 Maja.
Warto wspomnieć, że Antoni Łyko był również wielkim patriotą. W czasie okupacji działał w ruchu oporu. Został w związku z tym aresztowany przez Niemców i zamordowany w lipcu 1941 roku w obozie w Auschwitz. Jeden ze świadków jego egzekucji opowiadał po wojnie rodzinie, że stojąc pod ścianą śmierci Łyko zaczął śpiewać „Jak długo na Wawelu...”
Co istotne, Socios zakupili obraz ze środków, jakie zgromadzili na specjalnej zbiórce. Niezbędna suma została zebrana w ciągu kilku dni. Osoby, które sprzedały obraz, zastrzegły, że ma on trafić w przyszłości do Muzeum Wisły, gdy to wreszcie powstanie.
Dodajmy na koniec, że to kolejny historyczny artefakt, zakupiony przez Socios. Wcześniej Stowarzyszenie kupiło kilkaset archiwalnych zdjęć, statut Wisły z 1921 roku, wydawnictwa jubileuszowe z 1931 roku oraz proporczyk z 1958 roku.
- Dawid Kubacki z córeczkami! Narciarska rodzina wciąż się powiększa
- Nowa kadra Wisły Kraków. Piłkarze "Białej Gwiazdy" gotowi do walki o ekstraklasę
- Prezes Wisły Kraków i gwiazdor Wieczystej bawili się na Gali Mistrzów Sportu
- Mistrz świata piłkarzy ręcznych wyłoniony
- Wieczysta Kraków. Transfery - zima 2023. Kto przyszedł? Dwóch piłkarzy odchodzi
- Wow! W tym hotelu mieszkają w Turcji piłkarze Wisły Kraków
