https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

„Kiedy góry wołają” - nowa piosenka grupy Trebunie Tutki z Białego Dunajca nagrana dla Polskiego Radia

Paweł Gzyl
Trebunie Tutki
Trebunie Tutki Tomasz Czachorowski
Kolejny rozdział w liczonej dekadami historii rodzinnego zespołu z Białego Dunajca: „Kiedy góry wołają” współczesną paletą dźwięków malują ponadczasowy obraz podhalańskiej tradycji. Nowy singiel Trebuniów Tutków publikuje Polskie Radio, a można go posłuchać za pośrednictwem wszystkich platform streamingowych.

Eurojackpot. Które kraje wygrywają najczęściej?

emisja bez ograniczeń wiekowych

Trebunie Tutki to muzyczna marka o międzynarodowej reputacji i koncertowy fenomen, goszczący na największych festiwalach w Europie, Azji i obu Amerykach. W Polsce w zbudowaniu rozpoznawalności pomogły im liczne artystyczne współprace z muzykami rockowymi i jazzowymi oraz niezapomniana kooperacja z Twinkle Brothers z Jamajki. Zespół góralskich wirtuozów od 30 lat prowadzi Krzysztof Trebunia-Tutka, syn legendarnego skrzypka Władysława (1942-2012).

Piosenka „Kiedy góry wołają” nawiązuje do najbardziej awangardowych osiągnięć grupy, poszukującej oryginalnego, polskiego brzmienia w muzyce świata. Góry - stale obecne w twórczości zespołu - są tu punktem odniesienia i spektrum działań ludzi z nimi związanych pochodzeniem, miejscem życia, pasją. To w tej scenerii rozgrywa się od wieków miłosny dialog ludzi i natury.

- To mój hołd dla ludzi gór i pokoleń górali, których życie toczyło się na tatrzańskiej hali. Wierzę, że jego trudy rekompensowała wyjątkowa uroda Tatr, harmonia odgłosów przyrody i pasterskich instrumentów, dziewczęcy śpiew i wieczory przy watrze. Chciałem, aby w tej muzyce była nadzieja, że kochając sięgamy nieba - ze szczytów górskich mamy bliżej - Krzysztof Trebunia-Tutka, lider zespołu.

Akustyczne instrumentarium góralskie (skrzypce i basy podhalańskie, pasterski róg) zostało poszerzone o altówkę, kontrabas i cymbały. Odważna aranżacja z zastosowaniem jamajskiego dubu to dowód, że umiłowanie tradycji i wierność góralszczyźnie nie muszą być ograniczeniem, za to mogą być punktem wyjścia, by tworzyć Nową Muzykę Góralską.

Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska