Kiedy wypada Tłusty Czwartek? Kiedy są Ostatki 2020?
Tłusty Czwartek w 2020 roku wypada 20 lutego. Środa Popielcowa natomiast przypada na 26 lutego. Tłusty czwartek był (i nadal jest) pierwszym dniem ostatniego tygodnia karnawału. 6 dni później, w środę, zaczyna się, wedle tradycji Kościoła łacińskiego, Wielki Post.
W 2020 roku karnawał skończy się we wtorek, 25 lutego. Wtedy też wypadają Ostatki 2020. Ostatni weekend, podczas którego można hucznie imprezować, zaczyna się 21 lutego (piątek).
Tłusty Czwartek 2020. Ciekawostki
- W Małopolsce mówi się o Combrowym Czwartku. W ostatni dzień karnawału, właśnie w czwartek, umarł wójt Combr. Combr zakazywał handlu na krakowskim rynku, dlatego w każdą rocznicę jego śmierci przekupki urządzały w tym miejscu huczną zabawę.
- idealny pączek ma jasną obwódkę wokół, im obwódka jaśniejsza tym świeższy tłuszcz. Dobrą konsystencje poznamy po małym zapadnięciu na środku pączka. Kilka kropel (ponad 90-procentowego) alkoholu lub octu ochroni pączka przed nadmiernym wchłanianiem tłuszczu.
- Słodkie pączki powstały dopiero w XVI wieku, wcześniej wypiekano tylko pikantne i tłuste.
- We Włoszech to święto nazywa się Giovedi Grasso, gdzie na dziesięć dni przed Wielkim Postem wieczorem spożywa się posiłek z wędzonego mięsa.
- W Hiszpanii świętuje się jedząc ciasta Bizcocho oraz Mona.
- W Niemczech Tłusty Czwartek to Weiberfastnacht. Tego dnia pracę kończy się przed południem. Godziną umowną na rozpoczęcie świętowania jest 11:11.
- 15 lutego 2007 Google umieściło okazjonalnie logo na stronie głównej swojej wyszukiwarki w wersji polskiej.
- Pierwotnie był dniem, gdzie świętowano odejście zimy i początek wiosny.
- Pączek mniej więcej waży 50 g i ma aż 200-300 kalorii.
- Faworki ważą około 15-20 gram i mają 75 kalorii.
- Na Śląsku pączek jest znany jako krepel.
- Już w starożytnym Rzymie obchodzono raz w roku tzw. tłusty dzień.
Tłusty Czwartek. Polskie zwyczaje
- W województwie wielkopolskim do popularnych zwyczajów należała tak zwana pomyjka. Wierzono, że usługiwanie przy stole oraz gotowanie w Tłusty Czwartek zapewnia pomyślność i dobrobyt oraz dobre zdrowie. Dlatego też podczas kolacji w tłusty czwartek wszyscy usługiwali sobie wzajemnie oraz pomagali pani domu w przygotowywaniu sutych dań.
- Najbardziej znanym rejonem Polski pod względem zabaw zapustnych było Pomorze. Tutaj wśród panów królował taniec jędrzny , a wśród pań - lenny. Taniec lenny polegał na oddaniu jak najwyższego skoku. Musiała go wykonać starsza kobieta, bo to jej wysokość podskoku wróżyła właśnie wysokość lnu w kolejnym plonie. Jędrzny taniec należał do młodych mężczyzn. Wysokość ich skoków, wróżyła wysokość zbóż w kolejnym plonie.
- Na Kociewiu popularny również był taniec o nazwie miotlarz. W jednym rzędzie ustawiali się chłopcy, a w drugim dziewczęta. Pomiędzy nimi tańczyła osoba z miotłą, którą w pewnym momencie porzucała i wybierała kolejną osobę do tańca. Zasada była taka, że dziewczęta wybierały chłopców, a chłopcy - dziewczęta. Ten chłopiec, dla którego nie wystarczało panny, musiał tańczyć przez chwilę z miotłą i zabawa zaczynała się od początku.
- Pasterze także mieli swoje specjalne tańce na ten dzień. Jako rekwizyty używali do nich łańcuchów i kijów.
- Rybacy tego dnia spotykali się u szypra i zajmowali się wspólnie zaszewinami. Zaszewiny polegały na wspólnym przygotowaniu wielkiej sieci. Trwały dwa dni. Po zakończonej pracy podwieszali sieć pod sufitem, a potem wspólnie się w niej huśtali. Ich zadaniem było jak najszybsze wyplątanie się z niej. Ten, który uwolnił się jako ostatni, musiał postawić beczkę piwa. Na koniec wszyscy wspólnie tańczyli z kuflami piwa.
Tłusty Czwartek. Powiedzenia
- „Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła”.
- „Gdy w tłusty czwartek człek w jedzeniu pofolguje, łaskawy Pan Bóg grzech obżarstwa daruje”.
- „Tłusty czwartek pączkami fetuje, a od Popielca ścisły post szykuje”.
- „Od tłustego czwartku do Zmartwychwstania – ścisły post się kłania".
- „Kto w tłusty czwartek nie zje pączków kopy, temu myszy zjedzą pole i będzie miał pustki w stodole”.

Wideo