Czytaj także:
Pomysłodawcą projektu jest Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, zarządca drogi. W jaki sposób będzie mierzony czas podróży? Innowacyjny system informacyjny na bieżąco będzie rozpoznawał tablice rejestracyjne poruszających się po tej trasie samochodów. W kilku punktach pomiarowych będą zamontowane kamery monitorujące ruch. Specjalny system rozpozna tablice rejestracyjne poszczególnych pojazdów i wyliczy średni czas przejazdu pomiędzy kolejnymi kamerami.
Wyniki pojawią się na tablicach informacyjnych umieszczonych w czterech miejscach: w Krakowie, Myślenicach, Rabce-Zdroju i Zakopanem. Dzięki temu kierowcy będą na bieżąco informowani, ile czasu danego dnia zajmie im 92-kilometrowa trasa.
- Kierowcy, kiedy stracą dużo czasu stojąc w korkach, próbują go potem za wszelką cenę nadrobić. Pędzą więc na złamanie karku, co stwarza wielkie zagrożenie. Taki system pozwoli zaplanować podróż i uniknąć nerwów, a przede wszystkim poprawi bezpieczeństwo - mówi Krzysztof Dymura z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie.
Zamontowany system będzie działał przez najbliższe dwa lata, na tyle bowiem podpisano umowę z wykonawcą systemu informatycznego. W tym czasie GDDKiA zadecyduje, czy kontynuować pomiary. W systemie będą gromadzone wszystkie nagrania z kamer zamontowanych przy drodze. - Na razie chcemy sprawdzić, jak system będzie funkcjonował. Nie wykluczamy współpracy z policją, której moglibyśmy udostępnić nagrania z kierowcami, którzy łamią przepisy - tłumaczy Jacek Gryga, dyrektor krakowskiego oddziału GDDKiA.
Kierowcy, którzy chcą sprawdzić ruch na trasie Kraków-Zakopane, mogą wejść na stronę www.nadrodze.info i sprawdzić, jak wygląda ruch na tej trasie. A od środy wypatrywać na tablicach informacyjnych.
Uwaga! Nowy konkurs! Wymyśl nazwę dla pociągu i wygraj nagrody!
Chcesz iść za darmo do Parku Wodnego w Krakowie? **Rozdajemy bilety**