https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zakopane: CBA sprawdza, jak powstał budynek H&M

Tomasz Mateusiak
Nielegalne schody dalej zajmują część miejskiego deptaku
Nielegalne schody dalej zajmują część miejskiego deptaku Tomasz Mateusiak
Centralne Biuro Antykorupcyjne przyjrzy się wszystkim decyzjom, jakie w sprawie budowy kamienicy przy Krupówkach 49 podjął kiedykolwiek burmistrz Janusz Majcher i inne organy administracyjne na Podhalu. Współwłaścicielem budynku, który wzbudza kontrowersje od samego początku, jest syn burmistrza.

Czytaj także: Auto z lodami spłonęło na Zbójeckiej Górze

Sprawa budynku, w którym mieści się sklep odzieżowy H&M, wzbudza emocje od listopada 2010 roku, gdy sklep otwarto. Okazuje się bowiem, że dorobione do niego schody wejściowe weszły na pas drogowy. Zajęły 47 metrów Krupówek (obecnie zostały zmniejszone o połowę).

Jan Lasyk, miejski audytor z zakopiańskiego magistratu, który sprawdził całą drogę, jaka towarzyszyła wydaniu przez urzędników pozwolenia na budowę kamienicy, twierdzi, że na wielu szczeblach podejmowania decyzji popełniono błędy. - Budynek nie powinien powstać, bo jego projektant nie wskazał, jak będzie wyglądało wyjście. Stąd kłopot ze schodami. Pomimo to projekt uzyskał akceptację - stwierdził Lasyk.

Przyczyny tej i podobnych decyzji urzędników zbada teraz Centralne Biuro Antykorupcyjne. Wiceburmistrz Zakopanego, Wojciech Solik, powiedział wczoraj, że służby te już kilka tygodni temu rozpoczęły swoje działania. - Kontaktował się ze mną pracownik CBA i poprosił o dokumenty w tej sprawie - zaznaczył.

Potwierdza to także nadzór budowlany. - Agenci byli u nas i zabezpieczyli wszystkie dokumenty. Tyle mogę zdradzić - twierdzi Jan Kęsek, inspektor nadzoru. CBA odwiedzi także inne urzędy na Podhalu. Decyzje w sprawie budowy kamienicy na Krupówkach wydawały również Urząd Gminy w Kościelisku, zakopiański magistrat i starostwo powiatowe w Zakopanem.

- Jestem przyzwyczajony, że wszystkie moje inwestycje są badane - stwierdził wczoraj w rozmowie z "GK" Grzegorz Majcher. - Cała budowa kamienicy była legalna. Mój tata nie miał z nią nic wspólnego.
Swoje działania w sprawie "Majchergate", oprócz CBA, rozpoczęli też... zakopiańscy radni. Na czwartkowej sesji rady miasta wydali oficjalne stanowisko, w którym wyrażają sprzeciw wobec budowy stałych schodów na gminnej działce. Liczą, że dzięki takiemu stanowisku, wywrą presję na nowotarskim burmistrzu Marku Fryźlewiczu. To on w zastępstwie burmistrza Zakopanego prowadzi sprawę legalizacji schodów. - Nie widziałem jeszcze tego pisma, ale mogę zapewnić, że nie będę brał go pod uwagę - mówi Fryźlewicz.

Uwaga! Nowy konkurs! Wymyśl nazwę dla pociągu i wygraj nagrody!

Chcesz iść za darmo do Parku Wodnego w Krakowie? **Rozdajemy bilety**

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

c
ciekawski
Panie Marku - Burmistrzu Nowego Targu - wyłącznie Rada Miasta Zakopane może i ma obowiązek dysponować gruntem gminnym (dotyczy to również ul.Krupówki), więc zajęcie stanowiska przez Radę Miasta
jest jak najbardziej właściwe i musi być wzięte pod uwagę przez organ prowadzący to postępowanie administracyjne ( ciekawe tylko w jakiej sprawie? - zajęcia pasa drogowego; czy może nielegalnej budowy; a może wprowadzenia w błąd organów administracji co do prawdziwego celu zajęcia pasa drogowego; lub też wydania decyzji, że wszystko odbyło się zgodnie z prawem i tylko mieszkańcy się czepiają o jakieś tam kilkadziesiąt metrów kwadratowych chodnika)
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska