Jutro od godz. 10 do 14 w Domu Kultury "Papiernik" w Kluczach odbędzie się rejestracja potencjalnych dawców szpiku kostnego. Kto może zostać dawcą?
- Każda zdrowa osoba od 18. do 55. roku życia.
Przed rejestracją trzeba się jakoś przygotować?
- Trzeba przyjść z dowodem osobistym. 15 minut przed pobraniem krwi nie jeść, nie pić słodkich napojów i nie palić.
Samo przyjście to nie wszystko.
- Najpierw trzeba się zarejestrować: oddać próbkę krwi do badania i wypełnić kartę ewidencyjną. Jeśli dana osoba zostanie zakwalifikowana do grupy potencjalnych dawców, potem czeka na kontakt. Jeśli pojawi się biorca, dawca zostaje wezwany na szczegółowe badania, a potem oddaje szpik.
Jak wygląda sam moment oddawania szpiku?
- Zwykle leży się jak przy oddawaniu krwi, a szpik pobierany jest z przedramienia. Czasem może być też pobierany z biodra. Wtedy stosuje się znieczulenie i narkozę.
Niektórzy się tego boją...
- Nie ma czego. Dawcom nic nie grozi. Po dwóch tygodniach szpik się regeneruje.
Ludzie chętnie oddają szpik?
- Różnie z tym bywa. Organizowaliśmy podobną akcję w czerwcu ubiegłego roku. Udało nam się zachęcić do rejestracji 65 osób. Okazało się więc, że jest trochę osób, które chcą pomagać innym. W tym roku liczymy, że uda się zebrać 100 potencjalnych dawców. Będziemy mieli przygotowanych aż 10 stanowisk, więc nie będzie trzeba długo czekać w kolejce.
Komu możemy w ten sposób pomóc?
- Osobom chorym na białaczkę. Liczba zachorowań, szczególnie u dzieci, jest przerażająca.
Część osób, które już się zdecydowały, że chcą się zarejestrować jako dawcy, przyjedzie do Klucz rowerami.
- Jutro o godz. 12.30 z olkuskiego rynku wyruszy rajd rowerowy, który pojedzie właśnie do DK w Kluczach. Już prawie 40 osób zadeklarowało swój udział. Każdy może się przyłączyć.
Jakie jeszcze atrakcje zaplanowano na sobotę w ramach akcji "Zostań dawcą szpiku"?
- O godz. 17 będzie można obejrzeć wystawę obrazów olkuskich artystów "Uwierz", która pokazuje zwycięstwo nad chorobą i to, że rak to nie wyrok. Pokażemy też ilustracje do dwóch książek: tomiku poezji "Drzewo życia" (wiersze o doświadczeniach z chorobą nowotworową) i zbioru opowiadań "Ujeździłem raka" (o życiu po chorobie). Ponadto będzie wystawa artystycznie wykonanych biustonoszy dla kobiet po amputacji piersi. By pokazać ich piękno bez względu na straty fizyczne i psychiczne, które poniosły.