Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koalicja MRS-u z PSL-em i KWW Witolda Kochana?

Agnieszka Nigbor-Chmura
W środę rano Powiatowa Komisja Wyborcza w Gorlicach podała wstępne i nieoficjalne wyniki wyborów do Rady Powiatu Gorlickiego.

W kadencji 2014- 2018 z 23 mandatów aż siedem należy do Prawa i Sprawiedliwości. Z tego komitetu do rady weszli Jadwiga Wójtowicz, Tomasz Płatek, Janusz Augustowski, Andrzej Matusik, Marek Ludwin, Zygmunt Fryczek i Krzysztof Flądro. Po sześć głosów uzyskały Małopolski Ruch Samorządowy, który w radzie reprezentować będą Rafał Knybel, Zofia Kamińska, Marek Bugno, Karol Górski, Jan Kosiński i Adam Urbanek oraz Polskie Stronnictwo Ludowe, reprezentowane przez Eugeniusza Wędrychowicza, Iwonę Tumidajewicz, Jana Przybylskiego, Karola Tenerowicza, Stanisława Kaszyka i Jerzego Nalepkę. Trzech kandydatów do Rady Powiatu wprowadził Komitet Wyborczy Wyborców Witolda Kochana. Z jego ramienia w radzie zasiądą Roman Dziubina, Grzegorz Tomasik i Krzysztof Kosiba. Jeden mandat ma Sojusz Lewicy Demokratycznej i należy on do Rafała Kukli.

Jak wynika z podziału mandatów, monopolu na władzę w powiecie nie ma. Od środy trwają rozmowy o koalicji. Mówi się, że powtórzy się sprawdzony scenariusz sprzed czterech lat, kiedy w trójce koalicjantów byli radni MRS-u i PSL-u oraz PO. Tak może być i tym razem. Tyle że nawet porozumienie komitetów, które uzyskały po sześć głosów, daje słabą dwunastogłosową większość. Najwięcej emocji wzbudzał temat doproszenia do koalicji członków Komitetu Wyborczego Wyborców Witolda Kochana, którzy mając trzy mandaty, wzmocniliby koalicję do piętnastu mandatów, przy siedmiu mandatach PiS-u i jednym SLD.

O ile prawdopodobieństwo powstania koalicji MRS, PSL i KWW Witolda Kochana jest duże, to trudniej wskazać, kto zastąpi Mirosława Wędrychowicza na stanowisku starosty. Wiemy, że większością głosów wybiera go rada i choć ten nie musi pochodzić z rady, zwykle stawia się na sprawdzonych i doświadczonych samorządowców. W tej roli z MRS-u najbardziej prawdopodobny wydaje się wybór doświadczonego w pracy samorządowej, znanego z wewnętrznego spokoju, nieulegania emocjom, ale również skuteczności w rozwiązywaniu problemów Karola Górskiego, dotychczasowego wicestarosty.

O osobie, która miałaby być jego zastępcą, na razie jest dość cicho. Nie ma wyraźnego wskazania na to stanowisko. Wydaje się, że mocnymi kandydatami po stronie PSL-u są Karol Tenerowicz, wiceprzewodniczący Rady Powiatu, i Stanisław Kaszyk, w poprzedniej kadencji pracujący w Zarządzie Powiatu. Dla nich miejsce znajdzie się być może na fotelu wicestarosty lub pewnie w zarządzie powiatu. Pojawia się tu też nazwisko Romana Dziubiny, który ma spore doświadczenie w pracy w radzie.

Na razie typowanie odbywa się na zasadzie przypuszczeń. Zgodnie z wolą wyborców, którzy najwięcej bo 9065 głosów powierzyli PiS-owi, który uzyskał siedem mandatów trwają rozmowy o roli tych radnych w zarządzaniu powiatem. Na razie jednak ich szczegóły nie są znane.

Gorlice (6 mandatów)
Roman Dziubina KWW W. Kochana
Grzegorz Tomasik KWW W. Kochana (był radnym RP w I kadencji)
Jadwiga Wójtowicz PiS
Tomasz Płatek PiS
Rafał Kukla SLD
Eugeniusz Wędrychowicz PSL (po raz pierwszy w Radzie Powiatu)

Biecz (4 mandaty)
Mirosław Wędrychowicz MRS ZG (został burmistrzem Biecza, więc w radzie zastąpi go prawdopodobnie Rafał Knybel z Rożnowic - po raz pierwszy w RP)
Zofia Kamińska MRS ZG
Janusz Augustowski PiS
Iwona Tumidajewicz PSL

Gmina Gorlice (3 mandaty)
Marek Bugno MRS ZG
Andrzej MatusikPiS
Jan Przybylski PSL

Gminy - Lipinki, Ropa Sękowa, Uście Gorlickie (5 mandatów)
Karol Górski MRS ZG
Jan Kosiński MRS ZG
Karol Tenerowicz PSL
Marek Ludwin PiS
Krzysztof Kosiba KWW W. Kochana

Gminy - Bobowa, Łużna, Moszczenica (5 mandatów)
Adam Urbanek MRS ZG
Stanisław Kaszyk PSL
Jerzy Nalepka PSL (jest dyrektorem I LO w Gorlicach, żeby być radnym, musi zrezygnować z tej funkcji; jeśli tego nie zrobi, to jego miejsce zajmie kolejny z listy PSL - Czesław Marszał ze Staszkówki)
Zygmunt Fryczek PiS
Krzysztof Flądro PiS (po raz pierwszy w Radzie Powiatu)

Liczba głosów oddanych na poszczególne komitety wyborcze:
PiS - 9065 - 7 mandatów
PSL - 8062 - 6 mandatów
MRS ZG - 7745 - 6 mandatów
KWW W.Kochana - 4524 - 3 mandaty
KWW Solidarna Ziemia Gorlicka - 3088 - bez mandatu
SLD - 1960 - 1 mandat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska