Akcję wieszania w instytucjach i innych miejscach publicznych w całej Polsce różowych skrzyneczek wypełnionych darmowymi podpaskami i tamponami promuje od 2019 roku Fundacja "Różowa skrzyneczka". Ma to być odpowiedź na tzw. ubóstwo menstruacyjne.
Z kolei różowe skrzyneczki na Politechnice Krakowskiej to efekt zwycięskiego projektu z I edycji Budżetu Studenckiego na PK, wzorowanego na budżecie obywatelskim. Studenci i doktoranci mogli sami wskazać inicjatywy, które uważają za ważne i warte zrealizowania na uczelni, a następnie w głosowaniu wybrali projekt do zrealizowania. Budżet Studencki na PK jest wspólną inicjatywą Fundacji Politechniki Krakowskiej, uczelni i Samorządu Studenckiego. Spośród kilku pomysłów zgłoszonych do jego pierwszej edycji projekt różowych skrzyneczek - zaproponowany przez Weronikę Zielińską z Erasmus Student Network PK - zdobył największą liczbę głosów.
Zakup skrzyneczek oraz środków higienicznych do nich został sfinansowany ze środków Fundacji Politechniki Krakowskiej. Skrzyneczki działają zgodnie z zasadą: weź, jeśli potrzebujesz, zostaw, jeśli masz nadmiar. W bieżące uzupełnianie ich zawartości mogą - oprócz promotorów akcji - włączać się wszyscy członkowie społeczności PK.
We wrześniu różowe skrzyneczki zawisły w 10 damskich toaletach w budynkach dydaktycznych Politechniki Krakowskiej na kampusie przy ul. Warszawskiej (m.in. w budynku Wydziału Architektury, w Studium Języków Obcych, czy w głównym budynku Wydziału Inżynierii Lądowej). Wtedy też zaznaczano, że wkrótce kolejne skrzyneczki mogą trafić m.in. właśnie na Wydział Mechaniczny - co teraz się stało.
Sztuczna inteligencja przewidzi pogodę
