XV-wieczne rzeźby - skarby tarnowskiego Muzuem
Najbardziej okazale prezentuje się rzeźba Świętego Biskupa z Krużlowej, której powstanie datowane jest 1400-1410 rok. Nie wiadomo, kogo konkretnie przedstawia – czy to jest św. Stanisław czy Wojciech.
- Figura przez wieki była wielokrotnie przemalowywana, zwłaszcza warstwy zapraw, polichromii i złoceń. Pierwotna forma rzeźbiarska pozostała jednak niezmieniona – wyjaśnia Katarzyna Dobrzańska, która przeprowadziła konserwację.
Jej efektem jest nie tylko przywrócenie rzeźbie dobrego stanu technicznego, ale przede wszystkim nadanie jej subtelnego, finezyjnego charakteru.
Dwie pozostałe rzeźby: jedna przedstawia św. apostoła (koniec XIV - pocz. XV w., pochodzenie nieznane), a druga Chrystusa Ukrzyżowanego (XV w., Brzeziny) wciąż są niekompletne. Apostoł nie ma nosa, jest bez rąk, z kolei Chrystus jest jeszcze bardziej w stanie kadłubowym. Nie ma rąk, nóg, części korpusu.
- Podejście do konserwacji opierało się na metodyce zachowawczej, czyli minimalnej interwencji, która jest potrzebna do zadbania o techniczny stan rzeźby. Nie wprowadzałam dodatkowych elementów technicznych – rekonstrukcji czy uzupełnień. To była świadoma decyzja – tłumaczy Maja Potrawiak, druga z konserwatorek.
Rzeźby są niekompletne, ale taka jest teraz opcja w konserwacji
Jak dodaje ks. Piotr Pasek, dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Tarnowie, rekonstrukcja miałaby sens, gdyby rzeźby były obiektem kultu.
- Ich niekompletny wygląd legitymizuje i usprawiedliwia jednak to, że są prezentowane w muzeum. Renowacja zachowawcza to obecnie obowiązująca opcja w konserwacji – tłumaczy.
W ten sposób można lepiej poznać historię rzeźb, to, w jaki sposób się zmieniały. Cały proces badania figur i ich konserwacji będzie służył kolejnym badaczom, próbującym zgłębić dzieje zachowanych obiektów.
Rzeźba Chrystusa prawdopodobnie przytwierdzona do krucyfiksu umieszczona była na belce tęczowej kościoła, na co wskazuje jej forma rzeźbiarska dopracowana również od tyłu.
Rzeźby udało się odnowić dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i dziedzictwa Narodowego. Dołączą do ekspozycji prezentującej sztukę gotycką w tarnowskim Muzeum Diecezjalnym, w tym do innych rzeźb, które dzięki dotacjom ministerialnym przeszły konserwację w ostatnich latach.
Samo muzeum jest obecnie w remoncie. Część eksponatów prezentowana jest w budynku po drugiej stronie tarnowskiej katedry w auli Jana Pawła II.
Bądź na bieżąco i obserwuj
- Tak wyglądał Tarnów w czasach naszego dzieciństwa. Sentymentalny powrót w lata 90-te
- Świąteczne balowanie w Alfie było wyśmienite. Tłumy imprezowiczów na parkiecie!
- To już nie ruiny, a prawdziwa zamkowa wieża. Region zyskał piękną atrakcję
- CenterMed świętował swoje urodziny w Centrum Sztuki Mościce na rockowo
- Miasto ma pomysł na wykorzystanie ruin przy Wielkich Schodach. To miejsce wstydu!
Magia Świąt w Lisiej Górze
