Zadaniem projektu jest realizacja działań z zakresu przywracania do stanu naturalnego i poprawy stanu wód oraz ochrony przed powodzią i suszą. Projekty realizowane w ramach zadania zakładają m.in. udrożnienie lub likwidację barier migracyjnych dla ryb w celu przywrócenia ciągłości biologicznej rzek, jak również działania z zakresu renaturyzacji koryt rzecznych.
Projekty w kategorii ograniczania powodzi lub suszy dotyczą przede wszystkim budowy i przebudowy wałów przeciwpowodziowych, modernizacji zbiorników retencyjnych czy budowy i przebudowy polderów i suchych zbiorników przeciwpowodziowych.
- Po zrealizowaniu zadania w Nowym Sączu możliwe będzie udrożnienie ekologiczne ok. 2,8 km korytarza rzecznego poprzez zmodernizowanie lub usunięcie 3 szt. barier migracyjnych. Koszt realizacji zadania to: 25 mln zł. Głównym celem jest poprawa stanu ekologicznego wód oraz przywrócenie spójności sieci obszarów Natura 2000 poprzez udrożnienie obiektów mogących stanowić przeszkodę dla migracji ryb - informuje Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie.
Przypomnijmy, że w 2023 roku Wody Polskie zakończyły przebudowę trzech progów na rzece Kamienica w Nowym Sączu. Inwestycja, która kosztowała ponad 20 mln zł poprawiła stan ekologiczny rzeki.
Jak się okazało przywróciła także tereny nadrzeczne nowosądeczanom. Latem było to widać szczególnie w upalne dni. Mieszkańcy miasta chętnie korzystali z wypoczynku nad rzeką.
Rzeka Kamienica od zawsze była ważna dla mieszkańców Nowego Sącza. W archiwach zachowało się wiele zdjęć, kiedy latem wypoczywały tam tłumy mieszkańców. Zaniedbana przez lata w końcu opustoszała, jednak teraz na powrót zaczęto się nią interesować.
Ważnym powodem rewitalizacji Kamienicy była poprawa warunków życia ryb, ich swobodna migracja oraz utworzenie tarlisk w górnym biegu rzeki. To właśnie dlatego część środków na realizację trzech pierwszych progów pochodziła z centralnego programu PO Ryby, reszta zaś to wkład własny Wód Polskich.
- Przebudowa trzech pierwszych progów polegała na wykonaniu pochylni kamiennej z bystrotokiem oraz centralnego kanału migracyjnego dla ryb - tłumaczy Jadwiga Koperczak-Wilk z Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej (RZGW) w Krakowie.
Już podczas wykonywania pierwszych prac zapowiadano, że po ich zakończeniu Wody Polskie będą obserwować, jak poprawiły się warunki życia ryb i jeśli modernizacja przebiegnie zgodnie z oczekiwaniami, przedsiębiorstwo będzie starać się o fundusze na remont kolejnych.
Cała przedsięwzięcie realizowane jest z myślą o bezpieczeństwie - stopnie mają na celu zmniejszenie spadku wody, a tym samym utracenie jej prędkości co ogranicza jej niszczycielskie możliwości.
- Kilkadziesiąt lat temu, kiedy te stopnie były tworzone nikt nie myślał o tym, że to nie tylko przegroda hamująca spływ rumowiska, ale jest też barierą dla ryb. My już od ponad 10 lat prowadzimy działania, które przywracają zwierzętom żyjącym w rzekach możliwości swobodnej migracji, przemieszczania się i bytowania. To jest naszym celem również w Nowym Sączu - wyjaśnia Radosław Radoń, dyrektor RZGW w Krakowie.
