Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolorowe mikrobiblioteki mają zachęcać oświęcimian do czytania. W całym mieście jest ich aż sześć

Taida Jasek
Taida Jasek
Na terenie całego Oświęcimia powstało sześć mikrobibliotek, czyli małych, kolorowych budek z książkami. Każda z nich jest wyjątkowa, bo ozdabiają je bohaterowie literaccy. W środku biblioteczek znajdują się książki, które każdy może zabrać, pod warunkiem, że także zostawi coś do czytania. Mikrobiblioteki są dziełem oświęcimskiej młodzieży, która przez kilka miesięcy pracowała nad ich stworzeniem w ramach projektu „Nieruchomość literacka“ organizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną.

Na terenie Oświęcimia rozstawiono sześć drewnianych budek. Mieszkańcy trochę się dziwią. - Z daleka wyglądają ja kolorowe domki dla ptaków tylko, że są za nisko - mówi kobieta spacerująca z wnukiem po bulwarach.

To mikrobibliotki. Za stworzenie ich odpowiada oświęcimska młodzież, która wzięła udział w projekcie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Oświęcimiu pt. „Nieruchomość Literacka“. Te biblioteczki, to nic innego jak uliczne wymienialnie książek. To znaczy, że każdy może zabrać stamtąd jakąś książkę, ale musi też inną zostawić.

Pomysłodawcą akcji jest Katarzyna Heród, lokalna działaczka oraz bibiliotekarka. Jak mówi, idea stworzenia takich minibibliotek w przestrzeni miejskiej „chodziła” za nią od dawna.

- Stwierdziłam, że nie chcę, by to były gotowe skrzyneczki, a coś wykonanego przez mieszkańców - opowiada Katarzyna Heród. - Wszystko po to, by wspólnymi siłami stworzyć coś niepowtarzalnego - dodaje.

Do współpracy zaangażowała więc Dorotę Zwolak, architektkę oraz Michała Gawlika - majsterkowicza. Po uzyskaniu dofinansowania z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zaczęli działać. Rozwiesili plakaty po szkołach i zamieścili ogłoszenia w internecie. W niecały tydzień mieli komplet 20 młodych ludzi chętnych do pracy.

To właśnie oni zadecydowali o wyglądzie biblioteczek.

- Na początku nawet nie pokazaliśmy im przykładowych projektów, żeby nie ograniczać ich wyobraźni - zaznacza Katarzyna Heród. Jak mówi, uczestnicy wiedzieli tylko z jakiego materiału ma być biblioteczka, w jakiej powstanie lokalizacji i jaki mają budżet. Później w bibliotecznym garażu i magazynie zorganizowali warsztat. - Docinaliśmy, skręcaliśmy, mierzyliśmy, malowaliśmy - wylicza pani Katarzyna.

Cały projekt trwał od kwietnia do października, z przerwą wakacyjną, a uczestnicy spotykali się w każdą środę, na trzy godziny.

Początkowo projekt zakładał stworzenie czterech mikrobibliotek, jednak młodzieży tak bardzo spodobała się wspólna praca i możliwość tworzenia czegoś według własnego pomysłu, że w sumie powstało ich aż sześć. Każda jest inna, niepowtarzalna. Są na nich narysowani bohaterzy literaccy, którzy otrzymali największą ilość głosów podczas zorganizowanych w ramach projektu „Wyborów Literackich”, czyli: Mały Książe, Mikołajek, Harry Potter, Koziołek Matołek, Kubuś Puchatek i Trzy Świnki.

„Nieruchomość Literacka“, to nie tylko budowa biblioteczek, ale też seria spotkań autorskich i warsztatów. W ramach akcji powstał również Oświęcimski Szlak Mikrobibliotek, czyli mapa, dostępna w wersji tradycyjnej oraz w aplikacji na telefon Action Track, która ma także na celu pokazać piękno miasta.

Mikrobiblioteki znajdują się na: skwerku tuż przed budynkiem Biblioteki Galerii Książki; niedaleko mostku na Placu Pokoju; na placu zabaw przy ul. Zagrodowej na Starych Stawach; w parku na os. Zasole; przy placu zabaw na os. Błonie; przy ścieżce spacerowej na bulwarach.

Według Katarzyny Heród potrzeba jeszcze więcej działań tego typu. Choć jak podkreśla, dla niej, ten projekt, to nie tylko kolorowe skrzynki z książkami, które zrobili, a przede wszystkim ludzie, którzy je tworzyli. - To nowe przyjaźnie, duma z tego, co się stworzyło oraz zaangażowanie. To prawdziwa wartość tego projektu - podkreśla.

Partnerzy projektu:
Urząd Miasta Oświęcim, Rada Osiedla Północ, Rada Osiedla Stare Stawy, Rada Osiedla Stare Miasto, Rada Osiedla Zasole, Stowarzyszenie Szansa, Stowarzyszenie Rodzina Kolpinga w Oświęcimia

Mikrobiblioteki stworzyli:
Aleksandra Meduna, Małgorzata Dziewa, Tomasz Ziajka, Julia Nowrocka, Natalia Uroda, Karolina Gaj, Arkadiusz Herma, Makary Tarasek, Miłosz Faleński, Paulina Jarnot, Gabriela Kościelnik, Katarzyna Leśniak, Katarzyna Sokal, Szymon Protaś, Magdalena Krieger, Dominik Heluszka, Dawid Pastuszek, Mateusz Stankiewicz, Ola Saternus, Krzysztof Kusak

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska