Poszpitalne budynkami wzdłuż ul. Kopernika miasto kupiło od Szpitala Uniwersyteckiego w 2019 roku za 280 mln złotych. Od tego czasu trwa planowanie przyszłości Wesołej, plany – póki co, poza niewielkimi wyjątkami jak Apteka Designu, wystawa plenerowa czy sala prób Capelli Cracoviensis – nie przybierają realnych kształtów.
To się ma zmienić, miasto zapowiada stworzenie masterplanu dla Wesołej, powstają też kolejne wersje tego, jak zostaną zagospodarowane poszpitalne budynki i teren. W planach jest wzniesienie nowego budynku, w którym będzie mieścił się Teatr Groteska i Mediateka Biblioteki Kraków. Miasto zapowiedziało również, że na Wesołej znajdą swoją przystań literaci.
Centrum Literatury powstanie na Wesołej
Centrum literackie planowane jest w budynku przy ul. Kopernika 15, to właśnie tu we wcześniejszych planach przewidywane było lokum Biblioteki Kraków.
- Prowadzone są działania zmierzające do zagospodarowania tego budynku na potrzeby środowiska literackiego. Obecnie trwają rozmowy ze środowiskiem literackim dotyczące koncepcji funkcjonalnej obiektu oraz rozmowy dotyczące pozyskania finansowania na remont – wyjaśnia Anna Latocha z biura prasowego magistratu.
Kiedy na Wesołą przeniosą się literaci, którzy podczas burzliwych dyskusji o przyszłości Składu Solnego (zabytkowy budynek na Zabłociu miały być częścią Planety Lem) podnosili kwestię braku miejsca jednoczącego życie literackie miasta, słynącego przecież ze swoich tradycji literackich? Tego jeszcze nie wiadomo.
- Agencja Rozwoju Miasta Krakowa posiada dokumentację dla tego zabytkowego obiektu wraz z prawomocnym pozwoleniem na budowę. Więcej informacji na temat kosztów i harmonogramu prac będzie można przekazać w I kwartale przyszłego roku – tłumaczy magistrat. - Nie ma natomiast planów dotyczących powstania Centrum Literatury i Języka Planeta Lem na Wesołej, projekt architektoniczny oraz pozwolenie na budowę dotyczą konkretnej lokalizacji.
Czyli ul. Na Zjeździe, okolicy budynku Składu Solnego.
Wielkie plany za miliony poszły do kosza
- Nie wykluczam, że w przyszłości będzie współpraca w kwestii Składu Solnego, ale teraz jest poza horyzontem naszych zainteresowań - mówił w marcu tego roku ówczesny minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz, zapytany o mające powstać w Krakowie Centrum Języka i Literatury.
Planeta Lem miała być pierwszym w Polsce wielofunkcyjnym centrum literackim o profilu edukacyjno-społeczno-wystawienniczym, a także ośrodkiem działań o charakterze literackim, językowym i kreatywnym. Centrum miało się składać ze zrewitalizowanego budynku historycznego Składu Solnego z 1787 r., dobudowanej bryły nowego budynku we wschodniej części terenu inwestycji oraz ogrodu.
Proces tworzenia instytucji ma niemal dziesięcioletnią historię. Jego najważniejszym elementem było przeprowadzenie, przez Krakowskie Biuro Festiwalowe we współpracy z krakowskim oddziałem SARP-u międzynarodowego, dwuetapowego konkursu architektoniczno-urbanistycznego na projekt Centrum Planeta Lem, którego zwycięzcą została pracownia architektoniczna JEMS Architekci.
W latach 2016 – 2023 pozyskano wszelkie niezbędne dokumenty dotyczące inwestycji – dokumentację projektową, opnie i ekspertyzy oraz mapę i założenia funkcjonalno-użytkowe. Aktualnie miasto dysponuje pełną dokumentacją projektową oraz pozwoleniem na budowę. Dotychczasowe koszty inwestycji ponoszone były przez miasto i osiągnęły prawie 7 mln. zł.
- Jeśli chodzi o dotychczasowe plany budowy Planety Lem przy ul. Na Zjeździe, to Krakowskie Biuro Festiwalowe dysponuje ostateczną decyzją o pozwoleniu na budowę Centrum Literatury i Języka Planeta Lem. Szacowany całkowity koszt realizacji to około 200 mln złotych brutto – wyjaśnia magistrat.
Takiej kwoty Kraków na Planetę Lem nie ma.
- Prowadzone są rozmowy zmierzające do ustalenia jej dalszych losów – informuje nas magistrat.
W Składzie Solnym nadal więc swoje pracownie mają artyści.
