https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Komunikacyjna rewolucja w Nowej Hucie. Zalew Nowohucki w końcu doczeka się przystanku tramwajowego

Marcin Banasik
Widok z lotu ptaka na bodowę przystanku przy Zalewie Nowohuckim
Widok z lotu ptaka na bodowę przystanku przy Zalewie Nowohuckim Marcin Banasik
Stoją już wiaty przystankowe, a wokół nich położona jest kostka. Teraz droga do jednego z najbardziej rekreacyjnych punktów Nowej Huty skróci się diametralnie, ponieważ dotychczasowe najbliższe przystanki tramwajowe oddalone są od tego miejsca o kilkaset metrów. Przystanek zostanie oddany do użytku dopiero kiedy prace na torowisku na al. Solidarności zostaną zakończone. Wcześniej muszą też zakończyć się prace przy wiaduktach nad powstającą drogą ekspresową S7.

Lata starań o przystanek

Wysiłki mieszkańców i aktywistów o przeforsowanie pomysłu budowy przystanku w tym miejscu trwały wiele lat.

W projekcie Budżetu Obywatelskiego z 2019 r. dotyczącym przystanku nad zalewem pomysłodawcy pisali, że "skrzyżowanie Alei Solidarności i ulicy Bulwarowej to granica największego obszaru rekreacyjnego Nowej Huty. Z jednej strony rozciąga się Zalew Nowohucki wraz z otaczającą go infrastrukturą sportową i wypoczynkową, z drugiej - zlokalizowana jest największa w Nowej Hucie sieć Rodzinnych Ogródków Działkowych (Nad Dłubnią, Wanda, Tulipan). W pobliżu znajduje się również jedna z największych atrakcji turystyczno-zabytkowych Nowej Huty - Dworek Jana Matejki w Krzesławicach. Zarówno Zalew, jak i Ogródki Działkowe to miejsce w największym stopniu uczęszczane przez rodziny z małymi dziećmi, dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym oraz osoby starsze."

Pierwsza ogólnodostępna tężnia solankowa

Zalew Nowohucki od kilku lat jest jednym z najpopularniejszych rekreacyjnych zakątków Nowej Huty. Miejsce to zyskało na znaczeniu w 2020 r. Wtedy zakończyły się prace rewitalizacyjne przy zalewie, powstała m.in. plaża, drewniany pomost i tężnia. Wyremontowane zostały alejki, zamontowano małą architekturę, powstał nowy plac zabaw, wybudowano i uruchomiono – po problemach związanych z pożarem – pierwszą ogólnodostępną tężnię solankową. Na zalewie pojawiły się podświetlane pływające fontanny, które oprócz wizualnej atrakcji są też krokiem w stronę poprawy jakości wody.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska