FLESZ - Koronawirus w Polsce. Zachowajmy czujność i zdrowy rozsądek
Tegoroczna edycja Festiwalu Muzyki w Starym Krakowie, choć mocno ograniczona restrykcjami, zapowiada się imponująco, podczas dwóch tygodni muzycznej wędrówki po zabytkach Krakowa odbędzie się 17 różnorodnych koncertów w wykonaniu największych gwiazd polskiej muzyki. Festiwal ma formułę wykonawczą.
- Do udziału w festiwalu zapraszani są najwybitniejsi artyści, którzy sami proponują program, a przez to gwarantują jego maksymalnie najdoskonalszą interpretację. Propozycje programów tematycznych, okazjonalnych, stanowią drugą grupę – mówi pomysłodawca i dyrektor festiwalu Stanisław Gałoński, podkreślając jednocześnie, że formuła Muzyki w Starym Krakowie stara się również uwzględniać twórczość kompozytorów krakowskich oraz pomagać w muzycznym starcie młodym artystom.
Muzyka od średniowiecza, po dzieła współczesnych kompozytorów zabrzmi w krakowskich kościołach, m.in. w Kolegiacie św. Anny, krużgankach klasztoru oo. Franciszkanów, Bazylice oo. Karmelitów, Bazylice św. Floriana, a także w Synagodze Tempel oraz Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach.
Festiwal zainauguruje występ Orkiestry Akademii Beethovenowskiej poświęcony Krzysztofowi Pendereckiemu. Koncert odbędzie się 15 sierpnia w Kościele św. Piotra i Pawła, w którym w Panteonie Narodowym spocznie kompozytor, zabrzmią cztery utwory Krzysztofa Pendereckiego: Adagio z 3. Symfonii na orkiestrę smyczkową, Koncert na wiolonczelę i orkiestrę kameralną, Sinfonietta per archi oraz Chaccone z Polskiego Requiem. Solistą będzie Bartosz Koziak zaś muzyków poprowadzi Maciej Tworek, który przez ostatnie lata współpracował z krakowskim kompozytorem.
19 sierpnia w kościele oo. Bernardynów odbędzie się nadzwyczajne wydarzenie tegorocznego festiwalu – prezentacja Missy Paschalis Marcina Leopolity uważanego za najwybitniejszego polskiego kompozytora polifonicznej kościelnej muzyki renesansowej. Utwór wykonają muzycy Collegium Zieliński i organista Michał Białko pod batutą Macieja Tworka. Wykonanie zostanie zarejestrowane i przekazane bliźniaczemu festiwalowi Muzyka w Starym Lwowie, któremu krakowski festiwal od sześciu lat patronuje. Trwają rozmowy, by koncert transmitowała TVP 3.

Kultura i rozrywka
Podczas tegorocznej edycji interesującym punktem będą także koncerty rodzinne słynnych artystów, m.in. skrzypaczka Kaja Danczowska wystąpi z córką, pianistką Justyną Danczowską (30.08, Synagoga Tempel), skrzypkowie, ojciec i syn – Krzysztof Jakowicz i Jakub Jakowicz (21.08, Kościół Ewangelicki).
- Mimo trudnego obecnie czasu, staramy się nie poddawać i służyć mieszkańcom – w ramach naszych możliwości – swoją muzyką w starym Krakowie – podsumowuje Stanisław Gałoński.
Obostrzenia sanitarne związane w sytuacją pandemii nie pozwalają na gromadzenie się w zamkniętych przestrzeniach kościołów takiej liczby melomanów, jak bywało to w latach poprzednich. Tegorocznych koncertów będzie można wprawdzie posłuchać na żywo, ale publiczność będzie liczyła ok. 88 osób w Kościele św. Piotra i Pawła, ok. 100 w Kolegiacie św. Anny i zaledwie 25 osób w Kościele św. Barbary.
W tym roku nie będzie także wieczornej kasy, bilety można kupić przez internet lub w Punktach Informacji Miejskiej.
- Atlas grzybów trujących i jadalnych. Kluczowe różnice na przykładowych zdjęciach
- Demoniczne nazwy wsi w Małopolsce i ich "boskie" przeciwieństwa
- Oni nie skończyli studiów, a mają miliony. Jak to możliwe?!
- Tak wygląda budowana zakopianka [NOWE ZDJĘCIA]
- Zmiany w sklepach. Nowy obowiązek przy sprzedaży mięsa
- Te dzikie zwierzęta żyją w Krakowie [ZDJĘCIA]