FLESZ - Koronawirus w Polsce. Zachowajmy czujność i zdrowy rozsądek
Tegoroczna edycja Festiwalu Muzyki w Starym Krakowie, choć mocno ograniczona restrykcjami, zapowiada się imponująco, podczas dwóch tygodni muzycznej wędrówki po zabytkach Krakowa odbędzie się 17 różnorodnych koncertów w wykonaniu największych gwiazd polskiej muzyki. Festiwal ma formułę wykonawczą.
- Do udziału w festiwalu zapraszani są najwybitniejsi artyści, którzy sami proponują program, a przez to gwarantują jego maksymalnie najdoskonalszą interpretację. Propozycje programów tematycznych, okazjonalnych, stanowią drugą grupę – mówi pomysłodawca i dyrektor festiwalu Stanisław Gałoński, podkreślając jednocześnie, że formuła Muzyki w Starym Krakowie stara się również uwzględniać twórczość kompozytorów krakowskich oraz pomagać w muzycznym starcie młodym artystom.
Muzyka od średniowiecza, po dzieła współczesnych kompozytorów zabrzmi w krakowskich kościołach, m.in. w Kolegiacie św. Anny, krużgankach klasztoru oo. Franciszkanów, Bazylice oo. Karmelitów, Bazylice św. Floriana, a także w Synagodze Tempel oraz Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach.
Festiwal zainauguruje występ Orkiestry Akademii Beethovenowskiej poświęcony Krzysztofowi Pendereckiemu. Koncert odbędzie się 15 sierpnia w Kościele św. Piotra i Pawła, w którym w Panteonie Narodowym spocznie kompozytor, zabrzmią cztery utwory Krzysztofa Pendereckiego: Adagio z 3. Symfonii na orkiestrę smyczkową, Koncert na wiolonczelę i orkiestrę kameralną, Sinfonietta per archi oraz Chaccone z Polskiego Requiem. Solistą będzie Bartosz Koziak zaś muzyków poprowadzi Maciej Tworek, który przez ostatnie lata współpracował z krakowskim kompozytorem.
19 sierpnia w kościele oo. Bernardynów odbędzie się nadzwyczajne wydarzenie tegorocznego festiwalu – prezentacja Missy Paschalis Marcina Leopolity uważanego za najwybitniejszego polskiego kompozytora polifonicznej kościelnej muzyki renesansowej. Utwór wykonają muzycy Collegium Zieliński i organista Michał Białko pod batutą Macieja Tworka. Wykonanie zostanie zarejestrowane i przekazane bliźniaczemu festiwalowi Muzyka w Starym Lwowie, któremu krakowski festiwal od sześciu lat patronuje. Trwają rozmowy, by koncert transmitowała TVP 3.
Podczas tegorocznej edycji interesującym punktem będą także koncerty rodzinne słynnych artystów, m.in. skrzypaczka Kaja Danczowska wystąpi z córką, pianistką Justyną Danczowską (30.08, Synagoga Tempel), skrzypkowie, ojciec i syn – Krzysztof Jakowicz i Jakub Jakowicz (21.08, Kościół Ewangelicki).
- Mimo trudnego obecnie czasu, staramy się nie poddawać i służyć mieszkańcom – w ramach naszych możliwości – swoją muzyką w starym Krakowie – podsumowuje Stanisław Gałoński.
Obostrzenia sanitarne związane w sytuacją pandemii nie pozwalają na gromadzenie się w zamkniętych przestrzeniach kościołów takiej liczby melomanów, jak bywało to w latach poprzednich. Tegorocznych koncertów będzie można wprawdzie posłuchać na żywo, ale publiczność będzie liczyła ok. 88 osób w Kościele św. Piotra i Pawła, ok. 100 w Kolegiacie św. Anny i zaledwie 25 osób w Kościele św. Barbary.
W tym roku nie będzie także wieczornej kasy, bilety można kupić przez internet lub w Punktach Informacji Miejskiej.
- Atlas grzybów trujących i jadalnych. Kluczowe różnice na przykładowych zdjęciach
- Demoniczne nazwy wsi w Małopolsce i ich "boskie" przeciwieństwa
- Oni nie skończyli studiów, a mają miliony. Jak to możliwe?!
- Tak wygląda budowana zakopianka [NOWE ZDJĘCIA]
- Zmiany w sklepach. Nowy obowiązek przy sprzedaży mięsa
- Te dzikie zwierzęta żyją w Krakowie [ZDJĘCIA]
