Zdaniem organizatorów wydarzenia, Stowarzyszenia na rzecz Chłopców i Mężczyzn, mężczyźni w Polsce są dyskryminowani, żyją krócej niż kobiety (o osiem lat), znacznie wcześniej kończą edukację i później przechodzą na emeryturę.
„Problemy mężczyzn wciąż znajdują się daleko na liście priorytetów polityków, mediów, organizacji międzynarodowych i pozarządowych, stąd pomysł kongresu – by wprowadzić temat do przestrzeni publicznej. Chcemy stworzyć miejsce do dyskusji, ale też współpracy. W Polsce powstało już kilka organizacji, które pomagają mężczyznom w potrzebie, edukują albo prowadzą kampanie informacyjne. Kongres Mężczyzn ma być platformą do współpracy i integracji tych środowisk” – podają organizatorzy wydarzenia, dla którego inspiracją stał się Kongres Kobiet odbywający się w Polsce corocznie od 15 lat (od 2009 roku).
Program I Kongresu Mężczyzn to cztery panele dyskusyjne: o edukacji, o ojcostwie, o zdrowiu, o męskich organizacjach. - Będzie miejsce na różne punkty widzenia - nie będzie natomiast miejsca na mizoginię – zapewniają organizatorzy ogólnopolskiego Kongresu Mężczyzn w Krakowie, nad którym patronat honorowy objął rzecznik praw obywatelskich prof. Marcin Wiącek.
Jak się pozbyć gniewu? Jest prosty sposób!
