Po co wyrzucać, jak można kreatywnie wykorzystać? Coraz częściej zdajemy sobie sprawę, że za dużo marnujemy i za wiele przedmiotów ląduje w koszu. Bądźmy kreatywni! Ze starych, wydawałoby się, niepotrzebnych rzeczy, mogą powstać przedmioty, które po raz drugi mogą cieszyć! Nie od dziś wiadomo, że np. ze starych palet może powstać wygodne siedzisko, a zwykły słoik może stać się niezwykłym lampionem.
Twoje zadanie polegało na przesłaniu zdjęcia przedmiotu, który uratowałeś przed wyrzuceniem do śmieci i wykorzystałeś ponownie, nadając mu drugie życie – np. odrestaurowany mebel, ponownie wykorzystany element odzieży (przerobiony np. na torbę zakupową) czy surowce wtórne, wykorzystane jako akcesoria do domu, zabawki, itp.
Zdjęcie i opis zmian jakie zrobiłeś, należało przesłać przez specjalny formularz do 22 grudnia.
____________________
Dziękujemy za liczny udział w konkursie oraz przesłanie wielu inspirujących i pomysłowych rozwiązań! Kapituła przy wyborze laureatów miała trudny orzech do zgryzienia. Po długich obradach wybrała zwycięzców. Oto oni!
LAUREACI KONKURSU
Miejsce 1:
- Julia Dang:własnoręcznie uszyty plecak powstał ze starych jeansów oraz spódnicy. Połączone ucięte kawałki ubrań tworzą całość przedmiotu, duże kieszenie od spodni służą do przechowywania butelki na wodę oraz innych potrzebnych rzeczy. W środku, gdzie jest tylna strona spodni są praktyczne kieszenie, natomiast spód plecaka został wykonany z odciętych nogawek.
Miejsca 2 i 3:
- Marcin Dziubek: rozmontowałem krzesełko na drewnianych nóżkach, ponieważ siedzisko było już zniszczone. Nóżki pomalowałem na ciemniejszy kolor. Nóżki służą teraz jako nóżki stolika kawowego. Stolik ma blat z grubego plastra drewna czereśniowego. Czereśnia w sadzie niestety uschła i musiała zostać wycięta. Zatem ten kawałek drewna zamiast wylądować w piecu też dostał drugie życie.
- Filip Kowalczyk:własnoręcznie wykonana gra o kosmosie przy użyciu tektury ze starego pudełka, kulek styropianowych oraz papieru
Miejsca 4 i 5:
- Ewa Adryan-Mucha: wykonanie baniek/bombek z zużytych żarówek. Wykonałam ich chyba ponad 200. Były prezentem dla przyjaciół, ale większość przeznaczyłam na cele charytatywne - Świąteczny Kiermasz Fundacji Anny Dymnej "Mimo wszystko". Żarówki pokryte były serwetkami, wykorzystałam do tego wspaniałą metodę decoupache
- Marta Jantas: z opakowania po jajkach tak zwanych wytłoczek zrobiliśmy z synkiem wóz strażacki. Syn sam pomalował, dokleiliśmy kola a z patyczków po lodach zrobiliśmy drabinę. Efekt nam się tak spodobał, że niebawem robimy policyjne auto. Do zrobienia wykorzystaliśmy: opakowanie po jajkach, farby, klej, patyczki po lodach i kreatywne pompony. Syn taki dumny z tej pracy auto położył na biurku
____________________
Konkurs drugie życie przedmiotów – zobacz, jakie nagrody czekają na Ciebie:

Miejsce 1
- Kintsugi – japoński zestaw do złożenia potłuczonej ceramiki
- Ekologiczne Pachnidło Piernikowe
- Torba ekologiczna
- Voucher na las w słoiku
- Sojowe woski zapachowe
- Proszek do prania zero waste
Miejsca 2-3
- Kintsugi – japoński zestaw do złożenia potłuczonej ceramiki
- Ekologiczne Pachnidło Piernikowe
- Torba ekologiczna
- Zestaw sojowych wosków zapachowych
- Proszek do prania zero waste
Miejsca 4-5
- Kintsugi – japoński zestaw do złożenia potłuczonej ceramiki
- Ekologiczne Pachnidło Piernikowe
- Torba ekologiczna
- Zestaw sojowych wosków zapachowych
Zainspiruj się! Zapraszamy na panel dyskusyjny online i warsztaty ZERO WASTE:
![Konkurs „drugie życie przedmiotów”. ZERO WASTE 2021 [KONKURS ZAKOŃCZONY]](https://d-pt.ppstatic.pl/k/r/1/77/b5/61afa03cd8fa8_p.jpg?1638899774)
Główny partner akcji ZERO WASTE:
