- Poprzez naszą kampanię pragniemy przypomnieć i ocalić wartości, których nośnikiem jest kultura - jej walory etyczne i estetyczne - mówi Adolf Weltschek.
Chcemy uświadomić odbiorcom, że kultura nie jest zbędnym luksusem, ale wyróżnikiem, a wręcz obowiązkiem każdego człowieka cywilizowanego. - Mamy przekonanie, że kampania teatru Groteska znajdzie wielu sojuszników, posiadających świadomość dramatycznych zaniedbań w sferze kultury i zdolnych do skutecznych działań prokulturowych - mówi Weltschek.
U podłoża kontrrewolucji kulturalnej tkwi smutna konstatacja, że minione ćwierćwiecze w sferze kultury poczyniło wiele złego.
- Niewidzialna ręka rynku w sferze kultury radzi sobie jak słoń w składzie porcelany czy wręcz jednoręki bandyta - ocenia metaforycznie dyrektor Groteski. I wylicza: niską pozycję kultury wysokiej, malejący do niej dostęp z powodu coraz droższych biletów, ubożenie i schamienie języka, także w obiegu publicznym oraz wchodzenie w życie kolejnych roczników młodych, którzy nie znają podstawowego kanonu literatury, muzyki, plastyki, a tym samym żyją w oderwaniu od kodu kulturowego, pozwalającego na porozumienie ponad pokoleniowymi podziałami.
W inicjatywę Groteska wciąga środowiska ludzi kultury, szkolne i akademickie. Chce zyskać jak najwięcej sojuszników - grono autorytetów, teoretyków i praktyków. Czynny udział w akcji zadeklarowali m.in.: Andrzej Zoll, Władysław Bartoszewski, Kazimierz Kutz, Jerzy Stuhr, o. Leon Knabit. Wiele postaci świata kultury, mediów, polityki przyjęło funkcję ambasadorów kontrrewolucji kulturalnej. Jej hasło brzmi: "Inteligenci wszystkich opcji - łączmy się!".
Kontrrewolucja kulturalna zaczęła swe życie. W jej ramach przewidziano m.in. Spis Powszechny Ludzi Kulturalnych, Literacką Listę Przebojów, konkursy Szkoła z Kulturą i Prometeusze Kultury.
Będzie i cykl spotkań z autorytetami - jako pierwszy pojawi się Kazimierz Kutz, który o swoich doświadczeniach i preferencjach kulturalnych opowie prof. Tadeuszowi Lubelskiemu (dziś, godz. 18, teatr Groteska, wstęp wolny). Więcej: www.kkrewolucja.pl.
Napisz do autora:
[email protected]
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+