Lokal na parterze kamienicy Rynek 14 stoi pusty od wielu miesięcy po likwidacji działającego tam kebabu. Okazję do zagospodarowania pustostanu postanowiła wykorzystać kopalnia, która porozumiała się w tej sprawie z miastem. - Udało się porozumieć z władzami miasta, podpisaliśmy umowę użyczenia na pięć lat - mówi Zygmunt Dobrowolski, prezes Kopalni Soli Bochnia.
Prace adaptacyjne trwają od kilku tygodni. Polegają one m.in. na budowie sanitariatów, z których będą mogli korzystać turyści. Uruchomienie nowego centrum planowane jest na sezon wiosenny.
- Biuro Obsługi Turystycznej będzie czynne najpóźniej od kwietnia. Będzie tam można kupić bilety na nową trasę turystyczną, jak również na pozostałe trasy – zapowiada Dobrowolski.
Ogromnym atutem nowo powstającego Biura Obsługi Turystycznej jest bliskie sąsiedztwo z Szybem Sutoris, oddalonego dosłownie o sto metrów. - Wiele osób pytało tam o możliwość kupienia biletów. Oznakowanie dojścia do tego miejsca będzie bardzo proste - dodaje prezes.
Kopalnia Soli Bochnia uruchomi kolejkę elektryczną
Wraz z nowym sezonem turystycznym na ulicach Bochni powinna pojawić się kolejka elektryczna do przewozu turystów. Kopalnia z zamiarem jej kupna nosi się od kilku miesięcy. Ostatecznie zdecydowano, że kolejka będzie używana, bo łatwiej dostępna i tańsza. - Nowa kolejka tego typu kosztuje 2 mln zł i okres oczekiwania na nią to 200 dni. Dlatego chcemy pójść w stronę kolejki używanej w dobrym stanie technicznym, która ma dopuszczenia techniczne, przeglądy.
Kopalnia ma zawarte umowy m.in. z Muzeum Motyli i Krytą Pływalnią w Bochni, dzięki czemu bilet do kopalni można kupić również w tych instytucjach. Dojazd z jednego miejsca do drugiego ma być możliwy właśnie kolejką elektryczną.
- Będą przystanki, chcemy promować piękne miejsca, jak Muzeum im. Stanisława Fischera, Bazylikę św. Mikołaja, tężnię, kościół św. Pawła Apostoła, Muzeum Motyli, basen, czyli te najbardziej atrakcyjne miejsca, jakie mamy w Bochni. Ale to już w zależności od tego, jakie będą oczekiwania naszych turystów - mówi Zygmunt Dobrowolski.
Trudne relacje z Uzdrowiskiem
Jeszcze dekadę temu bilety do Kopalni Soli Bochnia można było kupić w biurze obsługi turystów przy Szybie Sutoris. Było ono prowadzone przez spółkę Uzdrowisko Kopalnia Soli Bochnia, której kopalnia jest mniejszościowym udziałowcem. W rękach spółki jest również Hotel Sutoris, Restauracja Grota, czy podupadły park archeologiczny Osada VI Oraczy, który kilkanaście lat temu stanowił wizytówkę terenów przy Szybie Campi.
- Kopalnia ma w tej chwili 24 proc. udziałów, to jest zbyt mało, żeby mieć cokolwiek do powiedzenia i wszelkie decyzje, związane z tymi obiektami, zapadają poza naszą kopalnią - mówi prezes Dobrowolski.
Mimo planów zakupu Restauracji Grota przez Kopalnię Soli Bochnia do zawarcia transakcji nie doszło. Lokal, jak twierdzi prezes Dobrowolski - bez wiedzy kopalni - został wydzierżawiony, podobnie jak Hotel Sutoris.
- Budowa II etapu łącznika autostradowego w Bochni w tym roku? Zaplanowano 10 mln zł
- Parking naprzeciwko urzędu miejskiego w Brzesku nielegalny? Jest zgłoszenie do NIK
- Pięć ofert na dokumentację dla Centrum Zdrowia Psychicznego w budynku po pogotowiu
- Ludwik Węgrzyn został patronem Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego i Hospicjum w Bochni
- Basen w Brzesku przed generalnym remontem, trwają przygotowania do przetargu. Wideo
- Bochnia postawi kolejne figurki gwarków. Wizualizacje kolejnych sześciu - zdjęcia