https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus. Dramatyczna sytuacja w Małopolsce. Brakuje karetek, do chorych jeżdżą strażacy lub wysyłany jest helikopter

Marcin Banasik
W Krakowie zaczyna brakować karetek dla pacjentów "niecovidowych"
W Krakowie zaczyna brakować karetek dla pacjentów "niecovidowych" Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
Z powodu alarmującego wzrostu zakażeń koronawirusem zaczyna brakować wolnych karetek, które dojeżdżają do "niecovidowych" zdarzeń. Do osób, które uległy wypadkom lub nagłemu pogorszeniu zdrowia coraz częściej wysyłani są strażacy i ratowniczy śmigłowiec. We wtorek 16 marca w krakowskich Bronowicach lądował helikopter. Podobnie dobnie było w Kętach pod Oświęcimiem. Z kolei po 80-letniego mężczyznę z Roczyn koło Andrychowa wysłano jednostkę ratowniczą straży pożarnej. Pacjenta nie udało się uratować.

Koronawirus. Dramatyczna sytuacja w Małopolsce. Brakuje karetek

We wtorek pogotowie zostało zaalarmowane na ul. Stawową do nagłego zatrzymania krążenia. Z powodu braku karetki do pacjenta wysłano helikopter. Pomimo starań ratowników nie udało się uratować życia mężczyzny.

Również tego samego dnia w domu jednorodzinnym w Kętach zapaliła się lodówka. Poszkodowana została jedna osoba. Z braku wolnej karetki na pomoc wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, który zabrał poszkodowanego do szpitala.

Z kolei do chorego 80-letniego mężczyzny z Roczyn wysłana została jednostka ratownicza straży pożarnej. Przez prawie godzinę strażacy prowadzili reanimację mężczyzny, oczekując na przyjazd pogotowia ratunkowego. Mężczyzna został ostatecznie przejęty przez ratowników medycznych, ale jego życia nie udało się uratować.

Małopolska. Rośnie liczba zgłoszeń

Do podobnych sytuacji dochodzi coraz częściej. Karetki na razie jeszcze nie stoją pod szpitalami, czekając wiele godzin na przyjęcie pacjentów, ale w Krakowie zdarzały się już sytuacje, że chorzy byli odsyłani, bo miejsc w szpitalach nie było.

Dzieje się tak, bo nie tylko rośnie liczba zgłoszeń, ale znacznie wydłuża się czas oczekiwania do przyjęcia w szpitalu. Zdarza się też, że karetki pogotowia muszą jeździć do placówek znacznie oddalonych od miejsca wezwania, bo tylko tam są szpitale z wolnymi miejscami. Do tego dochodzi konieczna dezynfekcja pojazdu.

Zwróciliśmy się do biura prasowego wojewody małopolskiego z pytaniami, jaki jest plan na rozwiązanie kryzysowej sytuacji. Czekamy na odpowiedzi.

Dopiero w piątek wieczorem - na kilka godzin przed wprowadzeniem w Polsce lockdownu, rząd opublikował rozporządzenie w sprawie nowych obostrzeń, jakie obowiązują w całym kraju od soboty - 20 marca, aż do 9 kwietnia. Co dokładnie wolno, a co jest zabronione? Jakie sklepy będą mogły działać, a jakie muszą zostać zamknięte. Jakiego rodzaju usługi można na razie świadczyć w galeriach handlowych? Jak będą funkcjonowały hotele? Kto może korzystać z basenów? Co ze stokami narciarskimi? Jak ma wyglądać nauka w szkołach? Zobacz na kolejnych slajdach, posługując się klawiszami strzałek, myszką lub gestami.Przejdź do kolejnego slajdu ---

Lockdown w całej Polsce. Jest rozporządzenie. Oto wszystkie ...

FLESZ - Długi COVID-19. Lista objawów

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Oby nałożyli na was ten podatek

G
Gość

Rozsypka służby zdrowia

Z
Zbigniew Rusek

Tak jest w razie epidemii w przeludnionych miastach. niestety, pan prof. Jacek Majchrowski chce, by Kraków "rósł" , chociaż już od lat odczuwamy dyskomfort życia w przerośniętym (zarówno pod względem liczby ludności, jak i powierzchni) mieście. Nowa Huta powinna być odrębnym miastem.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska