https://gazetakrakowska.pl
reklama
Pasek artykułowy - wybory

Koronawirus. Ile osób może przyjść na mszę w kościołach w Krakowie? W parafiach modlitwa na czas epidemii oraz błaganie o deszcz [GALERIA]

Małgorzata Mrowiec
Przed nami pierwsza niedziela, kiedy w mszach świętych będzie mogło wziąć udział więcej wiernych. To efekt złagodzenia przez rząd obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa. Liczba osób, które mogą w tym samym czasie modlić się w kościele, zależy teraz od powierzchni danej świątyni. W naszej galerii prezentujemy wybrane krakowskie kościoły i limit osób dla każdego z nich.

Ile osób może przyjść na mszę w kościołach w Krakowie?

Sprawdź, ile osób może uczestniczyć w mszy świętej w Krakowie. Przegląd kościołów

FLESZ - Czy czeka nas największa susza od 100 lat?

W poniedziałek 20 kwietnia, zgodnie z decyzją rządu, rozpoczął się pierwszy etap stopniowego znoszenia ograniczeń związanych z epidemią. Jednym z nich jest limit osób, które mogą jednocześnie przebywać w kościele. Wcześniej w nabożeństwach mogło brać udział najwyżej pięciu wiernych. Teraz może to być jedna osoba na 15 metrów kw. powierzchni świątyni, więc każdy kościół, parafia oblicza i podaje własną maksymalna liczbę uczestników.

W Krakowie najwięcej wiernych może uczestniczyć w mszach i nabożeństwach w katedrze wawelskiej - 150 osób jednocześnie. Najmniej, bo zaledwie trzy osoby i celebrans (tu więc liczba uczestników zmieniła się na niekorzyść), mogą wspólnie modlić się w kościółku św. Wojciecha na Rynku Głównym.

Ile osób może uczestniczyć w mszy w kościołach w Krakowie?

Ci, którzy planują przyjść do świątyni, zachęcani są do udziału w nabożeństwach przede wszystkim w dużych kościołach. - Tam jest największe bezpieczeństwo, bo jest duża przestrzeń - zwraca uwagę rzecznik prasowy krakowskiej kurii ks. Łukasz Michalczewski. Wymienia tutaj m.in. katedrę na Wawelu, Bazylikę Mariacką, kościół świętych Piotra i Pawła, Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, Sanktuarium św. Jana Pawła II.

Duszpasterze m.in. w ogłoszeniach parafialnych przypominają wiernym o obowiązku noszenia maseczek, a także zachowaniu od siebie wzajemnie odległości 2 metrów.

Kościoły, msze - obostrzenia i ograniczenia

Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski przekazał dokładne wyjaśnienia dotyczące prawnego obowiązku zakrywania ust i nosa. Oto one:

  • Wierni gromadzący się w kościołach na sprawowaniu liturgii i poza nią są zobowiązani do zasłaniania ust i nosa. Duszpasterze powinni przypominać o tym obowiązku, ale odpowiedzialność za wypełnienie nakazu ponosi każdy wierny osobiście.
  • Duchowny sprawujący kult religijny zwolniony jest z obowiązku zakrywania ust i nosa.
  • Duchowny wykonujący w pomieszczeniach kościelnych inne czynności duszpasterskie, jeśli w tym czasie ma bezpośredni kontakt z wiernymi, ma obowiązek zasłaniania ust i nosa.

Metropolita krakowski w nowych wytycznych na czas stanu epidemii, opublikowanych w sobotę 25 kwietnia, podtrzymuje zachętę do przyjmowania komunii św. na rękę. "Należy jednak uszanować pragnienie wiernych przyjęcia Komunii św. do ust z zachowaniem ostrożności, roztropności i zasad higieny" - zaznacza abp Marek Jędraszewski.

Metropolita polecił również, aby odtąd w kościołach parafialnych raz w tygodniu, z wyjątkiem uroczystości oraz niedziel, była odprawiana msza święta według formularza „W czasie pandemii”. Podczas tej mszy kapłan m.in. zwraca się w modlitwie do Boga słowami: "daj wieczne życie zmarłym, pociechę płaczącym, uzdrowienie chorym, pokój umierającym, siłę tym, którzy poświęcają się w służbie zdrowia, ducha mądrości sprawującym władzę, a nam odważnej życzliwości wobec wszystkich".

Natomiast w odpowiedzi na apel Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski z 21 kwietnia, związany z dotykającą nasz kraj suszą, abp Jędraszewski przekazał księżom wskazanie, by do modlitwy wiernych w czasie mszy św. dodać wezwanie błagalne o deszcz.

Koronawirus: aktualizowany raport

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Okiem Kielara odc. 14

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Z
Zbigniew Rusek

A ile by mogło w kościele matki Bożej ostrobramskiej (XX Pijarzy na Wieczystej)? Jest to duży kościół. A kościół Najświętszego Imienia Maryi (XX Pijarzy na Rakowicach) - ten kościół jest mały. Dziwne wydają się niektóre przeliczniki, np. kościół Dominikanów znacznie mniej niż Mariacki, a nie jest znacząco mniejszy (jeśli w ogóle). Z tego wszystkiego wynika, że Katedra jest największa. Jest na pewno krótsza od Bazyliki Mariackiej, ale ma boczne nawy nie tylko wzdłuż nawy głównej (stosunkowo krótkiej), ale też wzdłuż prezbiterium oraz ma ambit, stąd jest tam sporo miejsca po bokach. Kościół św. Anny -dziwnie mało. Przecież jest duży, chociaż na pewno mniejszy niż św. Piotra i Pawła (ten ostatni nie jest bardzo długi, ale jest naprawdę szeroki, i w tym przypadku szerokość czyni powierzchnię).

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska