Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus. Ile osób może przyjść na mszę w kościołach w Krakowie? W parafiach modlitwa na czas epidemii oraz błaganie o deszcz [GALERIA]

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Przed nami pierwsza niedziela, kiedy w mszach świętych będzie mogło wziąć udział więcej wiernych. To efekt złagodzenia przez rząd obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa. Liczba osób, które mogą w tym samym czasie modlić się w kościele, zależy teraz od powierzchni danej świątyni. W naszej galerii prezentujemy wybrane krakowskie kościoły i limit osób dla każdego z nich.

Ile osób może przyjść na mszę w kościołach w Krakowie?

Sprawdź, ile osób może uczestniczyć w mszy świętej w Krakowie. Przegląd kościołów

FLESZ - Czy czeka nas największa susza od 100 lat?

W poniedziałek 20 kwietnia, zgodnie z decyzją rządu, rozpoczął się pierwszy etap stopniowego znoszenia ograniczeń związanych z epidemią. Jednym z nich jest limit osób, które mogą jednocześnie przebywać w kościele. Wcześniej w nabożeństwach mogło brać udział najwyżej pięciu wiernych. Teraz może to być jedna osoba na 15 metrów kw. powierzchni świątyni, więc każdy kościół, parafia oblicza i podaje własną maksymalna liczbę uczestników.

W Krakowie najwięcej wiernych może uczestniczyć w mszach i nabożeństwach w katedrze wawelskiej - 150 osób jednocześnie. Najmniej, bo zaledwie trzy osoby i celebrans (tu więc liczba uczestników zmieniła się na niekorzyść), mogą wspólnie modlić się w kościółku św. Wojciecha na Rynku Głównym.

Ile osób może uczestniczyć w mszy w kościołach w Krakowie?

Ci, którzy planują przyjść do świątyni, zachęcani są do udziału w nabożeństwach przede wszystkim w dużych kościołach. - Tam jest największe bezpieczeństwo, bo jest duża przestrzeń - zwraca uwagę rzecznik prasowy krakowskiej kurii ks. Łukasz Michalczewski. Wymienia tutaj m.in. katedrę na Wawelu, Bazylikę Mariacką, kościół świętych Piotra i Pawła, Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, Sanktuarium św. Jana Pawła II.

Duszpasterze m.in. w ogłoszeniach parafialnych przypominają wiernym o obowiązku noszenia maseczek, a także zachowaniu od siebie wzajemnie odległości 2 metrów.

Kościoły, msze - obostrzenia i ograniczenia

Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski przekazał dokładne wyjaśnienia dotyczące prawnego obowiązku zakrywania ust i nosa. Oto one:

  • Wierni gromadzący się w kościołach na sprawowaniu liturgii i poza nią są zobowiązani do zasłaniania ust i nosa. Duszpasterze powinni przypominać o tym obowiązku, ale odpowiedzialność za wypełnienie nakazu ponosi każdy wierny osobiście.
  • Duchowny sprawujący kult religijny zwolniony jest z obowiązku zakrywania ust i nosa.
  • Duchowny wykonujący w pomieszczeniach kościelnych inne czynności duszpasterskie, jeśli w tym czasie ma bezpośredni kontakt z wiernymi, ma obowiązek zasłaniania ust i nosa.

Metropolita krakowski w nowych wytycznych na czas stanu epidemii, opublikowanych w sobotę 25 kwietnia, podtrzymuje zachętę do przyjmowania komunii św. na rękę. "Należy jednak uszanować pragnienie wiernych przyjęcia Komunii św. do ust z zachowaniem ostrożności, roztropności i zasad higieny" - zaznacza abp Marek Jędraszewski.

Metropolita polecił również, aby odtąd w kościołach parafialnych raz w tygodniu, z wyjątkiem uroczystości oraz niedziel, była odprawiana msza święta według formularza „W czasie pandemii”. Podczas tej mszy kapłan m.in. zwraca się w modlitwie do Boga słowami: "daj wieczne życie zmarłym, pociechę płaczącym, uzdrowienie chorym, pokój umierającym, siłę tym, którzy poświęcają się w służbie zdrowia, ducha mądrości sprawującym władzę, a nam odważnej życzliwości wobec wszystkich".

Natomiast w odpowiedzi na apel Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski z 21 kwietnia, związany z dotykającą nasz kraj suszą, abp Jędraszewski przekazał księżom wskazanie, by do modlitwy wiernych w czasie mszy św. dodać wezwanie błagalne o deszcz.

Koronawirus: aktualizowany raport

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska