FLESZ - Koronawirus w Polsce. Zachowajmy czujność i zdrowy rozsądek
Kontrole dotyczą jedynie samochód wjeżdżających na teren Polski. - W razie zaistnienia podejrzenia koronawirusa, czy już zachorowania na nowy typ wirusa, służbom sanitarnym będzie łatwiej dotrzeć do pozostałych współpasażerów, czy też kierowców – mówi Dorota Kądziołka, rzecznik komendanta Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu.
Kontrola wygląda tak, że najpierw policja zatrzymuje samochód, nakazuje zjechać na pobocze. Potem do akcji wkraczają strażacy ubrani w specjalne kombinezony ochronne, maski i okulary. To oni badają ludzi w samochodzie przy użyciu elektronicznych termometrów. Jeśli okaże się, że wszyscy pasażerowie czują się dobrze, muszą wypełnić specjalne karty lokalizacyjne, gdzie podają swoje dane kontaktowe. Dane te są przez służby weryfikowane z dokumentami tożsamości tych ludzi. Takie listy wypełniają zarówno pasażerowie, jak kierowcy. Kierowca dodatkowo musi wskazać numer rejestracyjny pojazdu, skąd wyjechać, dokąd zmierza i określić trasę.
Koronawirus. Kontrole sanitarne na granicy w Tatrach to fars...
- Jeśli okaże się, że ujawniona zostanie osoba z objawami, kierowane są do specjalnego namiotu, który stanął przy przejściu granicznym. Następnie zawiadomiona zostanie służba sanitarna i to ona rozpocznie procedury w takich sytuacjach – mówi Dorota Kądziołka.
Wypełnione karty lokalizacyjne trafią z kolei do urzędu wojewódzkiego. Karty są przetłumaczone na kilka języków.
Służby nie będą kontrolować samochodów osobowych, bo zakładają, że w takim przypadku osoby podróżujące jednym samochodem znają się wzajemnie i gdy pojawią się objawy, będą mogły wskazać inne osoby.
Kontrole mają się odbywać przez 24 godziny na dobę – aż do odwołania. Oprócz Chyżnego i Jurgowa kontrola na granicy polsko-słowackiej będą także w Barwinku, Korbielowie oraz w Zwardoniu.
Wcześniej rozpoczęły się podobne kontrole na innych granicach – m.in. z Czechami, Niemcami, Litwą a także na zewnętrznej granicy Unii Europejskiej - z Rosją, Białorusią i Ukrainą. Tam kontrola sanitarna prowadzona jest wobec wszystkich osób i wszystkich pojazdów przekraczających granicę. Kontroli poddawani są także podróżni w pociągach.
Na granicy z Niemcami kontrola sanitarna prowadzona jest w Świnoujściu (w dwóch lokalizacjach), Lubieszynie, Kołbaskowie, Krajniku Dolnym, Osinowie Dolnym, Kostrzynie nad Odrą, Świecku, Olszynie, Jędrzychowicach i Zgorzelcu. Na granicy z Czechami kontrola sanitarna prowadzona jest w Gorzyczkach, a na granicy z Litwą – w Budzisku i Ogrodnikach. Zgodnie z zaleceniem szefa MSWiA na czeskiej i słowackiej granicy zostaną utworzone kolejne punkty. Kontroli sanitarnej poddawani są także podróżni na terenie baz promowych w Świnoujściu, Gdyni i Gdańsku.
Koronawirus: aktualizowany raport
Koronawirus. Co powinniśmy o nim wiedzieć?
Warto wiedzieć, że choroba bardzo długo się w nas wylęga, taki okres wylęgania może trwać nawet ponad 14 dni.
Czym jest koronawirus?
Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem.
Podejrzane objawy:
- wysoka temperatura ciała powyżej 38 stopni Celsjusza
- kaszel
- duszności
- problemy z oddychaniem
Jak często występują objawy?
Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok.15-20% osób. Do zgonów dochodzi u 2-3% osób chorych. Prawdopodobnie dane te zawyżone, gdyż u wielu osób z lekkim przebiegiem zakażenia nie dokonano potwierdzenia laboratoryjnego.
Kto jest najbardziej narażony?
Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe.
Jak się zabezpieczyć przed koronawirusem?
Wirus przenosi się drogą kropelkową. Aktualnie nie ma szczepionki przeciw nowemu koronawirusowi. Można natomiast stosować inne metody zapobiegania zakażeniu - np. dokładnie myć ręce. Metody te stosuje się również w przypadku zapobiegania innym chorobom przenoszonym drogą kropelkową np. grypie sezonowej (w przypadku której, szczyt zachorowań przypada w okresie od stycznia do marca każdego roku).
GIS odradza podróż do 9 krajów. Koronawirus rozprzestrzenia ...
