Koronawirus nadal nie odpuszcza. Prawie 9 tysięcy nowych zakażeń w Polsce

Redakcja
W regionie największym ogniskiem nadal pozostaje Kraków - tutaj stwierdzono 127 zakażenia koronawirusem - oraz powiat krakowski, gdzie na Covid-19 zachorowało kolejnych 60 osób.
W regionie największym ogniskiem nadal pozostaje Kraków - tutaj stwierdzono 127 zakażenia koronawirusem - oraz powiat krakowski, gdzie na Covid-19 zachorowało kolejnych 60 osób. Andrzej Banas / Polska Press
8790 w Polsce z czego 352 z Małopolski - to dokładne liczby nowych (z ostatniej doby) potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 - podało Ministerstwo Zdrowia w piątkowym komunikacie. W Polsce odnotowano także kolejne 332 zgony, do których przyczynił się COVID-19. Wśród zmarłych 10 osób było z Małopolski.

FLESZ - Podatek cukrowy dobija polskich producentów

Koronawirus w Polsce - dane na 8.01.2021

Zgodnie z najnowszymi danymi Ministerstwa Zdrowia w piątek, 8 stycznia 2021 roku, w Polsce testy na koronawirusy dały pozytywny wynik w 8790 przypadkach. Oznacza to, że od początku pandemii w kraju liczba zakażeń wzrosła do 1 mln 365 tys. 645. Nieustannie też rośnie liczba ofiar śmiertelnych z powodu Covid-19. Od marca poprzedniego roku zmarło ponad 30 tys. osób, w tym 332 ostatniej doby. 272 z nich miały choroby współistniejące, przyczyną 60 zgonów był Covid-19.

Koronawirus w Małopolsce

Tym razem Małopolska znalazła się wśród kilku województw z najmniejszą liczbą dobowych przyrostów zakażeń - w regionie ostatniej potwierdzono 352 nowe przypadki. Mniej niż w naszym regionie koronawirus rozprzestrzenił się tylko w woj. podlaskim, lubuskim, opolskim i świętokrzyskim (89 przypadków).

W regionie największym ogniskiem nadal pozostaje Kraków - tutaj stwierdzono 127 zakażenia koronawirusem - oraz powiat krakowski, gdzie na Covid-19 zachorowało kolejnych 60 osób. Powyżej 10 przypadków odnotowały też powiat nowotarski, tarnowski i gorlicki, w pozostałych częściach Małopolski dobowy przyrost nie przekroczył tego progu.

Koronawirus w Małopolsce - nowe przypadki w regionie

 • bocheński - 4
 • brzeski - 4
 • chrzanowski - 4
 • dąbrowski - 5
 • gorlicki - 12
 • krakowski - 60
 • limanowski - 5
 • miechowski - 8
 • myślenicki - 6
 • nowosądecki - 7
 • nowotarski - 36
 • olkuski - 7
 • oświęcimski - 9
 • proszowicki - 3
 • suski - 6
 • tarnowski - 17
 • tatrzański - 4
 • wadowicki - 6
 • wielicki - 9
 • Kraków - 127
 • Nowy Sącz - 4
 • Tarnów - 9

Pośród 10 zgonów zarejestrowanych ostatniej doby po dwa pochodzą z Krakowa, powiatu wadowickiego, powiatu nowosądeckiego i powiatu nowotarskiego. Po jednym zgonie odnotowano w powiatach olkuskim oraz limanowskim.

Koronawirus w Polsce - ile osób zaszczepiono?

Według najnowszych danych w całym kraju szczepionkę przeciwko SARS-CoV-2 podano do tej pory niemal 189 tysiącom osób. Przypomnijmy, do kraju na ten moment dotarło 697 tysięcy szczepionek.

FAQ - szczepienie przeciw koronawirusowi

Jak powstawała szczepionka przeciw koronawirusowi, czy każdy może ją przyjąć, gdzie się zgłosić, aby się zaszczepić? Odpowiadamy na pytania związanie ze szczepieniami.

Jak wygląda szczepienie przeciw koronawirusowi?

Pierwszym etapem jest kwalifikacja do szczepienia, o której decyduje lekarz. Szczepionka podawania jest w postaci iniekcji (zastrzyk) w mięsień naramienny.

Nie ma szczególnych zaleceń dotyczących przygotowania do szczepień. Można zaszczepić się w ciągu całego dnia, niezależnie od posiłków, ale najlepiej gdy jesteśmy wypoczęci.

Czy warto się zaszczepić przeciw koronawirusowi?

Szczepionka to jedna z największych medycznych zdobyczy człowieka. Dzięki szczepionkom udało się wyeliminować lub znacznie ograniczyć wiele chorób np. ospę prawdziwą, błonicę, wirusowe zapalenia wątroby typu B. Podobnie może być w przypadku koronawirusa. Dzięki skutecznej szczepionce jego zdolność do zakażenia kolejnych osób może zostać wyeliminowana, skutecznie go neutralizując.

Aby osiągnąć odporność populacyjną zaszczepić powinno się jak najwięcej osób. Przyjmuje się, że powyżej 80 % zaszczepionych osób w populacji będzie stanowić kokon ochronny dla niezaszczepionych. Ale już 50 % zaszczepionej populacji istotnie wpłynie na zmniejszenie ryzyka szerzenia się w niej  koronawirusa.

Czy szczepionka na koronawirusa może wywołać skutki uboczne?

Tak jak po podaniu jakiegokolwiek leku, również po szczepieniu przeciw koronawirusowi mogą się pojawić objawy niepożądane. W przypadku pojawienia się niepożądanych objawów, należy skontaktować się z lekarzem poradni, w której było wykonane szczepienie.

Czy szczepionka na koronawirusa jest bezpieczna?

Szczepionka przeciw koronawirusowi przechodzi badania i może być podana wyłącznie po dopuszczeniu do obrotu przez wyspecjalizowane instytucje. Skrócono do minimum procedury rejestracyjne, ale badania szczepionek zostały wykonane według najwyższych standardów bezpieczeństwa (podobnie jak w przypadku innych szczepionek).

W Polsce dopuszczeniem szczepionek do obrotu zajmuje się Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych (URPL). Decyzja może być także podjęta przez Radę Unii Europejskiej lub Komisję Europejską po przeprowadzeniu procedury scentralizowanej przez Europejską Agencję Leków.

W każdym przypadku pozwolenie na dopuszczenie do obrotu jest wydawane po ocenie stosunku korzyści do ryzyka. Następuje to na podstawie dokumentacji zawierającej dane zebrane w czasie prac nad produktem i badań klinicznych. Ocena ryzyka dotyczy jakości, bezpieczeństwa i skuteczności produktu leczniczego.

Własne testy przeprowadzają także firmy farmaceutyczne.

Jakimi szczepionkami przeciw koronawirusowi będą szczepieni Polacy?

Polska ma pięć umów (dane na 7 grudnia 2020) na zakup szczepionek przeciw COVID-19 z producentami: Astra Zeneca (16 mln dawek), Janssen Pharmaceutica NV (16,98 mln dawek), Pfizer / BioNTech (16,74 mln dawek), CureVac (5,65 mln dawek), Moderna (6,69 mln dawek). Zakupy będą finansowane z budżetu państwa. Umowy opiewają na zakup w sumie ponad 62 mln szczepionek, a szacowany koszt to ok. 2,4 mld zł. Zakupy będą finansowane z budżetu państwa.

Czy dostanę dokument, że jestem zaszczepiony?

Informacja o szczepieniu będzie wpisana do systemu elektronicznego. Pacjent dostanie również zaświadczenie o szczepieniu umożliwiające korzystanie z ułatwień. Przyjęcie szczepionki będzie także potwierdzone przez specjalny system, który umożliwi weryfikację zaszczepienia (m.in. kod QR, który pozwoli szybko potwierdzić odbyte szczepienie).

Kiedy będę się mógł zaszczepić przeciw koronawirusowi?

Szczepienia przeciw koronawirusowi odbędą się etapami:

Etap 0: pracownicy służby zdrowia, pracownicy Domów Pomocy Społecznej, pracownicy Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej, personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, pracownicy sanepidu. 

Etap 1: pensjonariusze domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu, osoby powyżej 60. roku życia w kolejności od najstarszych, służby mundurowe, nauczyciele;

Etap 2: osoby w wieku poniżej 60. roku życia z chorobami przewlekłymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19, albo w trakcie diagnostyki i leczenia wymagającego wielokrotnego lub ciągłego kontaktu z placówkami ochrony zdrowia, osoby bezpośrednio zapewniające funkcjonowanie podstawowej działalności państwa i narażone na zakażenie ze względu na częste kontakty społeczne ;

Etap 3: szczepieni będą przedsiębiorcy i pracownicy sektorów zamkniętych na mocy rozporządzeń w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. 

Realizowane będą także powszechne szczepienia pozostałej części dorosłej populacji.

Gdzie będzie można się szczepić przeciw koronawirusowi?

Szczepienia mają być realizowane:

 • w placówkach POZ i AOS;
 • w innych stacjonarnych placówkach medycznych;
 • w mobilnych zespołach szczepiących;
 • w centrach szczepiennych w szpitalach rezerwowych.

Na stronie gov.pl/szczepimysie dostępna będzie mapka z wykazem wszystkich punktów szczepień.

Co trzeba zrobić, żeby się zaszczepić przeciw koronawirusowi?

Szczepienie będzie możliwe dzięki e-skierowaniu. Będzie ono generowane automatycznie w transzach zgodnych z kolejnością szczepień (grupy wiekowe, grupy zawodowe). Pacjenci będą mogli też mieć wystawione skierowanie przez lekarza (dotyczy to osób, które nie posiadają numeru PESEL albo nie mogły się poddać szczepieniu w pierwszym dostępnym terminie). 

Na szczepienie przeciw koronawirusowi będzie można się umówić w centralnym systemie rejestracji - pacjent będzie mógł skorzystać z Infolinii, umówić się elektronicznie przez swoje Internetowe Konto Pacjenta, za pośrednictwem placówki, w której wystawiono mu e-skierowanie lub bezpośrednio w punkcie szczepień.

Po rezerwacji wizyty pacjent dostanie SMS z informacją o wybranym miejscu i terminie szczepienia (pacjent będzie umówiony na dwa terminy). 

Kolejność szczepień jest określona w Narodowym Programie Szczepień przeciw COVID-19. W pierwszej kolejności szczepione będą osoby z grup priorytetowych - personel służby zdrowia, pracownicy i pensjonariusze DPS, osoby 60+.

Czy trzeba płacić za szczepienie przeciw koronawirusowi?

Szczepionka przeciw koronawirusowi jest bezpłatna i dobrowolna.

Czy szczepionka jest obowiązkowa?

Szczepienia przeciw koronawirusowi są dobrowolne. Im więcej osób się zaszczepi, tym ochrona przed koronawirusem będzie skuteczniejsza. Szczepienia mają być dostępne w każdej gminie.

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Poborcy wymazów nie są przeszkoleni...pobierają aż do krwotoku z nosa

y
youtu.be/aSl7ACmZtlk

Zarażona Wirusem : ( : ( : (

Dodaj ogłoszenie