https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus nie omija policjantów. Nie będzie miał kto kontrolować ludzi na kwarantannie?

Bartosz Dybała
Policjanci kontrolują osoby na kwarantannie w całej Małopolsce
Policjanci kontrolują osoby na kwarantannie w całej Małopolsce Policja
Małopolscy policjanci mają coraz większy problem ze sprawdzaniem ludzi, którzy z powodu koronawirusa przebywają na kwarantannie. Takich osób z dnia na dzień przybywa lawinowo. Z pomocą pospieszyło wojsko. - Jeśli na kontrolę przyjdą żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, proszę się nie dziwić, mają takie prawo - mówią mundurowi. Twierdzą, że pomoc wojska to dla nich ogromne wsparcie. Tym bardziej, że policjanci muszą też sprawdzać przestrzeganie obostrzeń w sklepach, salonach fryzjerskich, punktach gastronomicznych, a także są delegowani do pilnowania zgromadzeń w ramach Strajku Kobiet. Także w Warszawie. Ponadto mundurowych nie omija też koronawirus: w całej Małopolsce zakażonych jest blisko 400 mundurowych.

FLESZ - Ministerstwo zdrowia chce odzyskać kasę za respiratory

Ponad 39 tys. osób w Małopolsce na kwarantannie

W całej Małopolsce już ponad 39 tys. osób przebywa na kwarantannie w związku z koronawirusem. Tak wynika z najnowszych danych sanepidu. Podstawowym celem kwarantanny jest zapobieganie rozprzestrzenianiu się groźnego wirusa. Trafiają na nią osoby zdrowe np. po kontakcie z chorym na COVID-19.

Co do zasady kwarantanna trwa 10 dni. Jednak w niektórych przypadkach okres ten jest dłuższy, np. wobec osób przebywających na kwarantannie w związku z zachorowaniem współdomownika. Czy dana osoba przebywa w izolacji, a np. nie spędza czasu na zakupach w sklepie, sprawdzają policjanci. Mają z tym jednak coraz większy problem, gdyż osób na kwarantannie z dnia na dzień przybywa lawinowo.

Tylko w czwartek (6.11) skontrolowaliśmy 36 tys. 287 osób, przebywających na kwarantannie domowej. Większość przestrzega zasad. Tylko 140 osób nie było w miejscu zamieszkania

- tłumaczy mł. insp. Sebastian Gleń, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie. Dodaje, że bardzo często są to obcokrajowcy, którzy nie informują o zmianie deklarowanego wcześniej adresu pobytu.

Przy kontrolach epidemicznych obostrzeń z pomocą policjantom pospieszyło wojsko. Mundurowi bowiem zaczynają powoli nie nadążać ze sprawdzaniem osób na kwarantannie. Wszystko dlatego, że są też zaangażowani w kontrolę przestrzegania zasad bezpieczeństwa w sklepach czy zakładach fryzjerskich, a w ostatnich dniach przede wszystkim ochraniają manifestacje w ramach Strajku Kobiet. Część policjantów wysłano nawet do Warszawy. Niektórzy z nich zostaną tam prawdopodobnie na dłużej, bo stołeczni mundurowi będą potrzebować wsparcia 11 listopada, kiedy odbywają się marsze z okazji Dnia Niepodległości.

Z pomocą w kontrolowaniu osób na kwarantannie pospieszyli nam żołnierze 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Tacy żołnierze mogą też samodzielnie wykonywać takie sprawdzenia, dlatego wcale nie musi do naszych drzwi zapukać policjant

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pojedynek na marsze. Trzaskowski kontra Nawrocki

Dalszy ciąg artykułu pod wideo ↓

- tłumaczy mł. insp. Sebastian Gleń. Mundurowych wspomaga także 6 Brygada Powietrznodesantowa w Krakowie i Żandarmeria Wojskowa. - W tej chwili pomaga nam około 200 żołnierzy dziennie. Natomiast w patrolowaniu miejsc publicznych policjantów wspierają straże gminne i miejskie - dodaje rzecznik małopolskiej policji.

Kontrole ludzi na kwarantannie to nie jedyny problem małopolskiej policji. Mundurowych nie omija bowiem również COVID-19. Koronawirusa potwierdzono u 391 policjantów. Część mundurowych zakaziła się podczas służby. Łącznie ze służby w KWP jest wyłączonych 624 funkcjonariuszy - do chorych trzeba bowiem jeszcze doliczyć osoby, które przebywają na kwarantannie. Wyłączeni są również policjanci na L4, niezwiązanym z koronawirusem.

Łącznie w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Krakowie zatrudnionych jest ponad 7,6 tys. osób. Wakatów jest 256. W najbliższych miesiącach do pracy ma zostać przyjętych kilkadziesiąt osób. W pierwszym półroczu był z tym problem, bowiem w związku z pierwszą falą koronawirusa wstrzymane zostały choćby szkolenia dla rozpoczynających służbę.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Wybrane dla Ciebie

Rząd szykuje ulgę dla jednego z największych pracodawców w Polsce

Rząd szykuje ulgę dla jednego z największych pracodawców w Polsce

Festiwal Tańca i Akrobatyki Powietrznej "Wirujące Sznurowadło" w Libiążu

NASZ PATRONAT
Festiwal Tańca i Akrobatyki Powietrznej "Wirujące Sznurowadło" w Libiążu

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska