https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus. Rządowy plan na walkę z wirusem. Sejm przyjął specustawę

PD
SPUTNIK Russia/East News
Sejm uchwalił w poniedziałek, 3 marca, specustawę dotyczącą szczególnych rozwiązań związanych z rozprzestrzenianiem się nowego koronawirusa. Wprowadzone przepisy określają m.in. że pracodawca będzie mógł polecić pracownikowi pracę zdalną, by przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się COVID-19, a także reguluje kwestie dotyczące ewentualnego zamykania szkół. Projekt poparło 400 posłów.

Ustawa została przyjęta w ekspresowym tempie. Pierwsze czytanie projektu odbyło się w poniedziałek na posiedzeniu komisji zdrowia. Po drugim czytaniu w Sejmie, zadecydowano by bezzwłocznie przejść do głosowania. Ustawę poparło 400 posłów, 11 było przeciw, a 7 wstrzymało się od głosu.

Koronawirus: aktualizowany raport

Ustawa ma wejść w życie dzisiaj i stanowić przygotowanie Polski na wypadek epidemii koronawirusa. Systematyzuje ona m.in kwestię zamykania szkół. Zgodnie z zapisami jeśli placówka zostanie zamknięta, rodzic będzie mógł uzyskać dodatkowe świadczenia opiekuńcze by móc opiekować się dziećmi w domu (do 14 dni). Ponadto w czasie wystąpienia epidemii będzie możliwa praca zdalna. Z kolei żołnierze będą mogli zostać oddelegowani do wykonywania dodatkowych zadań.

Nowo uchwalone przepisy zakładają również, że minister zdrowia na podstawie informacji przekazywanych przez Głównego Inspektora Farmaceutycznego może ustalić w drodze obwieszczenia maksymalne ceny określonych produktów leczniczych, wyrobów medycznych oraz środków spożywczych o specjalnym przeznaczeniu żywieniowym.

Koronawirus oczami internautów. Zobacz memy, które oswajają groźnego wirusa.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Memy o koronawirusie i kwarantannie obnażają prawdziwe uczuc...

Wprowadzono również zapis, że w przypadku gdy stan epidemii i zagrożenia przekroczy możliwość działania administracji rządowej oraz samorządów, rząd może wydając rozporządzenie określić zagrożony obszar wraz ze wskazaniem rodzaju strefy, na którym wystąpił stan epidemii lub stan zagrożenia epidemicznego oraz rodzaj stosowanych na tym terenie rozwiązań.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Komentarze 7

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

B
Budowlaniec

Jak mam pracować zdalnie z domu ????

Podpowie mi ktoś , jestem murarzem na budowie :)

G
Gość
3 marca, 12:25, Gość:

Z tego co przeczytałem, to mogą nawet zburzyć czyiś dom aby postawić szpital. Na zasadzie widzimisie- pod pretekstem walki z zarazą.

Nie ma specustawy - źle

jest specustawa - jeszcze gorzej

h
hahahahaha

co za przygłup to pisał "praca z zdalna" xD

jakis wsiok [wulgaryzm]

G
Gość

Czy tylko koronawirus -a zagrożenie innymi epidemiami? Poza tym, nie każdą pracę da się wykonać zdalnie. Biurową się da (czyli choćby administracja on-line jest realna, księgowość on-line itd.), twórczą też, ale przecież nie jest to możliwe w przypadku większości zawodów, zarówno tych zwykłych (np. motorniczy, kierowca autobusu, robotnik w fabryce, serwisant np. kotłów gazowych, elektryk itd.), jak i inteligenckich (nauczyciel, wykładowca akademicki, lekarz itp.). Najlepiej byłoby, gdyby jak najszybciej opracowano szczepionkę przeciwko temu wirusowi lub szczepionkę uodparniającą na większość chorób wywołanych przez wirusy (wirusy sa gorsze niż bakterie, gdyż nie działają na nie antybiotyki, oraz choroby wirusowe są bardziej zaraźliwe).

G
Gość
3 marca, 12:25, Gość:

Z tego co przeczytałem, to mogą nawet zburzyć czyiś dom aby postawić szpital. Na zasadzie widzimisie- pod pretekstem walki z zarazą.

Moga też cię zaszczepić dla dobra ogółu super prawie jak stan wojenny.

G
Gość

Z tego co przeczytałem, to mogą nawet zburzyć czyiś dom aby postawić szpital. Na zasadzie widzimisie- pod pretekstem walki z zarazą.

G
Gość

Niektóre zapisy tej ustawy, nawet po poprawkach opozycji, wyglądają jak stan wojenny. I pozostaje pytanie, czy istniejące już przepisy o klęskach żywiołowych itp. nie są czasem wystarczające. Nie byłby to pierwszy przypadek, że ustawodawca tworzy przepisy, nie wiedząc, że podobne już istnieją.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska