FLESZ - Koronawirus w Polsce. Zachowajmy czujność i zdrowy rozsądek
Jeszcze na początku marca 2020 r., a więc niespełna 2 miesiące temu, Krakowski Barometr Zawodów wskazywał, że najbardziej poszukiwani pod Wawelem – i w pełni spokojni o pracę - są: inżynierowie budownictwa, kierowcy autobusów, kierownicy budowy, listonosze i kurierzy, pomoce kuchenne i samodzielni księgowi.
Z wielkim optymizmem w przyszłość mogli też zerkać, zgodnie z analizami i prognozami fachowców:
administratorzy stron internetowych, analitycy, testerzy i operatorzy systemów teleinformatycznych, betoniarze i zbrojarze, blacharze i lakiernicy samochodowi, brukarze, cieśle i stolarze budowlani, cukiernicy, dekarze i blacharze budowlani, elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy, fryzjerzy, inspektorzy nadzoru budowlanego, inżynierowie elektrycy i energetycy, inżynierowie inżynierii środowiska, inżynierowie mechanicy, kelnerzy i barmani, kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych, kierownicy ds. produkcji, krawcy i pracownicy produkcji odzieży, kucharze, lekarze, magazynierzy, monterzy elektronicy, monterzy instalacji budowlanych, monterzy konstrukcji metalowych, monterzy okien i szklarze, murarze i tynkarze, nauczyciele języków obcych i lektorzy , nauczyciele przedszkoli, operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych, operatorzy obrabiarek skrawających, operatorzy urządzeń dźwigowo-transportowych, opiekunki dziecięce, opiekunowie osoby starszej lub niepełnosprawnej, piekarze, pielęgniarki i położne, pracownicy ds. budownictwa drogowego, pracownicy ds. finansowo-księgowych ze znajomością języków obcych, pracownicy ds. rachunkowości i księgowości, pracownicy fizyczni w produkcji i pracach prostych, pracownicy ochrony fizycznej, pracownicy robót wykończeniowych w budownictwie, pracownicy służb mundurowych, pracownicy sprzedaży internetowej, pracownicy telefonicznej i elektronicznej obsługi klienta, ankieterzy, teleankieterzy, projektanci i administratorzy baz danych, programiści, przedstawiciele handlowi, ratownicy medyczni, robotnicy budowlani, robotnicy obróbki drewna i stolarze, spawacze, specjaliści ds. finansowych, specjaliści ds. PR, reklamy, marketingu i sprzedaży, specjaliści elektroniki, automatyki i robotyki, specjaliści telekomunikacji, spedytorzy i logistycy, sprzątaczki i pokojowe, sprzedawcy i kasjerzy, szefowie kuchni, ślusarze.
TOP 10. Oni zyskują podczas pandemii koronawirusa, gdy czter...
Niestety, z powodu epidemii koronawirusa i wprowadzonych przez rząd ograniczeń kilkadziesiąt tysięcy firm w Krakowie nie ma od tygodni żadnych przychodów lub doznało potężnych strat i część profesji w normalnych czasach bardzo pożądanych trafiło nagle na listę najbardziej zagrożonych likwidacją miejsca pracy. Trzeba przy tym pamiętać, że na początku pandemii to zagrożenie było największe w mikrofirmach, które nie dysponują kapitałem pozwalającym przetrwać bez żadnych dochodów nawet na krótszą metę; wiele takich firm żyje od pierwszego do pierwszego, zarabiając na chleb; wiele zatrudnia ludzi na umowach cywilnoprawnych, które wraz z wybuchem koronakryzysu było masowo rozwiązywane.
Druga uwaga: Koronakryzys nie zaatakował wszystkich jednocześnie i równomiernie - w jednych branżach spadki przychodów były gigantyczne (nawet całkowite), a w innych nieco mniejsze.
Jednak z upływem czasu kryzys rozlewa się na resztę branż oraz większe firmy, zatrudniające tysiące krakowian. Już nie tylko turystyka, usługi i handel odczuwają dramatyczne skutki. Zagrożenie zwolnieniami przenosi się także na przemysł będący ostoją i kołem zamachowym krakowskiej gospodarki.
Jakie profesje są w Krakowie najbardziej dotknięte i zagrożone? Zobacz naszą GALERIĘ.
Maseczki ochronne - to już moda! Jakie maski są modne? Kolor...
- Co wkurza kierowców?
- Ile zarabiają pracownicy służby zdrowia? LISTA PŁAC
- Kraków. Miejskie inwestycje opóźnione przez koronawirusa?
- Tatry. Dolina Chochołowska jest pełna krokusów [ZDJĘCIA]
- Koronawirus. Policjanci kontrolują nawet na dziełach sztuki!
- Jak przeżyć domową kwarantannę, żeby nie zwariować? [MEMY]
