FLESZ - Koronawirus - kiedy będzie dostępna szczepionka

- Na razie krwi nie brakuje, bowiem możemy jeszcze korzystać z zapasów. Ostatnio liczba krwiodawców zmniejszyła się jednak o ok. 30 procent. Zazwyczaj dziennie krew oddawało u nas ok. 150 osób, a w miniony piątek było ich ok. 90 - informuje Jolanta Raś, p.o. dyrektora Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie.
- Apelujemy więc do osób zdrowych, które w okresie ostatnich 14 dni nie przebywały poza granicami kraju, by zgłaszały się do nas w celu oddania krwi. Jeżeli liczba krwiodawców nadal pozostanie na obecnym poziome albo zacznie spadać, to krwi zacznie brakować w szpitalach - dodaje Jolanta Raś.
Koronawirus: aktualizowany raport
W związku z zagrożeniem epidemiologicznym, w trosce o bezpieczeństwo krwiodawców, personelu RCKiK w Krakowie oraz biorców krwi od poniedziałku (16 marca) wprowadzono następujące zmiany:
- przed wejściem do pomieszczenia rejestracji utworzono stanowisko do wstępnej kwalifikacji, która teraz jest obowiązkowa;
- po wejściu do budynku należy niezwłocznie zdezynfekować (pojemnik wisi na ścianie) lub umyć ręce mydłem (toaleta);
- Czystymi rękami należy wypełnić ankietę wstępnej kwalifikacji, w której znajdują się pytania o: pobyt za granicą w ciągu 14 dni, objawy infekcyjne (kaszel, katar, duszność), czy był kontakt z pacjentem z zakażeniem COVID-19, czy dana osoba podlega obecnie kwarantannie lub nadzorowi nałożonymi przez inspekcję sanitarną.
Następnie pracownik RCKiK mierzy temperaturę termometrem bezdotykowym. Jeśli krwiodawca ma objawy infekcji- stan podgorączkowy, gorączkę, kaszlesz to nie będzie mógł iść dalej. Podobnie jeśli był za granicą lub miał kontakt z pacjentem z COVID-19. Tak samo jeśli termometr wskaże 37 stopni lub więcej. Jeśli wszystko będzie w porządku - krwiodawca otrzymuje zaproszenie do rejestracji.
Do RCKiK w Krakowie i Terenowych Oddziałów nie wpuszczane są obecnie osoby towarzyszących, tylko te, które chcą oddać krew.
Pracownikom RCKiK też codziennie jest mierzona temperatura przed pracą.
Komunikat Narodowego Centrum Krwi: "W związku z wyjątkową sytuacją związaną z epidemią koronawirusa i wzrastającą liczbą osób hospitalizowanych, zwracamy się do Honorowych Dawców Krwi oraz wszystkich zdrowych osób, które o ostatnim czasie nie podróżowały do innych krajów i nie miały kontaktu z osobą zakażoną wirusem lub objętą kwarantanną, o zgłaszanie się do centrów krwiodawstwa w całej Polsce w celu oddania krwi. Apelujemy o oddawanie krwi, ponieważ jest ona potrzebna szczególnie teraz. Na stronach centrów krwiodawstwa i krwiolecznictwa zamieszczone są informacje dotyczące bieżącego stanu zapasów krwi i jej składników. Jednakże wszystkie grupy krwi są potrzebne, ponieważ istnieją biorcy o różnych grupach. Z użytecznego punktu widzenia najbardziej oczekiwana jest krew grupy O RhD- (ujemne), gdyż w nagłych wypadkach, przy braku krwi właściwej grupy, może być przetoczona każdemu biorcy. Problem polega na tym, że jest to jedna z rzadziej występujących grup krwi. Posiada ją zaledwie ok. 7 proc. Polaków. Czekamy na Was w Centrach Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w całej Polsce".
Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie:
- ul. Rzeźnicza 11, tel. 12 261 88 03, 12 261 88 04, e-mail: [email protected].
Terenowe oddziały krwiodawstwa w Krakowie:
- ul. Wielicka 265 - tel. 12 657 14 99, e-mail: [email protected], godz. 7.30 - 13;
- os. Na Skarpie 66a - tel. 12 425 92 14, e-mail: [email protected], godz.7.30 - 13, czynny w środy i czwartki.
- Gdzie wykonać test na koronawirusa? Nowa lista adresów w całej Polsce
- Gdzie jest koronawirus w Polsce i na świecie? Zobacz mapy
- Koronawirus w Polsce. Gdzie stwierdzono zachorowania?
- Kwarantanna przez koronawirusa: co się należy z ZUS
- Koronawirus "opróżnia" półki w sklepach [WASZE ZDJĘCIA]
- Koronawirus dotarł do Krakowa. Internauci reagują memami