Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus w Nowym Sączu. Dwie osoby skierowane na domową kwarantannę

Alicja Fałek
Alicja Fałek
Archiwum
Dwie osoby z Nowego Sącza zostały w środę skierowane na domową kwarantannę w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Wcześniej zgłosiły się do specjalnego punktu konsultacyjnego przy sądeckim szpitalu.

FLESZ - Koronawirus. Realne zagrożenie

od 16 lat

W minionym tygodniu Szpital Specjalistyczny im. Jędrzeja Śniadeckiego w Nowym Sączu uruchomił specjalny punkt konsultacyjny dla osób, które podejrzewają u siebie zakażenie koronawirusem. W środę, 11 marca, zgłosiły się do niego dwie osoby.

Koronawirus: aktualizowany raport

- Osoby te, po konsultacji z Sanepidem, zostały skierowane na 14-dniową domową kwarantannę - mówi Agnieszka Zelek-Rachtan, rzeczniczka prasowa sądeckiego szpitala.

Epidemia koronawirusa – raport minuta po minucie

To kolejne znane nam przypadki domowej kwarantanny związanej z rozprzestrzeniającym się w Polsce koronawirusem SARS-CoV-2 wywołującym chorobę zakaźną COVID-19 w Nowym Sączu. Informowaliśmy już o uczennicy Szkoły Podstawowej nr 8.

Nowy Sącz. Jedną z uczennic objęto kwarantanną

- Nie każde zgłoszenie w naszym punkcie jest jednoznaczne z podejrzeniem o koronawirusa. Niektórzy pacjenci po wstępnym wywiadzie są dyskwalifikowane, gdyż rozpoznaje się u nich zwykłe przeziębienie albo nie są w grupie ryzyka - podkreśla Agnieszka Zelek-Rachtan.

Koronawirus. Co powinniśmy o nim wiedzieć?

Warto wiedzieć, że choroba bardzo długo się w nas wylęga, taki okres wylęgania może trwać nawet ponad 14 dni.

Czym jest koronawirus?
Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem.

Podejrzane objawy:

  • wysoka temperatura ciała powyżej 38 stopni Celsjusza
  • kaszel
  • duszności
  • problemy z oddychaniem

Jak często występują objawy?
Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok.15-20% osób. Do zgonów dochodzi u 2-3% osób chorych. Prawdopodobnie dane te zawyżone, gdyż u wielu osób z lekkim przebiegiem zakażenia nie dokonano potwierdzenia laboratoryjnego.

Kto jest najbardziej narażony?
Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe.

Jak się zabezpieczyć przed koronawirusem?
Wirus przenosi się drogą kropelkową. Aktualnie nie ma szczepionki przeciw nowemu koronawirusowi. Można natomiast stosować inne metody zapobiegania zakażeniu - np. dokładnie myć ręce. Metody te stosuje się również w przypadku zapobiegania innym chorobom przenoszonym drogą kropelkową np. grypie sezonowej (w przypadku której, szczyt zachorowań przypada w okresie od stycznia do marca każdego roku).

Sprawdź, do których krajów GIS odradza podróżeZobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

GIS odradza podróż do 9 krajów. Koronawirus rozprzestrzenia ...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska