Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Korzenna. Na początku przyszłego roku w gminie pojawią się terytorialsi

Tatiana Biela
Tatiana Biela
Wojska Obrony Terytorialnej (WOT) to jeden z pięciu rodzajów Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Funkcjonują od 1 stycznia 2017 roku
Wojska Obrony Terytorialnej (WOT) to jeden z pięciu rodzajów Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Funkcjonują od 1 stycznia 2017 roku arch. 11 MBOT
Na początku przyszłego roku w Korzennej pojawią się żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej z 11 Małopolskiej Brygady OT. Gmina kończy właśnie przygotowywanie budynku, w którym stacjonować będą terytorialsi. - Zaadaptowanie obiektu na potrzeby wojskowych kosztować nas będzie około 200 tys. zł - mówi Leszek Skowron, wójt gminy Korzenna.

Siedzina kadry dowódczej WOT mieścić się będzie w pobliżu stadionu sportowego, zaś terytorialsi będą dzielić ten obiekt z lokalnymi sportowcami. W planach wojska było ulokowanie tam również magazynu broni, ale ostatecznie zrezygnowano z tego pomysłu.

- Aby taki magazyn mógł funkcjonować w obiekcie należącym do gminy, konieczne było spełnienie szeregu warunków, w tym m.in. zmiana planu zagospodarowania przestrzennego - tłumaczy Leszek Skowron.

Płk Marcin Siudziński, dowódca 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej potwierdza, że w Korzennej na początku przyszłego roku pojawią się terytorialsi. Będą się oni szkolić zarówno w tej miejscowości, jak i w innych lokalizacjach na terenie gminy. Docelowo chodzi o kompanię piechoty lekkiej liczącą 170 żołnierzy. Jej kadra dowódcza to oficerowie ze 114 batalionu piechoty lekkiej stacjonującego w Limanowej.

Obecność terytorialsów w Korzennej to cześć szerszych planów związanych z budową bazy wojskowej w Wojnarowej( gm. Korzenna) , gdzie stacjonować by mieli żołnierze z 4. Batalionu Piechoty Górskiej, wchodzący w skład 21 Brygady Strzelców Podhalańskich działającej w ramach 18. Dywizji Zmechanizowanej. Cała inwestycja jest jednak niezwykle kosztowna i wymaga szeregu przygotowań.

- Jej koszt szacujemy na blisko miliard złotych - wyjaśniał Gazecie Krakowskiej Patryk Wicher, poseł PiS z ziemi sądeckiej, który od początku bierze udział w działaniach zmierzających do stworzenia na Sądecczyźnie bazy wojskowej.

Pod koniec 2021 roku wojsko podpisało umowę sprzedaży z gminą, na mocy której stało się właścicielem działek w Wojnarowej o łącznej powierzchni przekraczającej 30 hektarów. Do gminnej kasy wpłynęło w związku z tą transakcją 14,5 mln zł. Wraz z działkami wojsko zakupiło stadion w Wojnarowej, jednak gmina Korzenna uzyskała deklarację o pomocy finansowej w budowie nowego. Gmina będzie mogła nieodpłatnie korzystać ze starego obiektu oraz zaplecza magazynowo - szatniowego, dopóki nie powstanie nowy.

Docelowo w Wojnarowej stacjonować miałoby około 800 żołnierzy wyposażonych m.in. w kołowe transportery opancerzone Rosomaki oraz dodatkowo pracować około 200 osób. Docelowo miałby się tam także znajdować ośrodek szkoleniowy dla żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej.

Cerkiew w Dubnie została zbudowana w 1863. Niegdyś greckokatolicka, obecnie mieści się w niej kościół filialny parafii św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Muszynie

Leluchów i Dubne. Jesień na Sądecczyźnie zachwyca kolorami i...

Reakcja rynku pracy na inflację

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska