https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kościelisko. Góralska pasterka na Prędówce. Wierni zebrali się w nocy, by ogłosić światu narodzenie Jezusa

Łukasz Bobek
Barbara Hadowska / Kronos Media
Zgodnie z tradycją w wigilijną noc górale zebrali się w kościołach i kaplicach, by ogłosić światu narodziny Jezusa. W wyjątkowej scenerii pasterka odbyła się w kaplicy na Prędówce w Kościelisku.

Święta Bożego Narodzenia to jedne z najważniejszych świąt dla górali. Po wspólnej wieczerzy wigilijnej mieszkańcy Podhala, ale i turyści spędzający święta pod Tatrami, ruszyli do kościołów i kaplic na tradycyjne pasterki. Jedna z nich odbyła się w kaplicy na Prędkówce w Kościelisku.

Wierni przybyli w tradycyjnych góralskich strojach. Była góralska muzyka i strażacy ochotnicy, którzy zadbali o bezpieczeństwo i oświetlenie. Przy niewielkiej kapliczce położonej w malowniczym zakątku Podhala zebrało się sporo wiernych. Kaplica jest niewielka, więc wierni zebrali się wokół niej. Słowa kolęd rozchodziły się po całej okolicy.

W sobotę przypada dzień Bożego Narodzenia. Tradycyjnie jest to czas spędzany w rodzinnym gronie. Tego dnia górale spotykają się z najbliższą rodziną, śpiewają kolędy, jest muzyka i radość.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

K
Karol
Choć brzmi to niedorzecznie, jest to prawda. Boże Narodzenie jest bowiem świętem eklektycznym, powstałym z połączenia kilku tradycji: antycznej, pogańskiej i chrześcijańskiej. Jak wiemy, okres przesilenia zimowego był świętem "uniwersalnym" w wielu religiach przedchrześcijańskich. W dniach 17-23 grudnia Rzymianie obchodzili Saturnalia – święto równości połączone z ucztowaniem i wręczaniem prezentów. Było ono popularne i przetrwało aż do IV w., a potem, podczas tzw. ciemnych wieków tradycja ta zrosła się w świadomości ludzi z Bożym Narodzeniem. Druga niechrześcijańska tradycja, która wpłynęła na kształt świąt Narodzenia Pańskiego związana była z wierzeniami barbarzyńskich ludów Europy, m.in. Słowian, Celtów i Germanów. Ci ostatni święto przypadające pod koniec grudnia nazywali Jul (bądź Yule), co do dziś w krajach zachodnioeuropejskich i skandynawskich stanowi synonim Bożego Narodzenia. Słowianie obchodzili wtedy z kolei Święto Godowe. Tak więc prastare tradycje oraz niepewność co do prawdziwej daty narodzin Jezusa sprawiły, że z biegiem wieków chrześcijanie zaczęli zszywać swą tradycję z różnych elementów.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska