FLESZ - Trzecia fala - ważne zmiany
Kościół na sprzedaż - co w nim będzie?
Sprzedający poinformowali, że cena jest do negocjacji. Zachwalają możliwości adaptacyjne byłego zboru ewangelickiego, między innymi duże przestronne wnętrze, jak to określono - open space, a także bardzo wysokie stropy i duże przeszklenia. Podobno obiekt świetnie nadaje się na salę weselną, konferencyjną, magazyn, miejsce spotkań lub siedzibę firmy. Do byłego zboru wiedzie asfaltowa droga i istnieje możliwość dzierżawy okolicznych działek.
Mocno zrujnowany kościółek ma powierzchnię liczącą blisko 470 mkw, a działka na której stoi 1300 mkw. Jak nieoficjalnie ustaliła "Gazeta Wrocławska", zainteresowanie byłą świątynią jest spore i w tej chwili finalizowane są negocjacje z potencjalnymi kupcami.
Media informują, że w miejscu wystawionego na sprzedaż kościoła w połowie XVIII wieku powstała najpierw kaplica ewangelicka, a na jej miejscu w 1832 roku postawiono kościół ewangelicki, nawiązujący stylowo do kaplicy. W budynku zachowały się jedynie resztki empory dla chóru i ozdobnych kasetonów. Rzeźby i drewniane ornamenty trafiły w latach 60. ubiegłego wieku do Muzeum Śląskiego we Wrocławiu.
Jak wynika z kościelnych przepisów, "jeśli jakiś kościół nie nadaje się już w żaden sposób do sprawowania w nim kultu bożego i nie ma możliwości odrestaurowania go, może być przeznaczony przez biskupa do użytku świeckiego".
Ostatnio w Krakowie głośno było o kościele Niepokalanego Poczęcia NMP przy ul. Kopernika. Trafił w ręce miasta w ramach transakcji ze Szpitalem Uniwersyteckim. W ostatnich dniach ustalono, że kościół będzie nadal miejscem kultu, a po pełnym przejęciu całego terenu zakupionego przez miasto od Szpitala Uniwersyteckiego (w tym właśnie kościoła) dojdzie do wymiany pomiędzy miastem a kurią na tereny, które mają służyć realizacji celów publicznych miasta.
- Moda ślubna w latach 90. W takich sukniach kobiety wychodziły za mąż
- Kto nie może wziąć ślubu kościelnego? Oto przypadki, gdy ksiądz odmówi narzeczonym
- Tylko prawdziwe maseczki, przyłbice na Grunwald MEMY
- Kraków bogaty i biedny. Ranking krakowskich dzielnic według dochodów mieszkańców
- Nowa lista leków refundowanych. Najwięcej zmian dla pacjentów onkologicznych
- Zobaczcie, jak kiedyś wyglądały Dolne Młyny
