https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Jest decyzja w sprawie kościoła na Wesołej. Pozostanie miejscem kultu. Później zamiana z kurią

Piotr Ogórek
Opracowanie:
Kościół pw. Niepokalanego Poczęcia NMP na Wesołej ma pozostać miejscem kultu oraz być siedzibą miejskiej orkiestry
Kościół pw. Niepokalanego Poczęcia NMP na Wesołej ma pozostać miejscem kultu oraz być siedzibą miejskiej orkiestry Adam Wojnar/Polska Press
Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski spotkał się z ks. Pawłem Rybskim, ekonomem archidiecezji krakowskiej, z którym rozmawiał o przyszłości kościoła Niepokalanego Poczęcia NMP przy ul. Kopernika. Ustalono, że kościół będzie nadal miejscem kultu, a po pełnym przejęciu całego terenu zakupionego przez miasto od Szpitala Uniwersyteckiego (w tym właśnie kościoła) dojdzie do wymiany pomiędzy miastem a kurią na tereny, które mają służyć realizacji celów publicznych miasta.

FLESZ - Czy grozi nam trzecia fala?

W ostatnich dniach głośno jest o kościele na Wesołej, który trafił w ręce miasta w ramach transakcji ze Szpitalem Uniwersyteckim. Jednym z budynków, który trafił w zasób miasta, jest właśnie świątynia, a dokładnie kościół pw. Niepokalanego Poczęcia NMP.

W przestrzeni publicznej pojawią się różne wątki dotyczące kościoła. Niektórzy obawiają się np. jego desakralizacji. Kościół mógłby trafić bezpośrednio do Archidiecezji Krakowskiej, ale kuria nie śpieszy się do wydawania milionów na świątynię. Sam kościół jest wart 7,7 mln zł, a wraz z zespołem budynków poklasztornych 24 mln zł.

- Czekamy cierpliwie, aż władze miasta się z nami spotkają i sprawa pójdzie do przodu. Kościół zawsze jest miejscem dla wiernych i nie może stać się czymś innym. Kościół buduje się z ofiar wiernych, buduje się go, aby oddawać chwałę Panu Bogu i aby leczyć ducha. Musimy zrobić wszystko, żeby kościół dalej służył wiernym – mówił nam w niedawno dyrektor biura prasowego kurii krakowskiej, ks. Łukasz Michalczewski.

Spotkanie miasto-Kościół. Kościół na Wesołej miejscem kultu i siedzibą miejskiej orkiestry

Do spotkania w końcu doszło. - Spotkałem się dzisiaj z ks. Pawłem Rybskim, ekonomem Archidiecezji Krakowskiej. Nie myślimy o zmianie funkcji kościoła Niepokalanego Poczęcia NMP przy ul. Kopernika. Pozostanie miejscem sprawowania kultu, a do momentu oddania do użytku Centrum Muzyki, będzie też służył Capelli Cracoviensis. Do rozmów o własności kościoła wrócimy zaś po oficjalnym jego przejęciu od Szpitala Uniwersyteckiego. Z rozmów wynika, że Archidiecezja będzie chciała zaproponować miastu w zamian za kościół inne nieruchomości, które mogłyby służyć mieszkańcom - poinformował właśnie prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Prezydent Jacek Majchrowski podczas spotkania zapewnił, że miasto nie rozważa zmiany funkcji obiektu. Ustalono, że zabytkowy kościół pozostanie miejscem sprawowania kultu. Do momentu oddania do użytku Centrum Muzyki w Cichym Kąciku, obiekt przy Kopernika będzie służył także Capelli Cracoviensis, jako miejsce organizowania koncertów muzyki klasycznej. Ustalono, że rozmowy dotyczące własności kościoła, w przyszłości będą kontynuowane po oficjalnym przejęciu przez miasto obiektu od Szpitala Uniwersyteckiego. Jak zadeklarował ks. Paweł Rybski, archidiecezja krakowska zaproponuje wymianę nieruchomości na grunty potrzebne miastu do realizacji celów publicznych.

Wcześniej w obronę kościoła na Wesołej zaangażował się m.in. poseł Solidarnej Polski Michał Woś. - Prezydent Krakowa zmienił projekt planu zagospodarowania przestrzennego i wbrew przyjętej praktyce wykreślił przeznaczenie budynku XVII-wiecznego kościoła Niepokalanego Poczęcia NMP na "usługi związane z kultem religijnym". Usunięcie tego zapisu w praktyce pozwala z kościoła zrobić pub, klub nocny, restaurację czy sklep (jeśli zagwarantują te funkcje ochronę zabytku). Nie pozwólmy na to - apelował Woś wraz z Michałem Drewnickim (PiS), wiceprzewodniczącym rady miasta Krakowa

Władze Krakowa już wcześniej zapewniały, że nie sprzedadzą kościoła z bonifikatą, a tak do tej pory wyglądał handel z Kościołem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Komentarze 6

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

K
Karol

Znaczy koszty utrzymania kościoła przerzucono na miasto, a majatkiem i tak zarządzać będzie kuria. Cały czas się mówi o kościele , a temat budynków przyklasztornych jakoś jest mało eksponowany. Może coś więcej w tym temacie. Żeby się nie okazało, że nagle Kuria wystąpi do Sądu z wnioskiem o zasiedzenie mienia. Co z budynkiem Radia Kraków i parkiem Kurka ?

g
grzeg
22 stycznia, 14:53, Gość:

religia - opium dla ludu...ogłupia...podtrzymuje prymitywne podejście do życia i świata na etapie 2000 lat wstecz

Opium dla ludu... Tak, tak właśnie mówił niejaki Lenin. Masz dobrego nauczyciela.

g
grzeg

Nie wyobrażam sobie, nie wyobrażam(!), by ten piękny, zabytkowy i przede wszystkim służący swej misji kościół mógł być zlikwidowany. Sam ten pomysł był skandaliczny, a jego autorzy powinni się ciężko wstydzić.

A
Astra

I bardzo dobrze, tak powinno być. Dyskotek jest wystarczająco dużo w okolicach Rynku.

G
Gość

Szkoda, mogła być fajna klimatyczna knajpa w tym miejscu. Przecież 100 metrów dalej jest kościół Jezuitów. One się niejako będą dublować, a tak byłaby nowa atrakcja w mieście.

G
Gość

religia - opium dla ludu...ogłupia...podtrzymuje prymitywne podejście do życia i świata na etapie 2000 lat wstecz

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska