Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tak krakowska kuria wygląda w środku. W sobotę wierni mają zostać zaproszeni do kaplicy Arcybiskupów Krakowskich ZDJĘCIA

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
W sobotę, 18 marca, po zakończeniu Eucharystii w bazylice św. Franciszka z Asyżu odprawionej w ramach 6. edycji Kościołów Stacyjnych, wierni mają być zaproszeni do kaplicy Arcybiskupów Krakowskich przy ul. Franciszkańskiej 3.
W sobotę, 18 marca, po zakończeniu Eucharystii w bazylice św. Franciszka z Asyżu odprawionej w ramach 6. edycji Kościołów Stacyjnych, wierni mają być zaproszeni do kaplicy Arcybiskupów Krakowskich przy ul. Franciszkańskiej 3. Adam Wojnar
W sobotę, 18 marca, po zakończeniu Eucharystii w bazylice św. Franciszka z Asyżu odprawionej w ramach 6. edycji Kościołów Stacyjnych, wierni mają być zaproszeni do kaplicy Arcybiskupów Krakowskich przy ul. Franciszkańskiej 3. "Będzie to wyjątkowa okazja do modlitwy w miejscu, które było świadkiem najważniejszych wydarzeń w historii krakowskiego Kościoła" - brzmią zapowiedzi. Przejdź do GALERII, by zobaczyć jak wyglądają wnętrza Kurii Metropolitalnej w Krakowie.

Tradycja Kościołów Stacyjnych na dobre wpisała się już w kalendarz duszpasterski i życie Archidiecezji Krakowskiej. W tym roku po raz kolejny można włączyć się w te wyjątkowe wielkopostne rekolekcje w drodze, pielgrzymując do kolejnych świątyń w stolicy Małopolski. Tegorocznej, 6. już edycji Kościołów Stacyjnych towarzyszy hasło „Cisza dla Krakowa”.

W sobotę, 18 marca, po zakończeniu Eucharystii w bazylice św. Franciszka z Asyżu, wierni zaproszeni zostaną z kolei do kaplicy Arcybiskupów Krakowskich przy ul. Franciszkańskiej 3. Będzie to wyjątkowa okazja do modlitwy w miejscu, które było świadkiem najważniejszych wydarzeń w historii Kościoła krakowskiego - zapowiada Archidiecezja Krakowska.

Pałac Biskupi przy ul. Franciszkańskiej 3 w Krakowie jest siedzibą kurii metropolitarnej od końca XIV w. Wcześniej, przez niemal całe średniowieczne dzieje, rezydencja biskupów krakowskich znajdowała się na Wawelu.

W pałacu przez pewien czas mieszkał Karol Wojtyła. Zamieszkał tam w 1964 r., rok po wyborze na biskupa, a wyprowadził się wówczas, gdy został wybrany na papieża w 1978 roku. Odwiedzając Kraków podczas wszystkich pielgrzymek do Polski wybierał pałac jako miejsce odpoczynku. Zasłynął spontanicznymi, nieoficjalnymi wystąpieniami do tłumów wiernych, zgromadzonych przy ul. Franciszkańskiej, na placu przed kościołem Franciszkanów i okolicach. Za każdym razem zwracał się do wiernych z umieszczonego tuż ponad barokową bramą wjazdową okna. Obecnie w tym oknie znajduje się portret św. Jana Pawła II.

Na dziedzińcu pałacu znajduje się natomiast pomnik Jana Pawła II ufundowany i wykonany przez Jole Sensi Croci. Z inicjatywy papieża przeniesiony do Krakowa podczas pierwszej jego pielgrzymki do Polski w 1979 roku. Odsłonięto go 18 maja 1980 na pamiątkę jubileuszu 60. urodzin papieża.

Pielgrzymowanie do Kościołów Stacyjnych wywodzi się z Rzymu. Tradycja zrodziła się w IV-V w. Od tego czasu kultywowany jest zwyczaj stacji wielkopostnych, celebrowanych każdego dnia w innej świątyni Wiecznego Miasta.

Zwyczaj pielgrzymowania do Kościołów Stacyjnych w Archidiecezji Krakowskiej praktykowany jest od 2017 r. Przez cały Wielki Post (z wyłączeniem niedziel) Msze św. sprawowane są przez biskupów w różnych kościołach miasta. Świątynie zostały wybrane na podstawie analogii do rzymskich pierwowzorów, w związku z liturgią słowa lub ze względów topograficznych.

Świeckie zrzeszenie religijne Arcybractwo Męki Pańskiej, zwane też Arcybractwem Dobrej Śmierci, działa już od prawie 500 lat

Tajemnicze Arcybractwo Dobrej Śmierci. Czarne habity, kaptur...

Podziemny Wawel jeszcze w tym roku!

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska