Tradycja Kościołów Stacyjnych na dobre wpisała się już w kalendarz duszpasterski i życie Archidiecezji Krakowskiej. W tym roku po raz kolejny można włączyć się w te wyjątkowe wielkopostne rekolekcje w drodze, pielgrzymując do kolejnych świątyń w stolicy Małopolski. Tegorocznej, 6. już edycji Kościołów Stacyjnych towarzyszy hasło „Cisza dla Krakowa”.
W sobotę, 18 marca, po zakończeniu Eucharystii w bazylice św. Franciszka z Asyżu, wierni zaproszeni zostaną z kolei do kaplicy Arcybiskupów Krakowskich przy ul. Franciszkańskiej 3. Będzie to wyjątkowa okazja do modlitwy w miejscu, które było świadkiem najważniejszych wydarzeń w historii Kościoła krakowskiego - zapowiada Archidiecezja Krakowska.
Pałac Biskupi przy ul. Franciszkańskiej 3 w Krakowie jest siedzibą kurii metropolitarnej od końca XIV w. Wcześniej, przez niemal całe średniowieczne dzieje, rezydencja biskupów krakowskich znajdowała się na Wawelu.
W pałacu przez pewien czas mieszkał Karol Wojtyła. Zamieszkał tam w 1964 r., rok po wyborze na biskupa, a wyprowadził się wówczas, gdy został wybrany na papieża w 1978 roku. Odwiedzając Kraków podczas wszystkich pielgrzymek do Polski wybierał pałac jako miejsce odpoczynku. Zasłynął spontanicznymi, nieoficjalnymi wystąpieniami do tłumów wiernych, zgromadzonych przy ul. Franciszkańskiej, na placu przed kościołem Franciszkanów i okolicach. Za każdym razem zwracał się do wiernych z umieszczonego tuż ponad barokową bramą wjazdową okna. Obecnie w tym oknie znajduje się portret św. Jana Pawła II.
Na dziedzińcu pałacu znajduje się natomiast pomnik Jana Pawła II ufundowany i wykonany przez Jole Sensi Croci. Z inicjatywy papieża przeniesiony do Krakowa podczas pierwszej jego pielgrzymki do Polski w 1979 roku. Odsłonięto go 18 maja 1980 na pamiątkę jubileuszu 60. urodzin papieża.
Pielgrzymowanie do Kościołów Stacyjnych wywodzi się z Rzymu. Tradycja zrodziła się w IV-V w. Od tego czasu kultywowany jest zwyczaj stacji wielkopostnych, celebrowanych każdego dnia w innej świątyni Wiecznego Miasta.
Zwyczaj pielgrzymowania do Kościołów Stacyjnych w Archidiecezji Krakowskiej praktykowany jest od 2017 r. Przez cały Wielki Post (z wyłączeniem niedziel) Msze św. sprawowane są przez biskupów w różnych kościołach miasta. Świątynie zostały wybrane na podstawie analogii do rzymskich pierwowzorów, w związku z liturgią słowa lub ze względów topograficznych.
Tajemnicze Arcybractwo Dobrej Śmierci. Czarne habity, kaptur...
- Osiedlowa "anakonda". Tak wygląda najdłuższy blok w Krakowie
- Idealny na wiosenne spacery! Mamy najdłuższy park w Polsce! Gdzie koniec?
- Zrujnowany Kazimierz, szare Stare Miasto. Pamiętacie jeszcze taki Kraków?
- Tak mieszkają najbogatsi w Krakowie. Luksusowe domy i mieszkania na sprzedaż!
- 9 lekarzy z Krakowa wśród najbardziej wpływowych osób w polskiej medycynie
Podziemny Wawel jeszcze w tym roku!
