MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kozice, świstaki i niedźwiedź - tych mieszkańców Tatr chce zobaczyć każdy turysta ZDJĘCIA

Marcin Szkodzinski
Kozica w Tatrach
Kozica w Tatrach Marcin Szkodziński
Wybierając się w góry turyści marzą, żeby zobaczyć tatrzańskich mieszkańców. Największe szanse są podczas bardzo wczesnych wyjść w góry.

Każdy turysta wybierając się w Tatry marzy, żeby spotkać naturalnych mieszkańców Tatrzańskiego Parku Narodowego. Nie zawsze udaje się jednak zobaczyć zwierzęta w ich naturalnym środowisku.

Kozica - symbol TPN

W herbie Tatrzańskiego Parku Narodowego znajduje się kozica. Górskie kozy można spotkać przede wszystkim w porannych godzinach. Bardzo często przebywają w rejonie Czerwonych Wierchów i Kasprowego Wierchu. Zwierzęta te jak tylko zobaczą turystów starają się schodzić z drogi. Dlatego bardzo ważne jest, aby wychodzić wcześnie rano, kiedy ludzi na szlakach jest jeszcze mało.

Kozice górskie są zwierzętami roślinożernymi. Ich dieta składa się z pędów, kory i liści różnych gatunków roślin. Nie pogardzą także jagodami.

Podczas wiosennego liczenia kozic w Tatrach przyrodnicy zaobserwowali 793 sztuki, z czego 204 po stronie polskiej.

Świstaki

Te niewielkie ssaki, które przesypiają całą zimę, można najłatwiej zobaczyć wiosną, kiedy wykopują się ze swoich podziemnych nor. Wówczas na resztkach śniegu widać ślady, a ich brązowe futro łatwo wypatrzeć na białej połaci śniegu.

Nieco gorzej jest wypatrzeć świstaki latem i jesienią, ale wtedy są najbardziej aktywne. Zbierają one zapasy, aby przetrwać kolejną zimową hibernację.

Młode osobniki bardzo często bawią się i skaczą. Usłyszeć je można z daleka dzięki specyficznemu dźwiękowi gwizdania.

W Tatrach wypatrzeć je można m.in. na Kasprowym Wierchu, w Dolinie Gąsienicowej, w Okolicach Świdnicy, na Czerwonych wierchach, a także w Wyżniej Dolinie Chochołowskiej.

Niedźwiedź brunatny

Jest to największy drapieżnik występujący nie tylko w Tatrach, ale na terytorium całej Polski i Karpat. Wielu turystów marzy o tym, żeby go spotkać, ale równie wiele osób obawia się spotkania z tym ssakiem.

Długość ciała niedźwiedzia brunatnego może dochodzić do 280 cm. W kłębie może osiągać wysokość 1,5 metra. Waga ciała dorosłego samca, to niemal 400 kg.

Spotkanie niedźwiedzia w jego naturalnym środowisku może okazać się bardzo niebezpiecznie, dlatego przyrodnicy z TPN radzą, aby nie tylko nie podchodzić do niedźwiedzia, ale także pomału wycofywać się w przypadku napotkania.

Niedźwiedzie w Tatrach można spotkać dosłownie wszędzie, od dolin po górskie szczyty. Najbardziej aktywne robią się jesienią, kiedy gromadzą zapasy sadła na zimowy sen. Wówczas spotkać je można nie tylko w górach, ale także w miejscowościach, gdzie plądrują śmietniki i przydomowe komposty.

Wierzbówka w Dolinie Kondratowej

Fioletowe dywany wierzbówki ozdobiły tatrzańskie doliny. Kwi...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec hotelu Marriott w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska