https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kradzieże na Rynku Głównym i w okolicach to codzienność. W ubiegłym roku policja odnotowała tam ponad tysiąc przypadków złodziejstwa

Marcin Banasik
PAP
Ścisłe centrum Krakowa od lat jest w czołówce miejsc, gdzie dochodzi do największej liczby przestępstw
Ścisłe centrum Krakowa od lat jest w czołówce miejsc, gdzie dochodzi do największej liczby przestępstw Andrzej Banaś
Najwięcej kradzieży, rozbojów, bójek, uszkodzeń ciała, ale i wiele przestępstw seksualnych w Krakowie policja odnotowała w 2022 r. w ścisłym centrum, czyli w dzielnicy Stare Miasto. Podobnie było w 2021 r., choć wtedy ogólna liczba przestępstw była niższa. Z kolei najbezpieczniejszym miejscem stolicy Małopolski jest wschodnia część miasta.

Spadek liczby miejsc na rynku pracy

od 16 lat

Dziewięć kategorii przestępstw

Policyjne dane uwzględniają dziewięć kategorii: kradzież mienia, kradzież pojazdu, kradzieże z włamaniem, rozboje, wymuszenie rozbójnicze, uszkodzenie ciała, bójka i pobicie, zabójstwo, przestępstwo seksualne. Są prowadzone według podziału na komisariaty, którym podlegają dzielnice.

Jak wynika ze statystyk, przygotowanych przez komendę miejską dla PAP, w 2022 r. w Rynku Głównym i w okolicach doszło do 1030 kradzieży mienia, oprócz tego do siedmiu kradzieży pojazdów i 57 kradzieży z włamaniem. Policja odnotowała 38 rozbojów, 64 uszkodzenia ciała, 27 bójek i pobić oraz siedem przestępstw seksualnych.

W centrum nikt nie został zamordowany

W ścisłym centrum nikt nie został zamordowany. Po jednym zabójstwie zaś odnotowały komisariaty nr III (dla Prądnika Białego i Prądnika Czerwonego), VI (dla Swoszowic, Podgórza Duchackiego, Bieżanowa-Prokocimia) i VII (dla Mistrzejowic, Bieńczyc, Wzgórz Krzesławickich).

Na terenie Prądnika Białego i Czerwonego było najwięcej w mieście, bo osiem, przestępstw seksualnych. Tutaj też skradziono najwięcej pojazdów - 19.

Jeśli chodzi o ogólną liczbę przestępstw, to najbezpieczniejszą dzielnicą są Grzegórzki – tu też mieści się główna siedziba komendy wojewódzkiej policji, sądy i prokuratura. Liczba kradzieży mienia wyniosła tu 256, kradzieży pojazdów – trzy, kradzieży z włamaniem 26. Doszło tu do m.in. dwóch przestępstw seksualnych i czterech bójek z pobiciem.

Najbezpieczniej na wschodzie Krakowa

Wśród najbezpieczniejszych rejonów są również Mistrzejowice, Bieńczyce, Wzgórza Krzesławickie (komisariat nr VII) i Nowa Huta, Czyżyny (komisariat nr VIII). Odnotowano tu najmniej przestępstw seksualnych: komisariat nr VII – jedno, komisariat nr VIII – dwa. Liczba kradzieży ogółem była tu najniższa po Grzegórzkach – komisariat VII zanotował 377, a VIII – 404.

Łączna liczba przestępstw wzrosła w 2022 r. do 4486, podczas gdy w 2021 r. było ich 3899. Zmniejszyła się tylko w kategorii kradzieże pojazdów – w ub. roku skradziono w mieście 91 pojazdy, a rok wcześniej – 134. W 2022 i 2021 identyczne statystyki są jeśli chodzi o zabójstwa (3) i przestępstwa seksualne (31).

Tu popełnia się najwięcej przestępstw. Zobacz na kolejnych slajdach >>>

Oto najmniej bezpieczne miasta w Małopolsce. Tu popełnia się...

Z danych wynika, że wzrosła liczba kradzieży i włamań dokonywanych przez Ukraińców, ale – jak podkreśliła Elżbieta Znachowska-Bytnar z policji – w większości kategorii nie odnotowano wzrostu przestępstw dokonywanych przez przedstawicieli tej narodowości.

- Należy stwierdzić, że mimo ogromnego wzrostu liczby mieszkańców narodowości ukraińskiej w Krakowie w ubiegłym roku, w większości kategorii nie odnotowaliśmy wzrostu przestępstw dokonywanych przez Ukraińców, a w tych kategoriach, gdy ten wzrost nastąpił – nie był on proporcjonalny do wzrostu liczby ludności tej narodowości – zaznaczyła Elżbieta Znachowska-Bytnar z zespołu prasowego komendy miejskiej policji.

Więcej kradzieży, włamań i oszustw

Ze statystyk krakowskiej policji wynika, że w stosunku do 2021 r. w 2022 r. wzrosła liczba przestępstw w kilku kategoriach: kradzieży (z 7 do 31), włamań (z 1 do 5), oszustw (z 2 do 4), posiadania narkotyków (z 31 do 50), kierowania pod wpływem alkoholu (z 34 do 55). Zmniejszyła się liczba bójek z siedmiu w 2021 do dwóch w 2022 r.

Obecnie w Krakowie przebywa, według oficjalnych statystyk, ok. 120 tys. Ukraińców, podczas gdy przed wojną było ok. 70 tys. Ok. 50 tys. dorosłych uchodźców, przybyłych po wojnie, ma nr PESEL.

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Ł
Łukasz Ronikier
Równia pochyła 🙄 Przykro patrzeć co się stało z tym miastem ...
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska