Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraina z klocków lego na starym dworcu PKP w Krakowie [ZDJĘCIA]

Piotr Rąpalski
Piotr Rąpalski
HistoryLand - zapowiedz wystawy zrealizowana w Alwerni
HistoryLand - zapowiedz wystawy zrealizowana w Alwerni Andrzej Banaś / Polska Press
W dawnym budynku Dworca Głównego powstanie interaktywne centrum historii - będą zabytki i pola bitew zrekonstruowane z klocków.

Zabytkowy budynek przy pl. Jana Nowaka-Jeziorańskiego, należący do PKP, w końcu znalazł nowego najemcę. Trzech przedsiębiorców stworzy w nim projekt HistoryLand, czyli interaktywne centrum odkrywania historii Polski i Polaków. Na odwiedzających czekać będą zbudowane z dziesiątek tysięcy klocków lego makiety. Największa z nich będzie miała ok. 200 mkw. powierzchni i znajdzie się na niej bitwa pod Grunwaldem, a cały HistoryLand zajmie powierzchnię ponad 2500 mkw. Wielkie otwarcie planowane jest na przełomie września i października.

W HistoryLand zobaczymy też m.in. bitwę morską Polaków ze Szwedami pod Oliwą, walki o Monte Cassino oraz obronę Westerplatte. Pokazane zostaną również najważniejsze polskie zabytki - Bazylika Mariacka, Katedra Wawelska, klasztor na Jasnej Górze, Biskupin, Sukiennice, Wieża Ratuszowa w Krakowie. Będą też Drzwi Gnieźnieńskie, a ponadto Stocznia Gdańska. Obiekty zostaną zbudowane w skali 1:50, z jednym wyjątkiem - Drzwi Gnieźnieńskie powstaną w skali 1:1, by oddać detale tego zabytku.

Zobacz jak będzie wyglądać wystawa!

Zapowiedź wystawy została zrealizowana w Alwerni

Kraków. W dawnym budynku dworca pojawi się ekspozycja z kloc...

To wszystko zobaczymy już w czasie otwarcia ekspozycji, ale ma się ona ciągle rozwijać. Organizatorzy już planują budowę makiety z odsieczą wiedeńska. Jednakże do wykonania wszystkich pomysłów potrzeba milionów klocków. Przez lata zbierano je na całym świecie, w tym tysiące koni lego dla rycerzy spod Grunwaldu.

- HistoryLandu nie będzie się zwiedzać. W History Landzie będzie się odkrywać historię i to wszystkimi zmysłami - zapowiada Sandra Żochowska, rzecznik prasowa HistoryLand.

Do eksponatów z klocków mają zostać dodane efekty świetlne i multimedia, np. armaty okrętów w bitwie pod Oliwą mają strzelać, gdy zwiedzający włączy taką funkcję. Z kolei na Jasnej Górze zostanie zainscenizowana jej obrona przed Szwedami, a równocześnie pielgrzymka Jana Pawła II. Do tego pojawią się informacje multimedialne opisujące miejsca i wydarzenia. Wystawa ma edukować, będzie tam można organizować lekcje.

Adaptacja budynku ma pozwolenia konserwatorskie. - Doceniamy ten pomysł i wyjątkowe połączenie zabytkowego obiektu i historii z nowoczesnymi rozwiązaniami - mówi Jan Janczykowski, małopolski wojewódzki konserwator zabytków. - Pomieszczenia zostaną zaadaptowane z poszanowaniem zabytkowego charakteru dworca.

W ekspozycję zainwestowali trzej deweloperzy pochodzący z Poznania, ale ich firma działa w Krakowie. Na co dzień stawiają budynki z betonu i stali, ale od dziecka lubili bawić się klockami. Decyzja o stworzeniu nietypowej wystawy zapadła trzy lata temu.

To przedsięwzięcie komercyjne, wstęp będzie biletowany. Cennika jeszcze nie określono, ale organizatorzy zapewniają, że koszt wizyty będzie zbliżony do ceny biletu do kina.

WIDEO: Motoshow 2017. Ostra jazda z czterema żywiołami

Autor: Konrad Hajdamowicz, Gazeta Krakowska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska