6 sierpnia 1914 roku na rozkaz Józefa Piłsudskiego wyruszyła z krakowskich Oleandrów I Kompania Kadrowa. O godz. 9.45 żołnierze „Kadrówki” obalili słupy graniczne państw zaborczych w Michałowicach i po wyzwoleniu z rąk rosyjskich Słomnik, Miechowa, Jędrzejowa i Chęcin, dotarli 12 sierpnia do Kielc.
– Świtem 6 sierpnia 1914 roku I Kompania Kadrowa przekroczyła granicę austriacko-rosyjską i ruszyła w stronę Kielc. Tu polskich ochotników spotkał podwójny zawód: nie tylko nie udało się wzniecić powstania przeciwko Rosji, lecz dodatkowo nie witano ich z otwartymi ramionami. Nie jest to jednak data klęski, lecz zwycięstwa. Rozpoczęty w Krakowie przez legionistów marsz ku wolności Ojczyzny zakończył się prawdziwym sukcesem, którym była odzyskana w 1918 roku niepodległość Polski. Stąd sierpniowa data jest jedną z tych w polskiej historii, którą można i należy obchodzić radośnie – mówi prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.
Sobotnie uroczystości rozpoczęły się o godz. 7 od apelu na Oleandry z udziałem asysty wojskowej i orkiestry, przedstawicieli władz państwowych, samorządowych i wojskowych. Następnie miał miejsce przemarsz z Oleandrów na cmentarz Rakowicki, gdzie o godz. 8 odbył się apel pamięci przy Kwaterze Legionowej. Uczestnicy przemarszu złożyli kwiaty na mogiłach legionistów.
O godz. 9.45 w Michałowicach odbędą się uroczystości pod pomnikiem upamiętniającym obalenie słupów granicznych przez I Kompanię Kadrową.
W uroczystym marszy wzięła udział młodzież ze związku Strzeleckiego „Strzelec", harcerze, uczniowie ze szkół im. Józefa Piłsudskiego, żołnierze z jednostek Wojska Polskiego oraz kawalerzyści ze stowarzyszeń kultywujących tradycje ułańskie II RP.
W ramach krakowskich obchodów, popiersie marszałka Józefa Piłsudskiego, które znajduje się w Urzędzie Miasta Krakowa zostało udekorowane biało-czerwoną flagą.
W piątek zostały złożone kwiaty pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego. Następnie o godzinie 16.00 rozpoczął się Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej przy asyście wojska i orkiestry. Uczestnicy przemarszu udali się następująco ulicami Piłsudskiego, Podwale, św. Anny na Rynek Główny, gdzie złożono kwiaty w miejscu przysięgi Tadeusza Kościuszki. Kolejno przemarsz skierował się w stronę ulicy Grodzkiej. Na Wawelu o godzinie 17.00 odbył się także uroczysty apel w krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów. Tam również uczestnicy marszu złożyli kwiaty przy sarkofagach marszałka Józefa Piłsudskiego oraz prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Po przemarszu w Katedrze Wawelskiej została odprawiona msza święta w intencji ojczyzny, marszałka Piłsudskiego, a także żołnierzy. Po mszy świętej nastąpił przemarsz na plac o gen. Adama Studzińskiego, a także złożono kwiaty pod Krzyżem Katyńskim. Obchody zakończyły się na Małym Rynku 81. Krakowską Lekcją Śpiewania „Kadrówka 1914”. Po godzinie 20.00 odbył się uroczysty capstrzyk pod kopcem Piłsudskiego na Sowińcu ze złożeniem ziemi.
W dniach 6-12 sierpnia uczestnicy marszu przejdą na trasie Kraków-Kielce.
Tegoroczny Marsz odbywał się pod patronatem prezydenta RP Andrzeja Dudy. Komendantem marszu jest Dionizy Krawczyński. Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski znalazł się w Komitecie Honorowym tegorocznej Kadrówki, znajdują się w nim także Jan Józef Kasprzyk – szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych; oraz włodarze samorządów terytorialnych, przez które przechodzą uczestnicy Marszu.
- Nie rozpoznacie tych miejsc! Krowodrza, Bronowice, Piaski Wielkie...
- Oto najbogatsze i najbiedniejsze gminy Małopolski. Jedna zwraca szczególną uwagę!
- TOP 15 najlepszych parków rozrywki w Polsce. Tu warto przyjechać! RANKING
- Pod Krakowem dobiega końca budowa... hinduskiej świątyni
- Męskie Granie w Krakowie: deszcz im niestraszny, tłumy na piątkowym koncercie!
