MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. 125. urodziny parku Bednarskiego. Mieszkańcy świętują [ZDJĘCIA]

Bartosz Dybała
Bartosz Dybała
Mieszkańcy Krakowa świętują 125. urodziny parku Bednarskiego
Mieszkańcy Krakowa świętują 125. urodziny parku Bednarskiego Konrad Kozłowski
Mieszkańcy świętują 125. urodziny parku Bednarskiego w Krakowie, o którym ostatnio w mieście jest bardzo głośno. Wszystko przez planowany przez Zarząd Zieleni Miejskiej remont: pomysły urzędników nie podobają się części krakowian. Początkiem lipca doszło nawet do okupacji parku: był to pokojowy protest przeciwko zamierzeniom ZZM-u. Niestety, tego dnia ktoś zawiesił na moście Piłsudskiego baner, nawiązujący do wojennego plakatu o walce z faszyzmem, co zaogniło konflikt między mieszkańcami a urzędnikami. Policja wciąż szuka sprawcy wykroczenia.

FLESZ - Polacy ofiarami oszustów

od 16 lat

125. jubileusz założenia parku Bednarskiego

19 lipca 1896 roku otwarto park Bednarskiego. Z okazji jubileuszu mieszkańcy zorganizowali plenerową premierę krótkometrażowego filmu dokumentalnego z obywatelskiej okupacji parku, która była wyrazem sprzeciwu wobec planów Zarządu Zieleni Miejskiej, związanych z remontem tego zabytkowego miejsca. Krakowianom nie spodobał się pomysł grodzenia parku i stawiania tam sceny. Na proteście nie pojawił się Piotr Kempf, dyrektor ZZM-u.

- Uważam, że moja obecność mogłaby jeszcze bardziej zaognić konflikt - mówił w wywiadzie z nami. Pytany, ile betonu zostanie wylane w parku, odpowiedział: - Mówimy o parku, który jest zabytkowy. Wszystkie jego alejki oraz inne elementy są wpisane do rejestru. Nie robimy rewolucji. Jeśli chodzi o rodzaj nawierzchni, to odtwarzamy pierwotną, w taki sposób, aby park był dostępny dla wszystkich. Wokół remontu narósł mit betonowej rewolucji.

Konflikt między mieszkańcami a urzędnikami zaostrzył kontrowersyjny baner, który zawisł na moście Piłsudskiego, nawiązujący do wojennego plakatu o walce z faszyzmem. Do wywieszenia baneru nikt się nie przyznaje, tymczasem Piotr Kempf, szef Zarządu Zieleni Miejskiej, w który wymierzone jest hasło baneru, złożył w tej sprawie zawiadomienie do prokuratury. - Chodzi o zniesławienie dobrego imienia jednostki miejskiej oraz propagowanie symboli kojarzących się z nazizmem - przekazał.

Piotr Kempf

Piotr Kempf: gdybym przyszedł na okupację parku Bednarskiego...

Sprawcy bądź sprawców zawieszenia baneru wciąż poszukuje krakowska policja. - Na tym etapie nie informujemy jednak o szczegółach z uwagi na dobro postępowania - przekazała nam Anna Wolak-Gromala z biura prasowego Komendy Miejskiej Policji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska