Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. 13 nowych podstawówek i 2 licea

Piotr Ogórek
Piotr Ogórek
Szymon Starnawski
111 szkół podstawowych i 31 liceów ma liczyć nowa sieć szkół. Uchwałę w tej sprawie przyjęli radni klubu prezydenckiego oraz Prawa i Sprawiedliwości.

Nowa sieć szkół to efekt reformy edukacji, którą przyjął rząd PiS. Zakłada ona stopniową likwidację gimnazjów i powrót do ośmioletnich podstawówek i czteroletnich liceów. Zmiany zaczną obowiązywać już od nowego roku szkolnego. Do tego czasu trzeba zatwierdzić nową sieć szkół. Uchwalono ją wczoraj podczas burzliwej sesji Rady Miasta. Co znamienne, zrobiono to głosami klubu prezydenckiego i PiS, a nie Platformy Obywatelskiej, która jest w koalicji z Jackiem Majchrowski. PO uważa, że nowa sieć szkół powstała wbrew woli mieszkańców. Uchwała trafi teraz do kuratora oświaty. Barbara Nowak zapowiada, że pochyli się nad spornymi kwestiami. Ostatecznie sieć szkół radni muszą zatwierdzić do końca marca.

Władze miasta przygotowały pewne zmiany w opracowywanej sieci szkół. Gimnazjum nr 37 na os. Złotego Wieku ma się stać filią Szkoły Podstawowejnr 85 (też na os. Złotego Wieku), a Gimnazjum nr 2 i Gimnazjum nr 4 staną się liceami. Z kolei Gimnazjum nr 1 z ul. Bernardyńskiej ma zostać włączone w strukturę Szkoły Podstawowej nr 4 przy ul. Smoleńsk. Dyrekcja i uczniowie „jedynki” chcieli przekształcenia w liceum. Poprawkę w tej sprawie złożyła radna Marta Patena (niezależna), ale nie została ona przegłosowana.

Platforma ze studentami przebranymi w stroje żaków ciągnięta przez konie.

Jak bawili się studenci w latach 60.? [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]

Po zmianach w sieci szkół w Krakowie ma powstać w sumie 13 nowych podstawówek i dwa nowe licea (z Gimnazjum nr 2 i z Gimnazjum nr 4). W sumie więc podstawówek będzie 111, a liceów 31.

Katarzyna Król, wiceprezydent ds. edukacji, zaznacza, że w ponad połowie krakowskich szkół obecnie dzieci uczą się na dwie zmiany.

- Nie będziemy w stanie tego zmienić od września. To będzie proces kilkuletni. Trudno dzieci przesuwać do innych szkół - mówi wiceprezydent.

Wtóruje jej Barbara Nowak, która zapewnia, że będzie dążyć do tego, aby w podstawówkach nie było dwuzmianowości.

- Nie osiągnęliśmy ideału. Ale mam nadzieję, że to, co ostatecznie zostanie zaakceptowane, będzie bardzo dobre. Jeśli jednak pojawią się wątpliwości, będą możliwości korygowania - przekonuje Barbara Nowak.

Nadzwyczajną sesję Rady Miasta, na której odbędzie się ostateczne głosowanie nad siecią szkół, zaplanowano na 29 marca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska