Różowe skrzyneczki to inicjatywa społeczna, której celem jest zapewnienie dziewczętom i kobietom darmowego dostępu do środków higieny osobistej - podpasek i tamponów - w miejscach użyteczności publicznej, takich jak szkoły, uczelnie, biblioteki czy ośrodki pomocy społecznej. Projekt powstał w odpowiedzi na problem tzw. ubóstwa menstruacyjnego.
Skrzyneczki są zwykle umieszczane w toaletach lub innych łatwo dostępnych miejscach. W środku znajdują się m.in. tampony, podpaski i kubeczki menstruacyjne. Inicjatywa ma zapewniać darmowy dostęp do produktów higienicznych tym, którzy mogą mieć trudności finansowe z ich zakupem. Ponadto podnosi świadomość społeczną i uwrażliwia na temat menstruacji.
Projekt różowych skrzyneczek jest realizowany przez Kraków od 2021 roku. Wtedy kupiono ich 250. W zdecydowanej większości znalazły się w krakowskich szkołach, ośrodkach szkolno-wychowawczych, ale także w wybranych filiach Biblioteki Kraków, w oddziałach Muzeum Krakowa, w miejscach zarządzanych przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, takich jak: schronisko dla bezdomnych kobiet przy ul. Sołtysowskiej 13c, przytulisko dla bezdomnych kobiet przy ul. Malborskiej 64 b, Specjalistyczny ośrodek wsparcia dla ofiar przemocy w rodzinie przy os. Krakowiaków 46, Miejsce interwencyjnego schronienia dla kobiet przy os. Krakowiaków 46, Mieszkanie chronione dla kobiet i kobiet z dziećmi przy os. Krakowiaków 46, a także w filiach MOPS, Zespole ds. rodzinnej pieczy zastępczej oraz trzech siedzibach Programów Aktywności Lokalnej.
Promienie słoneczne mogą powodować nowotwór skóry. Jak się chronić?
