Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. 44. rocznica wyboru Karola Wojtyły na papieża. Wyjątkowa msza na Białych Morzach

Redakcja Kraków
Redakcja Kraków
PAP
PAP
Adam Wojnar/Polska Press
Niełatwo pójść za głosem sumienia i poczuć się wolnym, gdy rzeczywistością rządzą fake newsy, kiedy rzeczywistość społeczną, także polityczną, pragnie budować się na kłamstwach niekiedy urągających ludzkiej inteligencji – ocenił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.

Prawda, sumienie, wolność były wśród tematów, które hierarcha poruszył podczas niedzielnej mszy św. w 44. rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża. W homilii wygłoszonej w Sanktuarium św. Jana Pawła II na Białych Morzach w Krakowie Łagiewnikach abp Jędraszewski podkreślał, że papież Polak głosił prawdę, naukę Chrystusową „w porę i nie w porę”.

Metropolita przypomniał, że Jan Paweł II po ogłoszeniu wyboru na papieża przemówił do tłumu zgromadzonego na pl. św. Piotra. Papież przyznał wówczas m.in., że „bał się przyjąć ten wybór, ale zrobił to w duchu posłuszeństwa Panu naszemu Jezusowi Chrystusowi i w całkowitym zaufaniu do Jego Matki, Najświętszej Maryi Panny”. Przemówienie nowego papieża, pierwszego spoza Włoch od 455 lat, wzbudziło – jak mówił Jędraszewski – ogromny entuzjazm, radość i nadzieję, że nowy następca św. Piotra tknie w Kościół nowy zapał ewangelizacyjny, przekonanie o konieczności głoszenia nauki Chrystusa „w porę i nie w porę na wszystkich areopagach świata”. „I tak było przez wszystkie dni składające się na prawie 27 lat pontyfiku, trzeciego co do długości pontyfikatu w dziejach Kościoła” – powiedział arcybiskup krakowski wspominając zamach na papieża 13 maja 1981 r.

Hierarcha dodał, że symbolem niezłomnego głoszenia prawdy papieża Polaka jest encyklika „Veritatis splendor” (pol. blask prawdy) z 1993 r. Nawiązując do tytułu encykliki arcybiskup podkreślił, że prawda, którą jest Chrystus, w sposób szczególny odnosi się do człowieka, a ludzie, którzy przyjęli ewangelię, są „dziećmi światłości”. Posłuszeństwo prawdziwe – mówił Jędraszewski – jest zadaniem człowieka na całe życie.

„Posłuszeństwo prawdzie, jaką jest Chrystus, nie jest wcale łatwe” – powiedział arcybiskup przywołując myśli Jana Pawła II i wspominając grzech Adama i Ewy, którzy „wybrali własną drogę”.

Cytując papieża arcybiskup zwrócił uwagę, że „przytępiona zdolność człowieka do poznania prawdy i osłabiona wola, aby poddać się prawdzie” prowadzą do nieszczęść ludzkości. Zdaniem metropolity „dramat naszej wolności rozgrywa się w obrębie triady: obiektywna prawda, sumienie, wolność”.

Abp Jędraszewski zauważył, że dzięki posłuszeństwu sumieniu, które mówi, co jest dobrem, co złem, co prawdą, co kłamstwem, człowiek jest „autentycznie wolny”. Zdaniem duchownego „dramat posłuszeństwa prawdzie” nasila się szczególnie w obecnej epoce.

„Niełatwo się w tym wszystkim odnaleźć, kiedy naszą codzienną rzeczywistością rządzą fake newsy (pol. fałszywe informacje), kiedy rzeczywistość społeczną, także polityczną pragnie budować się na ewidentnych, niekiedy wprost bezczelnych kłamstwach urągających ludzkiej inteligencji, kiedy wolność głosi się jako dowolność, jako ciągłą uległość kaprysom i przyjemnościom, głównie o charakterze zmysłowym, gdzie prymitywnie ta wolność ujmowana jest w myśl znanego hasła +Róbta, co chceta+” – powiedział Marek Jędraszewski.

Powtarzając, że Jan Paweł II głosił prawdę „w porę i nie w porę” przywołał zdjęcie zrobione przez watykańskiego fotografa Artura Mariego. Na fotografii Jan Paweł II, osiem dni przed śmiercią, wtula się w krzyż w prywatnej kaplicy. Stan zdrowia nie pozwala mu uczestniczyć w drodze krzyżowej w Koloseum. Według watykańskiego fotografa zdjęcie wyraża całą prawdę o pontyfikacie papieża Polaka.

Na zakończenie homilii Jędraszewski zwrócił się do dziewczyn i chłopców skupionych w Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, by nieustannie mieli odwagę pogłębiać wiedzę o człowieku i Bogu, by pozostawali ludźmi prawego sumienia.

Niedzielna msza w Łagiewnikach była jednym z głównych punktów programu XII Dnia Papieskiego, organizowanego przez Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia po raz XXII w rocznicę wyboru Wojtyły na papieża. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem „Blask prawdy”.

Źródło:

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kraków. 44. rocznica wyboru Karola Wojtyły na papieża. Wyjątkowa msza na Białych Morzach - Portal i.pl

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska