Kraków. Aneks do umowy dotyczącej projektu stadionu Wisły. Do dyskusji mają się włączyć kibice "Białej Gwiazdy"

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Udostępnij:
Przedstawiciele miasta podpisali ze spółką Archetus aneks do umowy dotyczącej przebudowy stadionu Wisły Kraków. Zarząd Infrastruktury Sportowej przygotowuje konsultacje społeczne w sprawie tej inwestycji.

FLESZ - Skuteczny nie tylko na boisku. Wszystkie biznesy Lewego

Dyrektor Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie Krzysztof Kowal oraz dyrektor Zarządu Dróg Miasta Krakowa Marcin Hanczakowski podpisali z przedstawicielami spółki Archetus aneks do umowy zawartej 23 kwietnia 2020 roku pomiędzy ZDMK a tą firmą. Na mocy dokumentu ZIS przejął do realizacji, w imieniu miasta, zadanie związane z przebudową stadionu Wisły.

W umowie z 23 kwietnia, opiewającej na 9,7 mln zł, zapisano, że w ramach tej kwoty miasto przejmie od spółki Archetus prawa autorskie do projektu stadionu Wisły, a do tego projektanci opracują w dwóch wersjach koncepcję przebudowy tego obiektu. W dokumencie zawarto już jednak konkretne założenia, m.in. poprawę wewnętrznej komunikacji pomiędzy trybunami, zwiększenie powierzchni biurowych pod nimi, zmianę zagospodarowania terenu przy obiekcie (zaprojektowanie parkingów wielokondygnacyjnych).

O tego typu rozwiązaniach urzędnicy mówili już wcześniej i to budziło kontrowersje wśród mieszkańców i kibiców "Białej Gwiazdy". Zwracali oni uwagę, że sąsiedztwo Błoń nie jest dobrą lokalizacją dla parkingów. Podkreślali również, że stadion nie powinien się zamieniać w biurowiec, bowiem oczekiwane są tam również tam też inne funkcje. W lutym miejscy radni podjęli uchwałę zobowiązującą prezydenta Krakowa do przeprowadzenia do końca września 2020 r. konsultacji społecznych w sprawie nowego zagospodarowania stadionu i jego otoczenia.

Jak poinformował ZIS, niedawno odbyło się spotkanie przedstawicieli tej miejskiej jednostki, Wisły Kraków, Rady Miasta Krakowa, Dzielnicy V Krowodrza oraz spółki Archetus. - Przedmiotem rozmów były opracowane przez projektantów dwie propozycje zagospodarowania, modernizacji i wykorzystania obszaru wokół Stadionu Miejskiego im. Henryka Reymana w Krakowie. Podczas spotkania, które odbyło się na stadionie przy ul. Reymonta, przedstawiciele spółki Archetus zaprezentowali projekty, które zostały poddane dyskusji.

Zaplanowana w najbliższym czasie seria spotkań ma służyć wypracowaniu koncepcji korzystnej dla wszystkich stron, zgodnej z wytycznymi planu zagospodarowania przestrzennego - informuje ZIS. - Prezes Wisły Kraków SA Dawid Błaszczykowski zapowiedział włączenie w dyskusję przedstawicieli Stowarzyszenia Socios Wisła Kraków. Strony wyraziły wolę współpracy, której celem jest udostępnienie przestrzeni wokół stadionu dla krakowian, przy jednoczesnym zapewnieniu możliwie optymalnej funkcjonalności dla dzierżawcy - Wisły Kraków - dodają w ZIS.

Na razie ZIS nie ujawnia szczegółów koncepcji zagospodarowania stadionu wraz z otoczeniem w dwóch wariantach. - Obecnie dysponujemy wstępnymi projektami, które poddawane będą modyfikacjom, w oparciu o ustalenia wypracowane podczas kolejnych spotkań - wyjaśniają w ZIS. - Ostateczne wersje koncepcji, zaakceptowane przez wszystkie strony, zostaną niezwłocznie poddane konsultacjom społecznym, o czym będziemy informować. Zakończenie konsultacji planowane jest jesienią tego roku - dodają.

W umowie, jaką ZDMK podpisało ze spółką Archetus, zaznaczono, że projektanci mają m.in. przeprowadzić analizę stanu bezpieczeństwa pożarowego wraz z ewakuacją, stworzyć koncepcję zmiany wykorzystania stref gastronomicznych lub ich likwidacji, zmiany aranżacji płyty stadionu i trybun w celu umożliwienia organizacji innych masowych imprez niż mecze piłkarskie (np. koncerty).

Stadion Wisły od początku był wielokrotnie krytykowany z powodu wyglądu. W umowie pojawił się więc też zapis o stworzeniu koncepcji odświeżenia i zabezpieczenia elewacji trybun z możliwością zastosowania ekranów LED, co umożliwiałoby wyświetlanie na nich informacji i obrazów - tak jak na Tauron Arenie Kraków.

Na tym nie koniec. Projektanci mają też zaprojektować modernizację zadaszenia trybun i zaproponować rozwiązania wspomagające usuwanie z nich śniegu i lodu. Przypomnijmy, że zakończenia dachów trybun przed laty zostały zdemontowane (po tym jak z jednego dachu na drugi spadł lód i go uszkodził) i do dziś ich nie przywrócono.

Miasto oczekuje też modernizacji instalacji, tak by obiekt był podzielony na strefy wentylacyjne i klimatyzacyjne.

Projekt ma obejmować również modernizację pawilonu medialnego znajdującego się w narożniku między trybunami od strony Błoń albo… budowę nowego narożnika w miejscu tego pawilonu, który kosztował ponad 11 mln zł i został oddany do użytku w 2008 r.

Stadion Miejski im. Henryka Reymana został zgłoszony jako jedna z aren planowanych na 2023 rok Igrzysk Europejskich. - W przypadku otrzymania przez miasto dotacji z budżetu centralnego, ZIS przewiduje przystosowanie stadionu do potrzeb wynikających z organizacji imprezy - wyjaśniają w ZIS.

Same wykonanie prac remontowych piłkarskiego obiektu szacuje się na ok. 20 mln zł, a budowę parkingów na 45-65 mln zł (w przypadku obiektów naziemnych) lub ok. 176 mln zł (parkingi podziemne). Dotychczas budowa stadionu przy ul. Remonta (powstał w latach 2004-2011) kosztowała miasto ok. 640 mln zł.

Wisła Kraków montuje skład na sezon ekstraklasy 2020/2021. W tym miejscu informujemy o wszystkich faktach i plotkach związanych ze zmianami w drużynie "Białej Gwiazdy".

Wisła Kraków. Transfery, wypożyczenia, kontrakty, plotki - n...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

W
Wanda

Majchrowski do więzienia!

G
Gość

Byle nie biura!!! Nie powinno się używać tzw. br[orbaźliwe]ch wyrazów, ale precz z sas...nymi biurowcami w Krakowie!!!

o
obserwator

Ale po co udawać? Przecież Książe Franek już wie, że będą tam parkingi, bo w ramach zwiększenia bezpieczeństwa pieszych i zniechęcania mieszkańców do poruszania się autem nagle zlikwidował miejsca parkingowe służące ludziom wypoczywającym przy Błoniach i wprowadził dwukierunkowy ruch samochodowy od Cichego Kącika do stadionu/powstających w okolicy koszmarków hotelowo-apartamnetowych.

Przejdź na stronę główną Gazeta Krakowska
Dodaj ogłoszenie