W zeszłym roku wieża pracowała w kilku miastach w Chinach. W krakowskim parku pozostanie przez dwa, może trzy miesiące. Rozpoczął się już jej montaż. Uroczyste jej uruchomienie jest zapowiadane na połowę lutego.
Zastosowana technologia pozwala filtrować 30 tys. m sześc. powietrza na godzinę Wieża zużywa do tego mniej elektryczności niż bojler. Efektywność wieży została potwierdzona przez Politechnikę w Eindhoven.
Wieża stanowi czasową instalację plenerową autorstwa holenderskiego projektanta Daana Roosegaarde. Jest to jego dzieło, natomiast koncepcja pochodzi z Chin.
Budowę Smog Free Tower w Krakowie zainicjował i finansuje ING Bank Śląski, chcąc zwrócić uwagę na konieczność działań w trosce o czyste powietrze.
- Kraków został wybrany do tego projektu nieprzypadkowo – jest miastem, które jako jedno z pierwszych rozpoczęło walkę ze smogiem, podejmując szerokie działania na rzecz czystego powietrza – mówi Andrzej Kulig, zastępca prezydenta Krakowa ds. polityki społecznej, kultury i promocji miasta.
ZOBACZ KONIECZNIE:
