https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Antysmogowe chodniki powstaną przy biurowcach na ulicy Pawiej

Pog
Biurowiec High5ive
Biurowiec High5ive Materiały prasowe
Wokół trzeciego i czwartego budynku kompleksu High5ive w Krakowie Skanska wybuduje 1900 metrów kwadratowych chodnika z tzw. „zielonego betonu”, który czyści powietrze ze szkodliwych substancji pochodzących ze spalin samochodowych. Pierwsza część chodnika zostanie oddana do użytkowania jeszcze w tym roku. O budowaniu antysmogowych chodników myślą też radni miejscy.

Dzięki zastosowaniu specjalnej mieszkanki betonu i działaniu promieni słonecznych na powierzchni płyty betonowej dochodzi do redukcji szkodliwych dla ludzi związków pochodzących ze spalin samochodowych (między innymi dwutlenku azotu). Szkodliwe cząstki NOx są rozkładane na neutralne związki, nieszkodliwe, podobne do stosowanych przy nawożeniu roślin.

Chodnik z „zielonego betonu” powstanie na powierzchni prawie 1900 mkw, wokół trzeciego i czwartego budynku biurowca High5ive realizowanego przy ulicy Pawiej w Krakowie. Prace rozpoczną się we wrześniu tego roku. Pierwsza część chodnika zostanie oddana do użytku w grudniu tego roku wraz z budynkiem A, a większa część zostanie oddana do użytku w lutym 2020 roku, wraz z budynkiem B.

- Problem smogu dotyka największych polskich miast, w których realizujemy swoje inwestycje biurowe. Nasi koledzy ze Skanska przetestowali „zielony beton” wraz z partnerami naukowymi w Warszawie, potwierdzając jego skuteczność w warunkach miejskich. High5ive powstaje w ścisłym centrum Krakowa, a my zawsze staramy się dać naszymi inwestycjami coś więcej najbliższej okolicy i mieszkańcom. Dzięki „zielonemu betonowi” będziemy mogli dołożyć cegiełkę do walki ze smogiem w Krakowie – podkreśla Marcin Pędrak, menadżer projektu w spółce biurowej Skanska.

Radni też chcą antysmogowych chodników

Grupa miejskich radnych chce, aby w Krakowie stworzono program budowy chodników antysmogowych. Przygotowali w tej sprawie projekt uchwały. Program miałby być trzyletni: od 2020 do 2023 roku. Radni chcą, aby np. przy okazji wymiany zużytej nawierzchni wykorzystywać materiały budowlane, mające właściwości antysmogowe.

Zwracają uwagę, że podobne rozwiązanie zostało ostatnio wprowadzone w Warszawie. „Technologia budowy chodników antysmogowych ma szansę zwiększyć efekty walki z zanieczyszczeniem powodowanym przez samochody” - czytamy w projekcie uchwały.

Radni przekonują, że do wprowadzenia takiego rozwiązania w Warszawie władze stolicy przekonały analizy, przeprowadzone przez ekspertów m.in. z Wydziału Geologii Uniwersytetu Warszawskiego, a także wyniki badań powietrza w okolicach testowego chodnika przy rondzie Daszyńskiego. „Obecnie planowane są inwestycje o wartości 5 mln złotych w wielu lokalizacjach” - piszą radni.

Przebadane, sprawdzone i efektywne

Budowa chodników z „zielonego betonu” przy ulicy Pawiej to kontynuacja projektu rozpoczętego przez Skanska i Górażdże w Warszawie. Taki chodnik powstał już w zeszłym roku przy projekcie biurowym Generation Park. Beton był testowany w warunkach laboratoryjnych i miejskich, przy różnym natężeniu ruchu samochodowego.

Pomiary przeprowadzone wspólnie przez Skanska i partnerów naukowych - Instytut Geofizyki PAN, Wydział Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej i Wydział Geologii Uniwersytetu Warszawskiego - dowiodły, że obszar, na którym zainstalowano „zielony beton”, wykazuje średnio mniejsze o 30 proc. stężenie dwutlenku azotu, w stosunku do zwykłego odcinka nawierzchni.

Pomysł został również doceniony przez Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie, którego przedstawiciele zapowiedzieli, że chodniki z „zielonego betonu” powstaną w ramach planów rozwojowych infrastruktury w mieście.

High5ive rośnie w Krakowie

Kompleks High5ive powstaje przy ul. Pawiej. Będzie składać się z pięciu budynków i dostarczy łącznie ok. 70 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej. Inwestor zapewnia, że tereny wokół powstającego kompleksu będą bogate w roślinność. Już w ramach I etapu inwestycji powstała zielona wyspa z wyznaczonymi strefami do wypoczynku a przy kolejnych etapach Skanska będzie dalej rozwijać zieleń wokół kompleksu – zasadzonych zostanie kilkadziesiąt różnych gatunków drzew, krzewów, traw i bylin ozdobnych.

Projekt będzie również ubiegał się o certyfikat „Obiekt bez Barier”, co oznacza, że zostanie dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, rodziców z dziećmi, seniorów oraz osób nieposługujących się językiem polskim.

High5ive: kluczowe fakty i liczby

  • Projekt będzie się składał z 5 budynków o całkowitej powierzchni najmu: ok. 70 000 mkw
  • Dwa zrealizowane budynki od strony Galerii Krakowskiej dostarczyły 23 300 mkw. powierzchni biurowej. Trzeci budynek, którego budowa rozpoczęła się w III kwartale 2017, dostarczy około 12 200 mkw. powierzchni. Czwarty budynek dostarczy ok. 24 500 mkw.
  • Certyfikaty: LEED Platinum i „Obiekt bez barier”
  • Generalnym wykonawcą budynku jest firma Skanska S.A.
  • Autorem projektu architektonicznego jest pracownia NS Moon Studio

WIDEO: Karta czy gotówka? Co zabrać na wakacje

Źródło: Dzień Dobry TVN/x-news

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 7

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

a
ahaha
2019-06-17T11:47:11 02:00, Mało:

Ale "zielony beton" nie produkuje tlenu jak rośliny np. trawa.

A trzeba jeszcze czymś mieć oddychać.

Tak będziesz chodził po trawie, ale wymyśliłem. Ludzie tak od tego smogu głupieją w Krakowie czy im coś do wody dodają?

l
lol
2019-06-17T13:15:57 02:00, Gość:

Te biurowce tam to skandal, centrum miasta zostanie sparalizowane odczetnie jak zaczna tam dojezdzać tysiace pracowników, takie biura to na obrzezach mast a nie w centrum

Sama jesteś skandalem. Bardzo dobre miejsce, z bardzo dobrym dojazdem do pracy. Wiecej takich łatwo dojechać pociagiem czy tramwajem. Jak ci nie pasuje to jedź w góry krowy doić.

G
Gość
Gratuluję autorowi! Piękny tekst reklamowy! Jeszcze chciałbym wiedzieć, które składniki tego "zielonego betonu" pochodzą z niemieckich firm. A w ogóle to bomba! - wszak beton to nie to samo co trawa i krzewy!
k
krak
spalin toto nie usunie i zmarnowanego tlenu toto nie wyprodukuje. ale ważne że firma Szwagrex Sp z o.o. sobie zarobi:)
G
Gość
2019-06-17T13:15:57 02:00, Gość:

Te biurowce tam to skandal, centrum miasta zostanie sparalizowane odczetnie jak zaczna tam dojezdzać tysiace pracowników, takie biura to na obrzezach mast a nie w centrum

Celna wypowiedź! Ta liczba biurowców w Krakowie to wielki skandal, wręcz granda! Biurowce w ogóle powinny być w innych miastach (w Krakowie jest ich od dawna o wiele za dużo). każdy biurowiec - niestety - generuje wielki ruch samochodowy (o wiele większy niż fabryka, gdyż typowy robotnik dojeżdża komunikacją miejską a nie samochodem ":osobistym'). Chciałbym, żeby z krakowskimi biurowcami stalo się to, co z katedrą Notre Dame w Paryżu, i to aż do fundamentów!!! Precz z biurowcami w Krakowie. Niech mniejsze miasta się nieco pomęczą.

G
Gość
Te biurowce tam to skandal, centrum miasta zostanie sparalizowane odczetnie jak zaczna tam dojezdzać tysiace pracowników, takie biura to na obrzezach mast a nie w centrum
M
Mało
Ale "zielony beton" nie produkuje tlenu jak rośliny np. trawa.

A trzeba jeszcze czymś mieć oddychać.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska