Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Apelują do premiera o zmiany zasad tworzenia stref czystego transportu

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Fot. Anna Kaczmarz
Krakowscy aktywiści zabiegają o zmianę przepisów dotyczących stref czystego transportu. Jednym z postulatów jest umożliwienie gminom wprowadzania zakazu wjazdu do takich stref w zależności od spełnienia określonego kryterium europejskich standardów emisji spalin (Euro 1-6, Euro I-VI) dla samochodów. Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski wystosował w tej sprawie list do premiera Mateusza Morawieckiego.

Prezydent Jacek Majchrowski wystosował list do premiera Mateusza Morawieckiego z oczekiwaniem wprowadzenia zmian w ustawach regulujących kwestie zanieczyszczeń powietrza pochodzących z transportu.

„Obecnie obowiązujące przepisy dają podstawy do tworzenia stref czystego transportu w miastach o liczbie mieszkańców przekraczającej 100 tys. Przepisy te są niezmiernie potrzebne, a w Polsce są rozwiązaniem nowatorskim. Doświadczenia Krakowa, który jako jedyny do tej pory wykorzystał te rozwiązania legislacyjne pokazały jednak, że obecne regulacje nie są doskonałe i wymagają poprawek, aby stanowiły realne narzędzie do wspierania elektromobilności w Polsce, a co za tym idzie, wspierania nieemisyjnych form transportu” – czytamy w liście.

Prezydent Jacek Majchrowski wyszczególnił najważniejsze postulaty zmian prawnych:
- wyraźne rozdzielenie strefy czystego transportu od tworzonej w jej obrębie podstrefy, za korzystanie z której pobierane są opłaty;
- umożliwienie objęcia wymogami niskiej emisyjności także pojazdów wykorzystywanych przez mieszkańców stref czystego transportu (prezydent zaznaczył: odpowiedzialność samorządowca każe jednak zadbać, by te rygory mogły ich objąć najwcześniej pięć lat od uchwalenia przez radę gminy takiej strefy);
- wprowadzenie możliwości ustanowienia przez radę gminy wyłączenia od zakazu wjazdu (i przebywania) do strefy czystego transportu w zależności od spełnienia określonego kryterium europejskich standardów emisji spalin (Euro 1-6, Euro I-VI). Prezydent podkreśla: "Proponowana nowelizacja ustawy harmonizuje funkcjonowanie stref czystego transportu analogicznie do powszechnego sposobu działania stref niskoemisyjnych w innych krajach europejskich. Ich doświadczenia pokazują też, że takie działania mają wpływ na rozwój elektromobilności";
- doprecyzowanie ograniczeń wjazdu do strefy czystego transportu;
- udzielenie radzie gminy szerszej swobody w zakresie kształtowania zasad obowiązujących w strefie czystego transportu.

Prezydent Krakowa apeluje o wprowadzenie propozycji w życie poprzez nowelizację odpowiednich ustaw. „Bez tych korekt działania miast nie będą miały szans na odniesienie pełnego sukcesu. Jakość powietrza jest dziś wyzwaniem europejskim. Naprawa stanu powietrza, którym oddychamy, to działanie na rzecz wszystkich Polaków, na rzecz ich zdrowia i komfortu życia. To kwestia wydatków na zdrowie z funduszy publicznych i szczęścia rodzin, w których mamy szansę ograniczyć liczbę zachorowań" – pisze prezydent Jacek Majchrowski.

- Cieszymy się, że prezydent poparł nasze postulaty. Zabiegamy o wprowadzenie standardów, które funkcjonują innych miastach Europy. Takie zasady powinno się więc przenieść na polski grunt, z zachowaniem dużej elastyczności. Propozycja jest bowiem taka, że to gminy decydowałyby o wszelkich zmianach i terminach wprowadzania - komentuje Andrzej Guła z Krakowskiego Alarmu Smogowego.

Jako przykład odpowiednich przepisów aktywiści wskazują m.in. Berlin, będący pierwszym miastem w Niemczech, w którym wprowadzono plakietki ekologiczne dla aut. Od 1 stycznia 2010 r. wjazd do centrum Berlina jest niedozwolony bez odpowiedniego oznakowania samochodu zieloną naklejką, oznaczającą, że pojazd spełnia normy emisji spalin.

W urzędzie wyjaśniają, w jaki sposób mogłyby zostać wykorzystane rozszerzone przepisy o strefie czystego transportu.

- Na razie nie prowadzone są prace nad nowymi obszarami SCT, ale jasne jest, że aby zadbać o jakość powietrza w Krakowie, obszar ten powinien obejmować jak największy obszar miasta. Oczywiste jest również, że nie może on być wprowadzony już na starcie w takiej formie, jak pierwsza wersja SCT „Kazimierz” - informuje Bartosz Piłat, rzecznik Prasowy Zarządu Transportu Publicznego.

Przypomnijmy, że SCT na placu Nowym i okolicznych ulicach została wprowadzona od 5 stycznia próbnie na pół roku. Do SCT mogą wjeżdżać mieszkańcy (dotychczasowymi pojazdami bez żadnych ograniczeń) oraz przedsiębiorcy i taksówki. Poza nimi strefa jest otwarta dla pojazdów elektrycznych, napędzanych wodorem lub gazem CNG.

Po wprowadzenie SCT wśród mieszkańców rozpoczęła się burzliwa dyskusja na temat tego rozwiązania. Zwolennicy likwidacji SCT, lub znacznego zmniejszenia w niej ograniczeń w ruchu, podkreślali, że odkąd ją wprowadzono, w lokalach na jej terenie drastycznie spadły dochody (w styczniu i lutym ok. 30 proc), bowiem klienci nie mieli gdzie zaparkować.

W odpowiedzi aktywiści walczący o czyste powietrze uruchomili petycję, pod którą podpisywali się zwolennicy utrzymania SCT na Kazimierzu. Mało tego, apelowali o wprowadzenie analogicznych stref w pozostałych obszarach centrum Krakowa. Przekonywali, że to ważne działanie w walce ze smogiem.

Ostatecznie na początku marca tego roku radni miejscy przyjęli poprawki dla SCT, mówiące m.in. o tym, że na obszar SCT dostawcy będą mogli wjeżdżać w godz. 6-12 oraz 16-20, natomiast w godz. 9-17 mogą tam wjeżdżać osoby przedstawiając się jako klienci bądź kontrahenci sklepów i lokali w SCT. Urzędnicy ocenili, że tak przygotowane zmiany są nieegzekwowalne i uznali, że de facto w godz. 6-20 na obszar Kazimierza może wjeżdżać każdy, dowolnym pojazdem.

Gdyby wprowadzono zmiany w prawie o SCT, sugerowane przez aktywistów i prezydenta, to władze Krakowa mogłyby np. zadecydować, że do tego obszaru będą wpuszczane jedynie pojazdy z odpowiednim oznakowaniem silnika np. Euro 4.

WIDEO: Karta czy gotówka? Co zabrać na wakacje

Źródło: Dzień Dobry TVN/x-news

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Apelują do premiera o zmiany zasad tworzenia stref czystego transportu - Dziennik Polski

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska