Małgorzata Tejchman uczy włoskiego w XIII LO w Krakowie. W tygodniu prowadzi 21 lekcji i godzinę dodatkowych zajęć dla uczniów. Ponadto przygotowuje dzieci do matury, organizuje polsko-włoskie wymiany oraz konkurs wiedzy o Włoszech dla wszystkich krakowskich szkół. Wylicza, że w tygodniu przepracowuje niemal 50 godzin. Czy to dużo? Odpowiedzi na to pytanie poszuka Instytut Badań Edukacyjnych.
Właśnie ruszają ogólnopolskie badania czasu pracy nauczycieli. Zleciło je Ministerstwo Edukacji Narodowej. Tylko w samej Małopolsce pracuje ponad 50 tys. nauczycieli i dzięki badaniu poznamy realny czas, jaki poświęcają na pracę.
Zobacz także: Kraków: remont ulic po zimie (LISTA)
W pierwszym etapie badania weźmie udział ok. 200 nauczycieli z całego kraju. Ankieterzy przeprowadzą z nimi wywiady. Wyniki mają być znane już w czerwcu tego roku.
W drugim etapie, który rozpocznie się we wrześniu br., dodatkowe ankiety wypełni siedem tysięcy nauczycieli z całego kraju.
Część pedagogów, którzy wezmą udział w badaniu, zostanie także poproszona, by przez dobę prowadzili dzienniczek i dokładnie zapisywali czas swojej pracy.
Końcowe wyniki całego badania będą znane na początku 2012 r. Według pedagogów i przedstawicieli związków zawodowych taka wiedza jest potrzebna. - Nauczyciele bardzo często spotykają się z zarzutami, że pracują tylko 18 godzin w tygodniu. Nikt jednak nie pamięta, że są to jedynie godziny spędzone przy tablicy - podkreśla Andrzej Ujejski, prezes ZwiązkuNauczycielstwa Polskiego w Małopolsce. I ma nadzieję, że rzetelne badanie pomoże obalić stereotypy na temat krótkiego czasu pracy pedagogów.
Czytaj także: W Krakowie nie można dodzwonić się do NFZ [DYSKUSJA]
Polecamy w serwisie kryminalnamalopolska.pl: 11 lat za próbę zabójstwa córki
Sportowetempo.pl. Najlepszy serwis sportowy
Skok do celu Adama Małysza: czytaj wszystko o ostatnim występie najlepszego polskiego skoczka