List Czytelnika w sprawie Bagrów w Krakowie
"Prosimy o wsparcie w ograniczeniu złych praktyk, stosowanych przez Urzędników Miejskich w Krakowie.
Przykładem jest sprawa Parku Bagry. Wątków nieprawidłowości jest bardzo wiele, jednak aby ograniczyć obszar do zbadania podamy dwa, które dotyczą ogradzania terenów miejskich będących częścią Parku Bagry w Krakowie.
1. Część część działki 34/1 (cypelek) od ulicy Kozia 30, wydzierżawiona rozporządzeniem Prezydenta Miasta dla Klubu Sportowego Bagry.
Zgodnie z planem miejscowym Bagry jest to teren z punktem widokowym, który powinien być ogólnie dostępny dla Mieszkańców. Niestety, nie jest to miejsce dostępne, gdyż z jednej strony jest zarośnięte i ogrodzone, a z drugiej zdjęto ok. 1,5 metra siatki ogrodzeniowej, jednakże jest to skarpa przez co osoby starsze nie mogą przedostać się w to miejsce. Mimo wielokrotnych pism do Prezydenta, Jego Zastępców, Wydziału Kontroli UM Kraków, to temat jest bagatelizowany, a Urzędnicy twierdzą, że albo przekazali do aktualnych Dzierżawców aby usunięto ogrodzenie, albo że nie ma problemu bo... jest dostęp na odległość 1,5 metra od linii brzegowej - na całej jej długości.
Nadmienić należy, że od wielu lat "cypelek" ten jest wynajmowany w okresie letnim na nocne imprezy, które skutecznie zakłócają spokój okolicznym Mieszkańcom i łamią regulamin parku w zakresie zachowania ciszy. To także jest w naszym przekonaniu bagatelizowane przez zarządcę czyli ZZM jak i włodarzy miasta Kraków.
Warto zwrócić uwagę na sponsorów przedmiotowego klubu. Możemy zrozumieć sponsorowanie sporu i rekreacji, ale tak jak wspomniano, klub ten prowadzi także komercyjne organizowanie imprez, zagradzając miejsce oznaczone jako punkt widokowy dla mieszkańców Krakowa (wstęp płatny)

2. Działki 29/43; 29/44; 29/41 oraz zachodnia cześć działki 29/17 - opisana w planie miejscowym jako WS/ZP1, a rozporządzeniem Prezydenta Krakowa z listopada 2023, wydzierżawione pod... ogródki działkowe.
Obszar ten jest ogrodzony, a w przypadku jednej z działek, całkowicie brak jest możliwości przejścia wzdłuż linii brzegowej, ponieważ ogrodzenie jest aż do samej wody zalewu. Mimo przesyłania udokumentowanej zdjęciami korespondencji do Urzędników Miejskich, Ci twierdzą, że problemu nie ma i przejście jest!
Nadmienić należy, że we wcześniejszych korespondencjach Urzędnicy Miejscy przekazali (rok 2022 wiosną), że umowy - na wydzierżawienie terenu Parku Bagry pod "ogródki działkowe" zostały rozwiązane i ZZM zadba o uporządkowanie tego obszaru, celem umożliwienia Mieszkańcom korzystanie z niego w ramach jego przeznaczenia (Park Miejski opisany w MPZP).
Niestety, już jesienią 2022 poinformowano że przedłużono prawo działkowiczom do korzystania z działek aż do roku 2023, a później - tak jak napisano powyżej, pan Prezydent Miasta Krakowa w listopadzie zeszłego roku swoim rozporządzeniem zdecydował, że podpisane zostaną nowe Umowy na dzierżawę tego terenu pod.. ogródki działkowe.
Warto chociaż chwilę zastanowić się: co w głowie miał Prezydent, że podpisuje zgodę na ogródki działkowe w Parku Miejskim !!!
"Mają władzę - mają prawo", ale dlaczego Urzędnicy Miejscy na czele z Prezydentem głoszą o tworzeniu miejsc spokojnych i przyjaznych Mieszkańcom i przyrodzie, a następnie decydują o zagradzaniu tego obszaru i skutecznym ograniczaniu dostępu do znacznych i istotnych punktów na tych terenach parkowych ?!
Może w Parku Jordana przykładowo, też będzie można wydzierżawić i ogrodzić jakiś kawałek miejskiego terenu, celem posadzenia marchwi, pomidorów, robienia imprezek wśród znajomych itd."
Odpowiedź urzędników w sprawie Bagrów
"Teren parku miejskiego Bagry Wielkie pozostaje we współzarządzie Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie oraz Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie. Wschodnia część działki nr 341/1 obr. 28 jedn. ewid. Podgórze pozostaje w zarządzie Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie i na tym obszarze znajduje miejsce opisane w przesłanym zapytaniu jako „zarośnięte i ogrodzone”.
W zakresie obszaru znajdującego się w zarządzie Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie, dzierżawca terenu „cypla” (ul. Kozia 30) wywiązuje się z zakazu grodzenia części dzierżawionej nieruchomości przyległej do publicznych śródlądowych wód powierzchniowych w odległości nie mniejszej niż 1,5 m od linii brzegu, a także zakazywania lub uniemożliwienia przechodzenia przez ten obszar.
Z kolei w zachodniej części parku miejskiego Bagry Wielkie w rejonie ulicy Żołnierskiej prowadzone są obecnie czynności regulacyjne, mające na celu zapewnienie dostępu do linii brzegowej zbiornika zgodnie z obowiązującymi przepisami.
Zespół ogródków działkowych usytuowanych w rejonie ul. Żołnierskiej istnieje od wielu lat, w części o przeznaczeniu WS/ZP1 (tereny wód powierzchniowych śródlądowych i zieleni urządzonej) ogródki działkowe znajdują się w zarządzie Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie i będą wykorzystywane w sposób dotychczasowy do czasu pozyskania środków na zagospodarowanie tego terenu, zgodnie z zapisami § 6. MPZP obszaru „Bagry”: „Tereny, których przeznaczenie plan miejscowy zmienia, mogą być wykorzystywane w sposób dotychczasowy do czasu ich zagospodarowania zgodnie z planem.”
Czynsze dzierżawne ustalane są w oparciu o zarządzenie Prezydenta Miasta Krakowa.
Nie posiadamy mapy zaznaczonymi wszystkimi dzierżawionymi terenami położonymi nad Bagrami. Działka nr 29/41, o której mowa w zapytaniu, pozostaje we władaniu spółki, jest położona poza obszarem parku miejskiego Bagry Wielkie."
Testy krwi prognozują ryzyko zawału serca

- Gdzie są najdroższe, a gdzie najtańsze mieszkania w Krakowie? Ranking dzielnic 2024
- Najpiękniejsze pary z krakowskich studniówek! To one przyciągały wzrok
- Pistacjowe croissanty robią furorę w internecie! Gdzie można je zjeść w Krakowie?
- Zimowe wycieczki w Tatry z dziećmi. Zobaczcie łatwe i przyjemne szlaki w górach