Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Otoczenie nowych mostów na Wiśle to śmietnik i rudery oraz pozostałości po budowie

Piotr Rąpalski
Piotr Rąpalski
Dla potrzeb ułożenia dodatkowych torów w ramach gigantycznej kolejowej inwestycji powstały m.in. mosty na Wiśle, estakady kolejowe (zastąpiły nasypy) o długości 700 metrów między ulicami Miodową i Kopernika oraz rozbudowano wiadukt kolejowy nad ul. Grzegórzecką. Przy mostach powstała przeprawa dla pieszych i rowerzystów.
Dla potrzeb ułożenia dodatkowych torów w ramach gigantycznej kolejowej inwestycji powstały m.in. mosty na Wiśle, estakady kolejowe (zastąpiły nasypy) o długości 700 metrów między ulicami Miodową i Kopernika oraz rozbudowano wiadukt kolejowy nad ul. Grzegórzecką. Przy mostach powstała przeprawa dla pieszych i rowerzystów. Czytelnik / PKP PLK
Pozostałości po pracach budowlanych, wysypisko butelek i śmieci, tu stara opona, tam rura i stera ściętych gałęzi. Do tego połacie gołej ziemi i niszczejące zabudowania. Tak wyglądają okolice przyczółka nowego mostu na Wiśle od strony Kazimierza wybudowanego przez PKP PLK w roku 2023. Powstała też przeprawa dla pieszych i rowerzystów. Pięknie to wygląda na zdjęciach z drona, konstrukcje, ale ich okolica, z poziomu ziemi prezentuje się raczej... słabo. Pytamy urzędników, czy coś zamierzają z tym zrobić.

Na problem zwrócił nam uwagę Czytelnik:

"Idąc codziennie do pracy ulicą Podgórską od ul. św. Wawrzyńca w stronę al. Daszyńskiego nie mogę się nadziwić, jak piękne i dość zamożne miasto Kraków może tolerować stan terenów w bezpośrednim otoczeniu przyczółka nowych mostów kolejowych. Miałem nadzieję, iż ten niewielki zakątek zostanie uporządkowany po zakończeniu budowy mostów i włączony do dobrze zagospodarowanych i poprawnych estetycznie terenów bulwarów wiślanych i Galerii Kazimierz. Niestety sytuacja rozwinęła się zupełnie inaczej: wykonawca mostów nawet nie usunął pozostałości materiałów budowlanych i konstrukcji, a o jakimkolwiek zagospodarowaniu terenu nie ma mowy; cała okolica przyczółka mostowego i nasypu zamieniła się w wysypisko śmieci i błotnisty parking. Pozwoliłem sobie zrobić dziś rano niewielki fotoreportaż, który załączam.

Wejście na ciąg pieszy na moście jest gliniastym i dziurawym placykiem pokrytym w czasie deszczu zwałami błota. Samotne drzewo, wystająca betonowa studzienka i dwie tablice informacyjne dopełniają obrazu nędzy i rozpaczy. Przejście pod mostami z dziurawym chodnikiem i zaśmieconym pasem ziemi nie robi dobrego wrażenia. Dalej jest jednak o wiele gorzej: betonowe elementy pozostałe po budowie, hałdy najrozmaitszych odpadów, rozlatujący się barak. Wszędzie parkują samochody - w błocie, wśród kałuż i śmieci, ale za darmo. A hen, w dali, dumnie piętrzą się mariackie wieże...

Chciałbym wystąpić do Urzędu Miasta Krakowa, Rady i Zarządu Dzielnicy Grzegórzki oraz do krakowskiego środowiska dziennikarskiego z apelem o zajęcie się niewielkim terenem, który znajduje się w środku miasta, w bezpośrednim sąsiedztwie Galerii Kazimierz i bulwarów wiślanych, a przedstawia sobą obraz wręcz skandalicznego zaniedbania."

Pytamy urzędników czy są jakieś plany zagospodarowania tego tereny, a przynajmniej jego posprzątania

- Obszar przylegający do nowych mostów kolejowych, zarówno po stronie ul. Zabłocie jak i ul. Podgórskiej, będzie uprzątnięty przez wykonawców. Zgodnie z ich deklaracją pozostałości materiałów budowlanych zostaną usunięte do połowy marca, a teren będzie uporządkowany. Dodatkowo wiosną przy bulwarach będą prowadzone prace rekultywacyjne w postaci humusowania i nasadzenia trawy - mówi Piotr Hamarnik, rzecznik PKP PLK.

Czy miłość to romantyzm czy biologiczna kalkulacja?

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska